Qirg‘izistonda ikki kunlik motam e’lon qilindi
1-2 may kunlari Qirg‘izistonda Tojikiston bilan chegaradagi mojaroda halok bo‘lganlar xotirasiga motam e’lon qilindi.
«Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov farmonni imzoladi, unga ko‘ra 2021 yilning 1-2 may kunlari Qirg‘iziston Respublikasida milliy motam kunlari deb e’lon qilindi», deyiladi davlat rahbari matbuot xizmati xabarida.
Motam kunlari butun mamlakat bo‘ylab, shuningdek xorijdagi diplomatik va konsullik idoralari binolarida davlat bayroqlari tushiriladi, madaniyat muassasalari va telekanallarda ko‘ngilochar tadbirlar va dasturlarni bekor qilish tavsiya etiladi.
Qirg‘iziston hukumati mahalliy o‘zini o‘zi boshqarish organlari bilan birgalikda qurbonlar va jarohatlanganlarning oilalariga yordam ko‘rsatish uchun choralar ko‘radi.
Eslatib o‘tamiz, 29 aprel kuni Qirg‘iziston va Tojikistonning chegara hududlari mahalliy aholisi o‘rtasidagi ziddiyat ikki mamlakat harbiylari o‘rtasida qurolli to‘qnashuvga aylanib ketdi. Qirg‘iziston va tojik chegarachilari o‘rtasida to‘qnashuvlar olti soatdan ko‘proq davom etdi. Ikkala tomondan 40 nafarga yaqin odam halok bo‘ldi, 200 dan ortiq kishi yaralandi.

В Кыргызстане объявили траур по погибшим в конфликте на границе
1-2 мая в Кыргызстане объявлен траур по погибшим в конфликте на границе с Таджикистаном, сообщили в пресс-службе главы государства.
«Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров подписал указ, согласно которому 1-2 мая 2021 года объявлены днями национального траура в Кыргызской Республике», - говорится в сообщении.
В дни траура на всей территории страны, а также на зданиях дипломатических и консульских учреждений за рубежом будут приспущены государственные флаги, учреждениям культуры и телеканалам рекомендуют отменить развлекательные мероприятия и передачи.
Правительству Кыргызской Республики совместно с органами местного самоуправления поручено принять необходимые меры по оказанию помощи семьям погибших и пострадавшим.
Конфликт местных жителей приграничных районов Киргизии и Таджикистана 29 апреля перерос в вооруженное противостояние военных двух стран. Столкновения между киргизскими и таджикскими пограничниками длились более шести часов. Погибли около 40 человек с обеих сторон, более 200 - пострадали. Вечером 29 апреля стороны договорились о прекращении огня и отводе сил от границы.