Oldin ta’kidlab o‘tilganidek, «ICTWEEK»ning asosiy maqsadi, o‘tgan yillardagidek, IT-sohasida erishilgan natijalar va amalga oshirilgan loyihalarni namoyish etish va muhokama qilishdan iborat.
«ICTWEEK Uzbekistan 2018» doirasida quyidagi tadbirlar o‘tkaziladi:
Toshkent shahrida:
• «ICTEXPO 2018» — axborot texnologiyalari an’anaviy yillik ko‘rgazmasi
• «DIGITAL UZBEKISTAN» forumi
• «Cyber Security and Digital Transformation» konferensiyasi
• shuningdek, AKT haftligi doirasidagi boshqa tadbir va taqdimotlar.
Jizzax shahrida:
• «Bolalar uchun axborot texnologiyalari» aksiyasi
• Mintaqaviy «ICTEXPO 2018» ko‘rgazmasi
• 3i mintaqaviy forumi.
«ICTWEEK Uzbekistan 2018» AKT haftaligi ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining o‘rinbosari Qahramon Yuldashev nutq so‘zladi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Innovatsion rivojlanish, axborot siyosati va axborot texnologiyalari masalalari bo‘yicha qo‘mitasi raisi Ilhom Abdullayev Jizzaxda o‘tadigan tadbirlar haqida so‘zladi.
O‘zbekiston axborot texnologiyalari korxonalari va tashkilotlari assotsiatsiyasi raisining o‘rinbosari Aleksandr Suchkov «DIGITAL UZBEKISTAN» forumi hamda «ICTEXPO 2018» ko‘rgazmasi ishtirokchilari haqida batafsil ma’lumot berdi.
ICTWEEK-2018 haftaligining muhim voqealaridan biri DIGITAL UZBEKISTAN forumi 26 sentyabr kuni «O‘zekspomarkaz»da bo‘lib o‘tadi.
Forum — bu axborot texnologiyalari sohasida zamonaviy tendensiyalarni muhokama qilish uchun noyob ekspert platformasidir.
Forumda qarama-qarshiliklar tahlil qilinadi, uning rivojlanish salohiyati va uni amalga oshirish imkoniyatlari baholanadi. Tadbirda davlat organlari rahbarlari, axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalar sohasidagi korxona va tashkilot rahbarlari, xalqaro ekspertlar va tahlilchilar, yirik mahalliy va xorijiy IT-kompaniyalar vakillari ishtirok etadi.
«ICTWEEK» haftaligining eng muhim tadbirlaridan biri 26—28-sentyabr kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan «ICTEXPO 2018» axborot texnologiyalari ko‘rgazmasi va Jizzax shahrida 26-27-sentyabr kunlari o‘tkaziladigan mintaqaviy ko‘rgazmadir.
«ICTEXPO 2018»da axborot texnologiyalari va xizmatlari bozorida taqdim etilayotgan zamonaviy texnologiyalar va yechimlar namoyish etiladi.
Ushbu ko‘rgazmada IT-sohasidagi so‘nggi tendensiyalarga ixtisoslashgan mahalliy va xorijiy kompaniyalar: mobil aloqa operatorlari, sotuvchilar, dasturiy ta’minot ishlab chiqaruvchilar, tizim integratorlari va boshqalar ishtirok etadi.
AKT haftaligi O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari vazirligi ko‘magida o‘tkaziladi. Tashkilotchilar — «ICTNEWS Conferences» («CIB GROUP» MChJ) va O‘zbekiston axborot texnologiyalari korxonalari va tashkilotlari assotsiatsiyasi (Jizzax sh.).

В Ташкенте официально стартовала ежегодная Неделя ИКТ «ICTWEEK UZBEKISTAN 2018»
Сегодня в конференц-зале здании «International Trade Center» было объявлено об официальном открытии Недели информационно-коммуникационных технологий «ICTWEEK UZBEKISTAN 2018».
Как уже говорилось ранее, основной целью «ICTWEEK», как и прошлые годы является демонстрация и обсуждение достигнутых результатов и реализуемых проектов в сфере IT.
В рамках «ICTWEEK Uzbekistan 2018» пройдут:
В городе Ташкент:
- Выставка информационных технологий — «ICTEXPO 2018»
- Форум — «DIGITAL UZBEKISTAN»
- Конференция «Cyber Security and Digital Transformation»
- а также другие различные мероприятия в рамках Недели ИКТ.
В городе Джизак:
- Акция — «Информационные технологии детям»
- Региональная выставка «ICTEXPO 2018»
- Региональный форум 3i.
От лица Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан с приветственным словом об открытии Недели ИКТ «ICTWEEK UZBEKISTAN 2018» выступил Заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан — Кахрамон Юлдашев.
Подробную информацию о мероприятиях в городе Джизак рассказал Председатель Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам инновационного развития, информационной политики и информационных технологий — Илхом Абдуллаев.
Модератором выступил Заместитель председателя Ассоциация предприятий и организаций информационных технологий Узбекистана Сучков Александр Анатольевич, а также подробней рассказал о Форуме «DIGITAL UZBEKISTAN» и участниках выставки «ICTEXPO 2018».
Еще об одном мероприятии — «CyberSecurity and Digital Transformation» в рамках Недели ИКТ, спонсором которой выступила компания «SOFTLINE» рассказал генеральный директор компании — Айбек Арифджанов,.
Следующим мероприятием Недели ИКТ в городе Ташкенте станет Форум — «DIGITAL UZBEKISTAN», который пройдет 26 сентября в конференц-зале и атриуме НВК «Узэкспоцентр» в виде панельной дискуссии.
Форум «DIGITAL UZBEKISTAN» это уникальная экспертная площадка, для обсуждения вопросов о современных тенденциях сферы информационных технологий. Панельные дискуссии Форума содействуют выработке стратегических решений и программ, направленных на развитие отрасли информационных технологий страны. На Форуме проводится анализ противоречий, оценивается потенциал развития и возможности для его реализации. К участию приглашены руководители государственных органов управления, руководители предприятий и организаций сферы информационных технологий и коммуникаций, международные эксперты и аналитики, представители крупных отечественных и зарубежных IT-компаний.
Не менее ярким событием Недели Информационно-коммуникационных технологий «ICTWEEK» является ежегодная Выставка информационных технологий «ICTEXPO 2018», которая пройдет с 26 по 28 сентября в городе Ташкенте и параллельно 26, 27 сентября Региональная выставка в городе Джизаке.
На «ICTEXPO 2018» демонстрируются современные технологии и решения, предоставляемые на рынке информационных технологий и услуг. В данной выставке примут участие отечественные и международные компании, специализирующиеся в новейших тенденциях в сфере IT, такие как: мобильные компании, вендоры, компании, разрабатывающие программные обеспечения, системные интеграторы и т.д.
Мероприятие пройдет при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
Организаторами «ICTWEEK Uzbekistan 2018» являются «ICTNEWS Conferences» (ООО «CIB GROUP») и Ассоциация предприятий и организаций информационных технологий Узбекистана (г. Джизак).