Huawei 2022 yil uchun yillik hisobotini taqdim etdi: Barqaror faoliyat, barqaror kurash va rivojlanish
2023 yil 31 mart kuni Huawei o‘zining 2022 yil uchun yillik hisobotini e’lon qildi, bu esa o‘tgan yil davomida kompaniya shiddatli ishlashda davom etganidan dalolat beradi. Kompaniya 2022 yil davomida barqaror ishlashni qayd etdi, 642,3 mlrd yuan (92,37 mlrd AQSh dollar) foyda va 35,6 mlrd yuan (5,12 mlrd AQSh dollar) sof daromadga ega bo‘ldi. Huawei 2022 yilda 161,5 milliard yuan (23,22 mlrd AQSh dollar) sarmoya kiritdi, u ilmiy-tadqiqot ishlariga sarmoya kiritishda davom etmoqda, bu kompaniyaning yillik daromadining 25,1% ni tashkil etadi va so‘nggi 10 yildagi umumiy ilmiy-tadqiqot xarajatlari 977,3 mlrd yuandan (140,55 mlrd AQSh dollari) oshdi.
Kompaniyaning yillik hisoboti matbuot anjumanida Huaweining navbatdagi raisi Erik Syuy: «2022-yilda qiyin tashqi muhit va bozorga taaluqli bo‘lmagan omillar Huawei faoliyatiga ta’sir qilishda davom etdi, – deb ta’kidladi. –Ushbu «bo‘ron» ichida biznes uzluksizligini ta’minlash va mijozlarimizga xizmat ko‘rsatish uchun qo‘limizdan kelganini qilishga harakat qildik. Shuningdek, biz «hosil»ni yetishtirish uchun ko‘p harakat qildik – barqaror daromad keltirdik, kurashdik va kelajakdagi rivojlanish uchun asoslar yaratdik».
Tadbirda Huawei kompaniyasi moliya direktori Sabrina Men ham ishtirok etdi. U: «2022 yilda sezilarli bosimga qaramay, bizning umumiy biznes natijalarimiz prognozlarga mos keladi. 2022 yil oxirida bizning javobgarlik koeffitsentimiz 58,9% ni tashkil etdi va sof pul qoldig‘i 176,3 mlrd yuanni (25,35 mlrd AQSh dollar) tashkil etdi. Bundan tashqari, jami aktivlar balansi 1 trln yuanga (0,15 trln AQSh dollari) yetdi, bu asosan pul mablag‘lari, qisqa muddatli investitsiyalar va operatsion aktivlar kabi aylanma mablag‘lardan iborat. Bizning moliyaviy ahvolimiz yuqori darajada mustahkamligi va moslashuvchanligi bilan mustahkam bo‘lib qolmoqda. 2022 yilda ilmiy-tadqiqot ishlariga sarflagan umumiy xarajatlarimiz 161,5 mlrd yuanni (23,22 mlrd AQSh dollar) tashkil etdi, bu kompaniya umumiy daromadining 25,1% ni tashkil etdi, bu Huawei tarixidagi eng yuqori ko‘rsatkichlardan biridir. Biz kelajakka nazar tashlar ekanmiz, ko‘proq bosim va katta ishonchni boshdan o‘tkazamiz», – deb ta’kidladi.
2022 yilda operatorlar, korporativ segment va iste’molchi biznes bo‘linmalari tomonidan Huawei biznes-tabriklaridan foyda mos ravishda 284 mlrd yuan (40,84 mlrd AQSh dollar), 133,2 mlrd yuan (19,15 mlrd AQSh dollar) va 214,5 mlrd yuan (30,84 mlrd AQSh dollari)ni tashkil etdi.
Huawei o‘zining ekotizim hamkorlari bilan birgalikda rivojlanish tarafdori va ochiqlik va hamkorlik umumiy muvaffaqiyatga olib keladi, deb hisoblaydi. Kompaniya HarmonyOS, Kunpeng, Ascend va bulutli mahsulotlar liniyalari bo‘ylab o‘z platformalarining imkoniyatlarini ochishda davom etmoqda, asosiy e’tiborni ishlab chiqaruvchilar tajribasini yaxshilashga, shuningdek, ekotizim hamkorlarini barcha jabhalarda qo‘llab-quvvatlashga qaratadi.
Hozirda Huawei ekotizim innovatsiyalarini rivojlantirish va mijozlari uchun ko‘proq qiymat yaratish maqsadida to‘qqiz milliondan ortiq dasturchilar va 40 000 ta ekotizim hamkorlari bilan hamkorlik olib bormoqda.
«2023 yil Huaweining barqaror kurashuvi va rivojlanishi uchun juda muhim bosqich bo‘ladi. Olxo‘ri gullarining hidi qattiq qish ayozlaridan so‘ng kuchliroq bo‘ladi. Bugungi kunda Huawei olxo‘ri gullariga o‘xshaydi. Oldinda jiddiy muammolar borligini bilsakda, boshqa tarafdan, bizda rivojlanish imkoniyatlari, kuchli biznes portfeli, noyob raqobatbardoshlik, ustunlik, mijozlarimiz va hamkorlarimizning ishonchi hamda ilmiy-tadqiqot ishlariga sarmoyalarni ko‘paytirish jasorati mavjud. Biz barqaror kurashish va rivojlanish uchun mustahkam poydevor qo‘yib, yo‘limizdagi har qanday qiyinchiliklarni yengib o‘tishimizga ishonamiz», – deydi Erik Syuy.
2022-yilgi yillik hisobotdagi barcha moliyaviy ko‘rsatkichlar Katta to‘rtlik xalqaro buxgalterlik firmasi KPMG tomonidan tekshirilgan bo‘lib, 2022 yilgi yillik hisobotni ushbu havola orqali yuklab olish mumkin.

Huawei представила годовой отчет за 2022 год: Устойчивая деятельность, устойчивое выживание и развитие
31 марта 2023 года компания Huawei представила годовой отчет за 2022 год, указывающий на продолжение уверенной деятельности компании в течение всего прошлого года. Компания сообщила о стабильной деятельности в течение 2022 года с выручкой в 642,3 млрд. юаней (92,37 млрд. долл. США) и чистой прибылью CNY35,6 млрд (5,12 млрд. долл. США). Huawei продолжает инвестировать в НИОКР, вложив 161,5 млрд. юаней (23,22 млрд. долл. США) в 2022 году, что составляет 25,1% годовой выручки компании, а общие расходы на НИОКР за последние 10 лет превысили 977,3 млрд. юаней (140,55 млрд. долл. США).
«В 2022 году непростая внешняя обстановка и нерыночные факторы продолжали сказываться на работе Huawei», - отметил ротирующийся председатель Huawei господин Эрик Сюй на пресс-конференции, посвященной годовому отчету компании. «В разгар этого «шторма» мы двигались вперед, делая все, что в наших силах, чтобы поддерживать непрерывность бизнеса и предоставлять услуги нашим клиентам. Мы также пошли на многое, чтобы взрастить «урожай» – генерировать стабильные доходы для сохранения нашего выживания и заложения основы для будущего развития».
Сабрина Мэн, финансовый директор Huawei, также приняла участие в мероприятии. Она отметила: «Несмотря на существенное давление в 2022 году, наши общие бизнес-результаты соответствуют прогнозам. На конец 2022 года наш коэффициент обязательств составил 58,9%, а чистый денежный баланс составил 176,3 млрд юаней (25,35 млрд. долл. США). Кроме того, баланс общих активов достиг 1 трлн юаней (0,15 трл долл. США), в основном состоящий из текущих активов, таких как денежные средства, краткосрочные инвестиции и операционные активы. Наше финансовое положение остается прочным, с высокой устойчивостью и гибкостью. В 2022 году наши общие расходы на НИОКР составили 161,5 млрд юаней (23,22 млрд. долл. США), что составило 25,1% от общего дохода компании – один из самых высоких в истории Huawei. Глядя в будущее, мы испытываем давление и еще большую уверенность».
Выступление Сабрины Мэн на пресс-конференции
В 2022 году выручка от бизнес поздразделений Huawei по работе с операторами связи, корпоративным сегментом и потребителями составила 284 млрд юаней (40,84 млрд. долл. США), 133,2 млрд юаней (19,15 млрд. долл. США) и 214,5 млрд юаней (30,84 млрд. долл. США) соответственно.
Huawei является активным сторонником совместного роста со своими партнерами по экосистеме и считает, что открытость и сотрудничество ведут к общему успеху. Компания продолжает открывать возможности своих платформ в продуктовых линейках HarmonyOS, Kunpeng, Ascend и облачных решениях, фокусируясь на улучшении опыта разработчиков, а также на поддержке своих партнеров по экосистеме по всем фронтам. В настоящее время Huawei сотрудничает с более чем девятью миллионами разработчиков и 40 000 партнерами по экосистеме, стимулируя экосистемные инновации и создавая большую ценность для своих клиентов.
«2023 год будет иметь решающее значение для устойчивого выживания и развития Huawei», - отметил Эрик Сюй. «Аромат цветов сливы, как правило, сильнее после суровых зимних морозов. Сегодня Huawei подобна цветам сливы. Зная, что нас ждут серьезные вызовы впереди, с другой стороны мы имеем возможности для роста, устойчивый бизнес-портфель, уникальное конкурентное преимущество, доверие наших клиентов и партнеров, и смелость увеличить инвестиции в НИОКР. Мы уверены в нашей способности превзойти любые трудности на нашем пути, закладывая прочную основу для устойчивого выживания и развития».
Все финансовые показатели в годовом отчете за 2022 год были проверены KPMG – международной аудиторской фирмой «Большой четверки». Годовой отчет за 2022 год доступен для скачивания по ссылке.