Ноқулай об-ҳаво сабабли халқаро рейслар Самарқандга йўналтирилди
Айрим аэропортларда вақтинчалик чекловлар ўрнатилиши ва парвоз хавфсизлиги билан боғлиқ ҳолатлар туфайли бир қатор халқаро рейслар Самарқанд аэропортига муқобил аэродром сифатида қўнди.
Ўзбекистоннинг айрим аэропортларида ноқулай об-ҳаво шароити кузатилиши сабабли Самарқанд халқаро аэропорти бир қатор рейсларни муқобил аэродром сифатида қабул қилди. Бу ҳақда “Uzbekistan Airports” АЖ матбуот хизмати хабар берди.
Жумладан, Москва–Бухоро йўналишидаги рейс Бухоро аэропортида туман сабабли (кўриниш — 650 метр) вақтинчалик чекловлар жорий этилгани учун Самарқандга йўналтирилди. Самолёт соат 3:27 да қўнди.
Санкт-Петербург–Урганч рейси Урганч аэропортида кўриниш 200 метргача пасайгани боис Самарқандга йўналтирилди. Қўниш соат 6:17 да амалга оширилди.
Москва–Термиз рейси ҳам Термиз аэропортидаги чекловлар (туман, кўриниш — 200 метр) сабабли Самарқандда қўнди. Самолёт соат 6:03 да етиб келди.
Шунингдек, Москва–Бухоро йўналишидаги SU1876 рейси Бухородаги кўриниш 300 метрга тушгани сабабли Самарқандга йўналтирилди. Қўниш соат 6:36 да амалга оширилди.
Бундан ташқари, Истанбул–Наманган рейсида йўловчилардан бирининг аҳволи ёмонлашгани сабабли самолёт Самарқанд халқаро аэропортига қўнди. Самолёт соат 5:53 да етиб келган.

Несколько международных авиарейсов направлены на аэродром в Самарканде из-за плохих погодных условий
В связи с неблагоприятными метеоусловиями в ряде аэропортов Узбекистана Международный аэропорт Самарканд принял несколько рейсов в качестве запасного аэродрома. Об этом сообщает Uzbekistan Airports.
Рейс HY9608 по маршруту Москва — Бухара был направлен в Самарканд из-за ограничений на приём воздушных судов в аэропорту Бухары (туман, видимость 650м). Посадка выполнена в 03:27 по ташкентскому времени.
Рейс HY9638 по маршруту Санкт-Петербург — Ургенч (тип ВС A20N) был направлен на запасной аэродром Самарканд в связи с ограничениями на приём воздушных судов в аэропорту Ургенча (туман, видимость 200м). Посадка произведена в 06:17 по ташкентскому времени.
Рейс A47055 по маршруту Москва — Термез был перенаправлен в Самарканд из-за временных ограничений на приём и выпуск воздушных судов в аэропорту Термеза (туман, видимость 200м). Самолёт приземлился в 06:03 по ташкентскому времени.
Рейс SU1876 по маршруту Москва — Бухара был направлен на запасной аэродром Самарканд в связи с ограничениями на приём воздушных судов в аэропорту Бухары (туман, видимость 300 м). Самолёт совершил посадку в 06:36 по местному времени.
А также рейс С6317 по маршруту Стамбул — Наманган был направлен в Международный аэропорт Самарканд по решению экипажа в связи с плохим самочувствием одного из пассажиров на борту воздушного судна. Посадка выполнена в 05:53 по ташкентскому времени.