2026-yilning birinchi choragida Xitoyda 1,69 million yangi nikoh qayd etildi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 6,2 foizga kam.
Bu 2013-yildan ma’lumotlar to‘plash boshlanganidan beri eng past ko‘rsatkich. Bloomberg ushbu ma’lumotlarni Fuqarolik ishlari vazirligiga tayanib xabar qildi
Xitoyda ajrimlar darajasi ham o‘tgan yilga nisbatan 1,27 foizga kamayib, 622 000 tani tashkil etdi.
Yangi nikoh statistikasi Xitoyning tug‘ilish darajasi bilan uzviy bog‘liq, u to‘rtinchi yil ketma-ket pasayib bormoqda. 2025-yilda mamlakatda 7,92 million chaqaloq tug‘ildi, bu rekord darajadagi past ko‘rsatkich.
2016-yilda, Xitoyda tug‘ilish darajasi eng yuqori cho‘qqiga chiqqanida, 10 milliondan ortiq chaqaloq tug‘ildi. Xitoyning umumiy aholisi 2025-yilda 3,39 millionga kamayib, 1,405 milliardga yetadi. Bu ma’lumotlar to‘plash boshlanganidan beri aholining eng keskin kamayishi, mamlakatda og‘ir ocharchilik bo‘lgan 1959-1961-yillar bundan mustasno.

Число браков в Китае упало до рекордного минимума
В первом квартале 2026 года в Китае было зарегистрировано 1,697 млн новых браков, что на 6,2% меньше, чем за аналогичный период годом ранее. Это самый низкий показатель за все время сбора подобных данных — с 2013 года. Такие данные публикует Bloomberg со ссылкой на Министерство гражданской администрации КНР.
В Китае также сократилось количество разводов — на 1,27% в годовом выражении, до 622 тыс.
Статистика новых браков следует за показателями рождаемости в КНР, которые сокращаются четвертый год подряд. В 2025 году в стране родились 7,92 млн детей. Это стало рекордно низким показателем в Китае.
В 2016 году, когда рождаемость в Китае достигла пика, в стране родились более 10 млн младенцев. Общая численность населения Китая в 2025 году сократилась на 3,39 млн, до 1,405 млрд. Это стало самым резким сокращением населения за все время сбора таких данных. Исключением был период 1959–1961 годов, когда в стране был сильный голод.