O‘zbekiston joriy yil 4-choragidan rus gazini import qilishni boshlaydi
Rossiya gazini O‘zbekistonga Qozog‘iston hududi orqali eksport qilish 2023-yilning to‘rtinchi choragidan boshlanadi.
Bu borada bugun, 16-iyun kuni Sankt-Peterburg Xalqaro iqtisodiy forumida tegishli shartnoma va respublika gaz uzatish tizimini Rossiya gazini qabul qilishga tayyorlash bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” imzolandi.
Hujjatlarni O‘zbekiston tomonidan Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov hamda “Gazprom” OAJ Boshqaruvi Raisi Aleksey Millerlar imzolagan.
Eslatib o‘tamiz, bir muddat oldin “Gazprom” hamda “QazaqGaz” Sankt-Peterburgda o‘tayotgan iqtisodiy forumi doirasida Rossiya tabiiy gazini O‘zbekistonga tashish bo‘yicha shartnoma imzolagani aytilgan edi.

Выяснилось, когда Россия начнет поставлять газ в Узбекистан
«Газпром» начнет поставлять газ в Узбекистан в последнем квартале текущего года, сообщило Министерство энергетики Узбекистана.
Документ стороны заключили во время Петербургского международного экономического форума. Там же была подписана дорожная карта, в которой прописаны подготовка газотранспортной инфраструктуры Узбекистана к подаче топлива и урегулирование транспортировки.
Соглашение подписали министр энергетики Узбекистана Джурабек Мирзамахмудов и председатель правления «Газпрома» Алексей Миллер.