O‘zbekiston va Hindiston texnoparklari hamkorlikni kuchaytiradi
Bugun, 21-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi delegatsiyasi va Hindiston dasturiy texnologiyalar parklari jamiyati (STPI) vitse-prezidenti Devesh Tyagi o‘rtasida uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuvda IT-Park markaz va filiallarida trening va turli tadbirlarni o‘tkazish maqsadida hindistonlik mutaxassislarni jalb qilish, IT-Park kompaniya rezidentlari mahsulotlarini chet el bozorida ilgari surish, birgalikda ko‘rgazma va forumlarni tashkil etish masalalari ko‘rib chiqildi. Shuningdek, STPI kompaniya a’zolari uchun O‘zbekistonga biznes safarlarni yo‘lga qo‘yish, O‘zbekiston va Hindiston texnoparklarida xodimlarning malaka oshirishlarini tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Ma’lumot uchun: Hindiston dasturiy texnologiyalar parklari jamiyati (STPI) 1991-yilda Hindistonda dasturiy ta’minotning eksportini kuchaytirish maqsadida tashkil etilgan. Mazkur jamiyat dasturiy mahsulotlar va xizmatlarni rivojlantirishga va eksport qilishga ko‘mak beradi, AKT sohasiga oid qonunchik bo‘yicha konsalting xizmatlarini taqdim etadi.

Укрепляется сотрудничество технопарков Узбекистана и Индии
Сегодня, 21 декабря, состоялась встреча делегации Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан с вице-президентом Общества парков программных технологий Индии (Software Technology Park of India) Девешем Тяги.
Во встрече принял участие первый заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Олег Пекось.
В ходе встречи были обсуждены вопросы привлечения индийских специалистов для проведения тренингов и различных мероприятий в филиалах и центрах IT-Парк, продвижения продукции компаний-резидентов IT-Парк на зарубежном рынке, организации совместных выставок и форумов. Также были рассмотрены вопросы организации бизнес-поездок для компаний-членов STPI в Узбекистан на постоянной основе, взаимных стажировок для сотрудников в технопарках Узбекистана и Индии.
Для справки: Technology Park of India (STPI) Общество парков программных технологий Индии было создано в 1991 году в целях стимулирования экспорта программного обеспечения в Индии. Общество содействует развитию и экспорту программного обеспечения и услуг, оказывает услуги консалтинга в сфере IT-законодательства.