25-sentyabrdan boshlab Muhammad al-Xorazmiy nomidagi AKTni rivojlantirish bo‘yicha ixtisoslashtirilgan maktabga 2020-2021-o‘quv yili uchun kirish imtihonlari o‘tkazilmoqda. Koronavirus pandemiyasini hisobga olgan holda kirish imtihonlarini Toshkent shahridagi Inha universiteti tajribasi va sinov platformasidan foydalanib, onlayn tarzda o‘tkazishga qaror qilindi.
Ta’kidlanishicha, joriy yilda Toshkent shahridagi Inha universitetida birinchi marta kirish imtihonlari to‘liq onlayn tarzda o‘tkazildi. Shuningdek, muvaffaqiyatli tajriba aniq kuzatuv qoidalariga rioya qilish va eng yaxshi abituriyentlardan eng yaxshilarini tanlab olish uchun mutlaqo shaffof imtihonlarni o‘tkazish salohiyatini ko‘rsatdi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan AKT maktabiga xuddi Toshkent shahridagi Inha universitetidagi kabi imtihonlar ikki bosqichda o‘tkazildi. Birinchi bosqichda onlayn testlar va mantiqiy topshiriqlar bo‘lib, ular proktorlar va mutaxassislarning qat’iy nazorati ostida onlayn tarzda bajariladi. Ikkinchi bosqichda esa birinchi bosqich sinovini muvaffaqiyatli topshirgan o‘quvchilar onlayn suhbatdan o‘tadilar.
«Toshkent shahridagi Inha universitetining xalqaro va mahalliy mutaxassislari ham maktabning onlayn imtihonlarida ekspert sifatida qatnashadilar. Onlayn imtihonlarni o‘tkazish bo‘yicha Koreya tajribasini bo‘lishishdan xursandmiz. Qabul markazining axborot tizimida sinovlarni adolatli va haqqoniy o‘tkazish uchun hamma narsa eng kichik detallargacha hisobga olingan. Bunda noutbuk monitorining joylashuvi, yozuv rejimidagi telefon, ovoz va boshqalar hisobga olinadi. Juda muhim va mas’uliyatli ish jarayonning barcha tafsilotlarini yozib boradigan kuzatuvchilarning yelkasiga tushadi. Shuni ta’kidlamoqchimanki, kirish imtihonlarini bunday tashkil etish O‘zbekistonda birinchi marta o‘tkazilmoqda», — dedi o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektor Li Dong Von.

В ИКТ-школе имени Мухаммада ал-Хоразмий проведен онлайн экзамен по системе Инха
На базе собственно разработанной системы проведения онлайн экзаменов Университет Инха в Ташкенте помог в организации онлайн приема в Специализированную ИКТ-школу имени Мухаммада ал-Хоразмий, сообщили в пресс-службе университета.
С 25 сентября проходят вступительные экзамены в Специализированную школу по углубленному изучению ИКТ имени Мухаммада ал-Хоразмий на 2020/2021 учебный год. С учетом пандемии коронавируса было принято решение провести вступительные экзамены онлайн воспользовавшись опытом и платформой для тестирования Университета Инха в Ташкенте.
Отмечается, что в этом году Университет Инха в Ташкенте впервые провел вступительные экзамены полностью в режиме онлайн. Успешный опыт показал возможность соблюдения четких правил наблюдения и проведения полностью прозрачных экзаменов с выявлением лучших поступающих из лучших.
Экзамены в Специализированную ИКТ-школу имени Мухаммада ал-Хоразмий также, как и в Университет Инха в Ташкенте прошли в два этапа. Первый этап включил в себя онлайн-тестирование и логические задания, выполнить которые необходимо под четким наблюдением прокторов и экспертов в режиме онлайн, вторым этапом является онлайн собеседование только для успешно прошедших первое задание учеников.
«Международные и местные специалисты Университета Инха в Ташкенте также участвуют в онлайн экзаменах школы в качестве экспертов. Мы рады поделиться корейским опытом проведения онлайн экзаменов. В информационной системе приема продумано все до мелочей, чтобы избежать списывания и нечестного прохождения испытаний. Здесь учитывается расположение монитора ноутбука, телефона в режиме записи, звук и многое другое. Очень важная и ответственная работа ложится на плечи наблюдателей, которые фиксируют все детали процесса. Хочу отметить, что процесс подобной организации вступительных экзаменов проводится в Узбекистане впервые» - рассказал первый проректор по учебной работе Ли Донг Вон.