Жорий йилнинг январь-сентябрь ойларида иқтисодиётимиз прогноздан анча юқори суръатда – 7,6 фоизга ўсди. Саноат ҳажми 6,8 фоиз, қурилиш – 14,2 фоиз, хизматлар – 14 фоиз, қишлоқ хўжалиги – 4,1 фоизга ошди.
Олтин-валюта захиралари ўтган йилга нисбатан 35 фоизга кўпайиб, 55 миллиард долларга етди. Нуфузли халқаро рейтинг агентликлари мамлакатимиз иқтисодий истиқболларини юқори баҳоламоқда. «Fitch Ratings» илк бор мамлакатимиз суверен рейтингини бир поғонага оширган бўлса, «Moody’s» ва «S&P Global» ўз кутилмасини «барқарор»дан «ижобий»га ўзгартирди.
– Энг муҳими, эришилган натижалар аҳоли фаровонлигини оширишга хизмат қиляпти, – деди давлат раҳбари.
Аҳоли даромадлари 18,4 фоизга, омонатлар 35,3 фоизга, ўртача иш ҳақи эса 19,2 фоизга ўсди. Сўровлар аҳоли ва бизнес ўртасида ишонч муҳити кучайганини, янги иш ўринлари ва даромад манбалари кенгаяётганини кўрсатмоқда.
Президент юқори ўсиш суръатларини йил якунигача сақлаб қолиб, ялпи ички маҳсулот ҳажмини 135 миллиард доллардан ошириш иқтисодий комплекснинг асосий вазифаси бўлишини қайд этди.
Танқидий руҳда ўтган йиғилишда келгуси йил учун асосий режалар кўриб чиқилди.
Мутасаддилар келгуси йилда ўсиш суръатини 6,6 фоиз даражасида таъминлаб, ялпи ички маҳсулот ҳажмини 150 миллиард доллардан ошириш, иқтисодиётга барча манбалардан камида 400 триллион сўм йўналтириш, инфляцияни 7 фоиздан ортиқ бўлмаган даражада сақлаб қолиш прогноз қилингани юзасидан ахборот берди.
Президент Шавкат Мирзиёев бу режаларга эришиш учун барча имконият ва шароит мавжудлигини таъкидлаб, ҳар бир вазирлик, тармоқ ва ҳудуд раҳбарлари жиддий эътибор қаратиши зарур бўлган муҳим масалаларни кўрсатиб ўтди.
2026 йилги бюджет лойиҳасида асосий солиқ ставкалари ўзгаришсиз қолаётган шароитда бюджет даромадларини изчиллик билан ошириб бориш, шу билан бирга, харажатлар қисмининг самарали сарфланиши устидан қатъий назорат ўрнатиш шартлиги қайд этилди.
Президент таъкидлаганидек, келгуси йилда харажатларни кескин қисқартириш ва самарадорликни ошириш барча даражадаги раҳбарлар учун асосий мезон бўлади.
Бунда стратегик тармоқларда таннархни камайтириш ва рақобатбардошликни ошириш, хусусий сектор иштирокини кенгайтириш, давлат иштирокидаги корхоналарнинг дивиденд сиёсатини тартибга солиш, субсидия ва имтиёзларнинг натижадорлигини таҳлил қилиб, самараси паст бўлганларини бекор қилиш, яширин иқтисодиёт улушини қисқартириш, туман ва шаҳар бюджетларининг даромадларини кўпайтириш борасидаги ишларнинг самарадорлигини ошириш юзасидан аниқ вазифалар белгилаб берилди.
Халқаро молия ташкилотлари маблағлари иштирокидаги лойиҳаларни жадаллаштириш, бундан буён мавжуд лойиҳаларни охирига етказибгина янги лойиҳаларга ресурс жалб қилиш тизимига ўтиш зарурлиги қайд этилди.
Вазирлик ва идораларнинг бюджетдан ташқари жамғармаларида тўпланган қолдиқнинг ярмини алоҳида жамғармага ўтказиш ва ушбу маблағларни мактаблар қурилишига ва тиббиётга йўналтириш топширилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалардан келиб чиқиб, 2026 йилги Давлат бюджети лойиҳасининг асосий йўналишлари белгилаб олинди.

27 октября под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось расширенное совещание по рассмотрению ожидаемых результатов экономического развития в текущем году и основных макроэкономических показателей на 2026 год.
За январь–сентябрь текущего года экономика страны выросла на 7,6 процента, что значительно превышает прогнозные показатели. Объем промышленного производства увеличился на 6,8 процента, строительных работ – на 14,2 процента, сферы услуг – на 14 процентов, сельского хозяйства – на 4,1 процента.
Золотовалютные резервы выросли на 35 процентов по сравнению с прошлым годом и достигли 55 миллиардов долларов. Авторитетные международные рейтинговые агентства высоко оценивают экономические перспективы нашей страны. Так, агентство Fitch Ratings впервые повысило суверенный рейтинг Узбекистана на одну ступень, а Moody’s и S&P Global изменили ожидания со «стабильного» на «положительный».
– Самое главное, достигнутые результаты служат повышению благосостояния народа, – отметил глава государства.
Доходы населения увеличились на 18,4 процента, объем депозитов – на 35,3 процента, а средняя заработная плата – на 19,2 процента. Опросы показывают, что растет уверенность среди населения и бизнеса, расширяются возможности для трудоустройства и увеличения доходов.
Президент подчеркнул, что сохранение высоких темпов роста до конца года и доведение объема ВВП до более чем 135 миллиардов долларов является одной из главных задач экономического комплекса.
На совещании, проходившем в критическом духе, были рассмотрены основные планы на будущий год.
Ответственные лица сообщили, что в 2026 году планируется обеспечить темпы роста экономики на уровне 6,6 процента, довести объем ВВП до более чем 150 миллиардов долларов, направить в экономику не менее 400 триллионов сумов из всех источников и удержать уровень инфляции не выше 7 процентов.
Президент отметил, что для достижения этих целей имеются все необходимые возможности и условия, обозначив важные вопросы, требующие повышенного внимания со стороны руководителей министерств, отраслей и регионов.
В проекте бюджета на 2026 год предусматривается сохранение действующих налоговых ставок. Подчеркнуто, что в этих условиях необходимо последовательно увеличивать доходы бюджета и установить строгий контроль над эффективным расходованием бюджетных средств.
Как отметил глава государства, в следующем году сокращение издержек и повышение эффективности станут главным критерием работы руководителей всех уровней.
Были поставлены конкретные задачи по снижению себестоимости и повышению конкурентоспособности в стратегических отраслях, расширению участия частного сектора, упорядочению дивидендной политики предприятий с государственным участием, анализу результативности субсидий и льгот с отменой неэффективных, сокращению доли теневой экономики, а также повышению доходной базы районных и городских бюджетов.
Отмечено, что необходимо ускорить реализацию проектов с участием средств международных финансовых институтов и перейти к системе, при которой новые проекты будут финансироваться только после завершения текущих.
Дано поручение направить половину остатков внебюджетных фондов министерств и ведомств в специальный фонд и использовать эти средства для строительства школ и развития здравоохранения.