Ikki yil oldin 200 million dollar investitsiya hisobiga ushbu loyihaning birinchi bosqichi amalga oshirilgan edi. Qariyb 4 gektar maydonda 20–25 qavatli 6 ta ofis binosi va zamonaviy kongress-xoll barpo etildi.
Bu yerda mutaxassislar uchun barcha shart-sharoitlar yaratilgan, istiqbolli startap-loyihalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida inkubatsiya va akseleratsiya dasturlari tashkil etilgan. Axborot texnologiyalari, fintex, logistika, elektron tijorat, elektron ta’lim, biotexnologiya va boshqa yo‘nalishlardagi loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Hozirgi kunda «IT-Park» rezidentlari soni 3 ming 200 ta kompaniyaga yetdi, ularda 14 mingdan ortiq mutaxassis faoliyat yuritmoqda. O‘tgan yili rezidentlar tomonidan 1 milliard 600 million dollarlik xizmat ko‘rsatilgan bo‘lsa, joriy yil yakuni bilan bu ko‘rsatkich 2,5 milliard dollardan oshishi kutilmoqda.
Eksport hajmi esa ilk bor 1 milliard dollarlik marradan oshishi rejalashtirilgan.
«O‘zbekiston – 2030» strategiyasiga muvofiq, 300 mingdan ortiq yoshlarni axborot texnologiyalari sohasida yuqori daromadli ish bilan ta’minlash maqsad qilingan. Xorijiy ekspertlar faqatgina sun’iy intellekt yo‘nalishining o‘zida O‘zbekistonning salohiyatini 10 milliard dollarga baholamoqda.
– Ishonchim komilki, bugun tamal toshi qo‘yilayotgan ushbu yirik majmua oldimizga qo‘ygan ulkan marralarni zabt etishda, shuningdek, investorlar bilan O‘zbekiston o‘rtasida manfaatli hamkorlikni yanada kuchaytirishda muhim o‘rin tutadi, – dedi davlat rahbari.
Loyihaga ko‘ra, «IT-Park» hududi 1,5 barobar kengaytiriladi. Bu yerda Saudiya Arabistonining «Data Volt» kompaniyasi bilan hamkorlikda quvvati 12 megavatt bo‘lgan, 150 million dollarlik data-markaz barpo etiladi. Keyingi bosqichlarda yana 3 milliard dollar investitsiya kiritilib, quvvat 500 megavattga yetkaziladi.
Bundan tashqari, ushbu hududda jami 6 ta bino – Sun’iy intellekt markazi, Kosmos va kelajak texnologiyalari markazlari, 2 ta 20 qavatli ofis binosi, shuningdek servis va savdo markazlari quriladi.
Bir so‘z bilan aytganda, mazkur majmua eng zamonaviy texnologiyalar, innovatsiyalar va bilimlarga asoslangan «Sun’iy intellekt xabi»ga aylanadi.

Президент Шавкат Мирзиёев 21 октября посетил IT-парк в Мирзо-Улугбекском районе столицы и принял участие в церемонии закладки первого камня в строительство второго этапа проекта.
Два года назад в рамках первого этапа, реализованного за счет инвестиций в размере 200 миллионов долларов, на площади около 4 гектаров были возведены шесть офисных зданий высотой 20–25 этажей и современный конгресс-холл.
В IT-парке созданы все условия для работы специалистов и поддержки перспективных стартапов. Здесь действуют программы инкубации и акселерации, успешно реализуются проекты в сфере информационных технологий, финтеха, логистики, электронной коммерции, онлайн-образования, биотехнологий и других направлений.
В настоящее время число резидентов «IT-Park» достигло 3 200 компаний, в которых работают свыше 14 тысяч специалистов. В прошлом году объем оказанных резидентами услуг составил 1,6 миллиарда долларов, а по итогам текущего года этот показатель, как ожидается, превысит 2,5 миллиарда долларов.
Объем экспорта услуг впервые должен превысить рубеж в 1 миллиард долларов.
Согласно Стратегии «Узбекистан – 2030», планируется обеспечить более 300 тысяч молодых людей высокооплачиваемыми рабочими местами в сфере информационных технологий. По оценкам зарубежных экспертов, потенциал Узбекистана только в области искусственного интеллекта оценивается в 10 миллиардов долларов.
«Уверен, что эта крупная инициатива, старт которой мы даем сегодня, внесет достойный вклад в достижение поставленных масштабных целей и дальнейшее укрепление взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и иностранными инвесторами», – отметил глава нашего государства.
В соответствии с проектом территория «IT-Park» будет расширена в 1,5 раза. Здесь, в партнерстве с саудовской компанией Data Volt, будет построен дата-центр мощностью 12 мегаватт, стоимостью 150 миллионов долларов. На следующих этапах планируется инвестировать дополнительно 3 миллиарда долларов и довести общую мощность до 500 мегаватт.
Кроме того, на этой территории будут возведены шесть зданий, включая Центр искусственного интеллекта, Центр космоса и технологий будуўего, два 20-этажных офисных здания, а также сервисный и торговый центры.
Одним словом, данный комплекс станет современным «Хабом искусственного интеллекта», основанным на передовых технологиях, инновациях и знаниях.
Президент Шавкат Мирзиёев заложил капсулу в основание второго этапа проекта «IT-Park» и дал официальный старт строительным работам.