12 nafar O‘zbekistonlik talaba Xitoyga ta’lim sayohatiga yo‘l oladilar
2024 yil 12 mart Raqamli texnologiyalar vazirligida «Seeds for the Future 2023» loyihasi ishtirokchilari bilan uchrashuv va «Tech4Good» tanlovi g‘oliblarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. Raqamli texnologiyalar vaziri o‘rinbosari Rustam Karimjonov, oliy o‘quv yurtlari rektorlari va professor-o‘qituvchilari, Huawei rahbariyati hamda O‘zbekistonning 7 nafar OTM talabalari ta’lim loyihasi yakunlarini sarhisob qildilar.
Raqamli texnologiyalar vazirligida «Tech4Good 2023» global tanlovi g‘oliblarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi, unda O‘zbekiston talabalari «Silver Award» va «People’s Choice Award» mukofotlariga sazovor bo‘ldilar. Tanlovning finali 2024 yil 11 yanvarda bo‘lib o‘tdi va ekspert hakamlar hay’atining ovoz berish natijalariga ko‘ra, TechnoMinds jamoasining «Aquatibia» deb nomlangan loyihasi o‘n nafar finalchi jamoa orasida eng yaxshilaridan biri deb topildi.
Mukofot tariqasida TechnoMinds’ning sakkiz nafar ishtirokchisi China Seeds Tour’da Xitoyga safarga otlanadi va o‘z loyihasini hayotga tadbiq etish uchun grant oladi. «Seeds for the Future 2023» ta’lim loyihasi davomida O‘zbekiston yoshlarining namoyon bo‘lgan salohiyati hisobga olingan holda, o‘tgan yili yana 4 nafar ishtirokchi Xitoy davatiga tashrif uchun tanlab olindi.
Yig‘ilishda «Seeds for the Future 2023» ta’lim loyihasi yakunlari ham sarhisob qilindi. O‘tgan yilning sentyabr oyida Raqamli texnologiyalar vazirligi ko‘magida O‘zbekistonning 7 ta OTMlaridan 15 nafar talaba Yaqin Sharq va Markaziy Osiyodagi mintaqalaridagi 15 ta davlatdagi universitetlaridan 175 nafar talabani o‘zaro birlashtirgan Doha shahri, Qatarda o‘tkazilgan mintaqaviy loyihada ishtirok etdi.
«Iqtisodiy taraqqiyotni jadallashtirishning asosiy maqsadi — yosh avlodni ish joylari bilan ta’minlashdan iborat. Ta’lim dasturlarini amalga oshirish va amaliyot o‘tash orqali biz yosh iste’dod sohiblarining xalqaro va mahalliy kompaniyalarda faoliyat yuritish uchun yuqori malakaga ega bo‘lishlariga bo‘lgan ishonchini yanada kuchaytirmoqchimiz. Yoshlarni jalb etishdan nafaqat kompaniyalarning o‘zi manfaatdordir, balki butun dunyo ham innovatsion texnologiyalardan xabardor bo‘lgan malakali kadrlarga muhtoj», — dedi Huawei kompaniyasining O‘zbekistondagi direktori janob Chen Szyakay. – Bu yil Huawei kompaniyasining O‘zbekistondagi faoliyatiga 25 yil, shuningdek, «Seeds for the Future» loyihasining 10 yil to‘ldi. Biz vazirlik va universitetlarga ko‘rsatgan yordamlari uchun chuqur minnatdorchilik izhor etamiz va bundan ham ko‘proq qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga umid qilamiz».
«Seeds for the Future 2023» loyihasi davomida o‘zbekistonlik talabalar 5G, sun’iy intellekt, bulutli hisoblash kabi innovatsion texnologiyalarni o‘rgandilar, butun dunyodan tashrif buyurgan tengdoshlari bilan tajriba va bilim almashish imkoniga ega bo‘ldilar, shuningdek, Dubayda «COP-28» kunlari davomida o‘tkazilgan Iste’dodlar Sammitlarida, Barselonada bo‘lib o‘tadigan Mobile World Congress 2024 ko‘rgazmasida O‘zbekiston davlat organlarining joriy yilning yanvar oyida Shenchjen shahridagi Huawei bosh qarorgohiga tashriflarini tashkil etishda ishtirok etdilar.
Huawei kompaniyasi O‘zbekistondagi ta’lim loyihalarini amalga oshirishdan tashqari, yillik asosda AKT talabalari uchun amaliyot o‘tkazadi. 55 nafar talabala, shu jumladan, «Seeds» loyihasining 2023 va 2022 yillardagi 11 nafar bitiruvchisi kompaniyaning Toshkent shahridagi vakolatxonasida uch oylik amaliyot o‘tash uchun 7 ta mahalliy oliy o‘quv yurtidan tanlab olindi.

12 студентов Узбекистана отправятся в образовательный тур в Китай
12 марта в Министерстве цифровых технологий прошла встреча c участниками проекта Seeds for the Future 2023 и церемония награждения призёров конкурса Tech4Good. Заместитель министра цифровых технологий Рустам Каримжонов, ректоры и профессорский состав университетов, руководство Huawei и студенты 7 вузов Узбекистана подвели итоги образовательного проекта.
В Министерстве цифровых технологий состоялась церемония награждения призёров глобального конкурса Tech4Good 2023, в котором студенты Узбекистана удостоились наград Silver Award и People’s Choice Award. Финал конкурса был проведён 11 января 2024 года и по итогам голосования экспертного жюри проект команды TechnoMinds под названием «Aquatibia» был признан одним из лучших среди десяти команд финалистов.
В качестве приза восемь участников TechnoMinds отправятся в Китай в образовательный тур China Seeds Tour и получат грант на реализацию своего проекта. Учитывая проявленный потенциал молодёжи Узбекистана на протяжении всего образовательного проекта Seeds for the Future 2023, ещё 4 участника прошлого года были выбраны для поездки в Китай.
В ходе встречи также были подведены итоги образовательного проекта Seeds for the Future 2023. В сентябре прошлого года при поддержке Министерства цифровых технологий 15 студентов из 7 вузов Узбекистана приняли участие в региональном проекте в городе Доха, Катар, который объединил 175 студентов из университетов 15 стран региона Ближнего Востока и Центральной Азии.
«Главная цель ускорения развития экономики - это обеспечение молодого поколения рабочими местами. Реализуя образовательные программы, проводя стажировку, мы хотим углубить уверенность молодых талантов быть квалифированными для работы в международных и местных компаниях. Не только сами компании заинтересованы в привлечении молодёжи, но и весь мир нуждается в квалифицированных кадрах со знанием инновационных технологий, - поделился директор Huawei в Узбекистане г-н Чэнь Цзякай. - В этом году компании Huawei в Узбекистане исполняется 25 лет, а также 10 лет проекту Seeds for the Future. Мы благодарим за поддержку министерство и университеты и надеемся реализовать больше совместных проектов».
На протяжении всего проекта Seeds for the Future 2023 студенты Узбекистана изучали инновационные технологии, такие как 5G, Исскуственный интеллект, Облачные вычисления, обменивались опытом и знаниями со сверстниками со всего мира, а также приняли участие в Саммитах Талантов в дни проведения COP-28 в Дубае и Всемирного Мобильного Конгресса MWC 2024 в Барселоне, в организации визитов государственных органов Узбекистана в штаб-квартиру Huawei в Шэньчжэне в январе этого года.
Помимо реализации образовательных проектов, компания Huawei в Узбекистане также на ежегодной основе проводит стажировку для студентов ИКТ направлений. 55 студентов, включая 11 выпускников проекта Seeds 2023 и 2022 годов, из 7 местных ВУЗов были отобраны для прохождения трёхмесячной стажировки в офисе компании в Ташкенте.
«Seeds for the Future» - флагманская глобальная образовательная программа компании Huawei, осуществляемая в рамках исполнения корпоративной социальной ответственности. С момента запуска в 2008 году в программе приняли участие более 18 000 студентов из 141 страны. В предыдущие годы 50 студентов Узбекистана прошли курсы по программе в Китае, 82 студента приняли участие в онлайн версии программы в 2020 - 2022 годах. В 2017 году 4 участника проекта «Seeds for the Future» из Узбекистана приняли участие в международном саммите «Один пояс, один путь» в Пекине.