O‘zbekistonlik talabalar Huawei kompaniyasining Xitoydagi ta’lim safarida ishtirok etdi va Shanxaydagi MWC ko‘rgazmasiga tashrif buyurdi
2024 yil 22 iyundan 29 iyungacha Huawei kompaniyasi tomonidan «Seed for the Future 2023» dasturining bitiruvchilari uchun tashkil etilgan «China Digital Exploration Tour» o‘quv safarida O‘zbekistonning 6 ta universitetidan 12 nafar talaba ishtirok etdi. MWC Shanghai ko‘rgazmasida ilg‘or texnologiyalar bilan tanishdi, davlat xizmatlari va tarmoqlarini raqamli o‘zgartirish bo‘yicha Xitoy tajribasini o‘rgandi, shuningdek, diqqatga sazovor joylar va madaniy joylarga tashrif buyurdi.
2024 yil 22 iyun «Seed for the Future 2023» dasturi ishtirokchilari o‘tgan yili Huawei tomonidan Tech4Good 2023 tanlovi g‘oliblari va loyihaning taniqli bitiruvchilari uchun tashkil etilgan Xitoyga ta’lim turlariga borishdi. Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Toshkent shagridagi Amiti universiteti, Toshkentdagi Inha universiteti, Turin politexnika universiteti, Kimyo xalqaro universiteti va Yangi O‘zbekiston universitetidan 12 nafar talaba Shenchjen shahridagi shtab-kvartirasida joylashgan Huawei ko‘rgazma majmualariga tashrif buyurdi, davlat xizmatlari, ishlab chiqarish va sanoatga ilg‘or texnologiyalarni joriy etish tajribasini o‘rgandi. Xitoyda 5G-Advanced innovatsiyalari bo‘yicha master-klassda ishtirok etdi va Xitoyning an’analari va madaniyati bilan tanishdi.
2024 yil 26 iyun kuni talabalar Shanxayga yo‘l olishdi va u yerda ham GSMAning eng yirik tadbirlaridan biri – MWC Shanghai Mobil Jahon Kongressida innovatsiyalarni o‘rganish imkoniyatidan foydalanishdi. Huawei stendida ishtirokchilar 5G-Advanced tarmoqlari, sun’iy intellektga ega qurilmalar uchun yechimlar va ilovalarni o‘rganishdi, kompaniya mutaxassislariga qiziqtirgan savollarni berishdi, shuningdek, Huawei vitse-prezidenti janob Van Shunli bilan suhbatlashishdi.
28 iyun kuni Huawei flagman do‘konida China Digital Exploration Tourning yopilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Huawei kompaniyasining hukumat bilan aloqalar bo‘yicha vitse-prezidenti janob Van Ke o‘zining ochilish nutqida «Seed for the Future» global ta’lim dasturi raqamli innovatsiyalarni o‘rganish va tushunish, madaniyatlararo muloqotni rivojlantirish, yetakchilik ko‘nikmalarini rivojlantirish va yosh avlodda tadbirkorlik ruhini shakllantirish uchun muhim platforma ekanligini ta’kidladi. Shuningdek, u Huawei yosh vizyonerlar butun dunyo bo‘ylab raqamli rivojlanishga sezilarli hissa qo‘shayotganidan faxrlanishini va kompaniya birgalikdagi sa’y-harakatlarga erishish yo‘lida AKT iqtidorini rivojlantirish uchun ko‘proq tashkilot va shaxslarning birlashishini mamnuniyat bilan qabul qilishini ta’kidladi.
Marosimda O‘zbekiston Respublikasining Shanxaydagi Bosh konsuli A’zamjon Mansurov tabrik so‘zi bilan chiqdi. «O‘zbekiston Respublikasida «Raqamli O‘zbekiston 2030» strategiyasi doirasida raqamli iste’dodlarni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirishga katta e’tibor qaratilmoqda. Huawei kompaniyasi O‘zbekistonda ham, butun dunyoda ham ushbu jarayonga o‘z hissasini qo‘shayotgani, «Seed for the Future» kabi dasturlarni amalga oshirayotgani va AKT akademiyalarini ochayotganidan xursandman», — dedi A’zamjon Mansurov o‘z nutqi davomida.
Huawei 25 yildan buyon O‘zbekistonda faoliyat yuritib, aloqa operatorlari, davlat sektori, sanoat va ta’lim muassasalari bilan yaqin hamkorlik qilib kelmoqda. «Seed for the Future» dasturi Respublikada 10 yildan beri olib borilmoqda. 2023 yilda O‘zbekiston talabalari Qatar va BAAda «Seed for the Future» mintaqaviy loyihasida ishtirok etdilar. 8 nafar talabadan iborat «TechnoMinds» jamoasi mintaqa chempioni, shuningdek, Tech4Good tanlovining global finali g‘olibi bo‘ldi. Bu yil O‘zbekistonda 150 dan ortiq talabalarni birlashtirgan Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun mintaqaviy loyiha bo‘lib o‘tadi.

Студенты Узбекистана приняли участие в образовательном туре компании Huawei в Китае и посетили MWC в Шанхае
C 22 по 29 июня 2024 года 12 студентов из 6 вузов Узбекистана приняли участие в образовательном туре China Digital Exploration Tour, организованном компанией Huawei для выпускников программы Seeds for the Future 2023. В течение недели 104 студента из 28 стран посетили города Шэнчжэнь и Шанхай, ознакомились с передовыми технологиями на MWC Shanghai, изучили опыт Китая в цифровой трансформации государственных услуг и индустрий, а также посетили достопримечательности и культурные места.
22 июня текущего года участники программы Seeds for the Future прошлого года отправились в образовательный тур в Китай, организованный компанией Huawei для призёров конкурса Tech4Good 2023 и отличившихся выпускников проекта. 12 студентов из Ташкентского Университета информационных технологий, Университета Амити, Университета Инха, Туринского политехнического университета, Международного университета Кимё и Университета «Новый Узбекистан» посетили выставочные комплексы Huawei в штаб-квартире в г.Шэнчжэнь, изучили опыт внедрения передовых технологий в государственные услуги, в производство и индустрии в Китае, приняли участие в мастер-классе по инновациям 5G-Advanced и узнали о традициях и культуре Китая.
26 июня студенты направились в Шанхай, где также воспользовались возможностью изучить инновации на одном из крупнейших мероприятий организации GSMA - Всемирном Мобильном Конгрессе MWC Shanghai. На стенде Huawei участники изучили решения и приложения для сетей 5G-Advanced, устройства с Искусственным Интеллектом, задали интересующие вопросы экспертам компании, а также пообщались с вице-президентом Huawei по региону Ближнего Востока и Центральной Азии г-ном Ван Шунли.
28 июня во флагманском магазине Huawei состоялась церемония закрытия China Digital Exploration Tour. Во время своей вступительной речи вице-президент по взаимодействию с государственными органами Huawei г-н Ван Ке отметил, что глобальная образовательная программа Seeds for the Future представляет собой важную платформу для изучения и понимания цифровых инноваций, налаживания межкультурного общения, развития лидерских качеств и предпринимательского духа у молодого поколения. Он также отметил, что компания Huawei гордится тем, что молодые визионеры вносят ощутимый вклад в цифровое развитие во всем мире, и компания будет рада увеличению числа организаций и частных лиц, объединивишхся в целях развития талантов в области ИКТ для достижения совместных усилий.
С приветственной речью на церемонии выступил Генеральный консул Республики Узбекистан в г.Шанхай Аъзамжон Мансуров. «В Республике Узбекистан уделяется большое внимание поддержке и развитию цифровых талантов в рамках стратегии «Цифровой Узбекистан 2030». Я рад видеть, что компания Huawei вносит свой вклад в этот процесс как в Узбекистане, так и во всем мире, реализуя такие программы, как Seeds for the Future, и открывая ИКТ Академии», - поделился Аъзамжон Мансуров во время выступления.
Компания Huawei осуществляет свою деятельность в Узбекистане 25 лет, тесно сотрудничая с операторами связи, государственным сектором, индустриями и образовательными учреждениями. Программа Seeds for the Future проводится в Республике на протяжении 10 лет. В 2023г. студенты Узбекистана приняли участие в региональном проекте Seeds for the Future в Катаре и ОАЭ. Команда «TechnoMinds», состоящая из 8 студентов стала региональным чемпионом, а также призёром глобального финала конкурса Tech4Good. В этом году региональный проект для стран Ближнего Востока и Центральной Азии пройдет в Узбекистане, объединив более 150 студентов.