Биздаги маҳсулотларнинг «номи чиқмагани» учун ташқарида жуда арзон сотиляпти — Президент
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев раислигида маҳаллий саноатни ривожлантириш бўйича келгусидаги устувор вазифалар юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилмоқда.
Йиғилишда таъкидланишича, биринчи 4 ойда экспорт 20 фоизга ошди. Юқори ўсиш суръатлари асосан кимё, озиқ-овқат, мева-сабзавот, IT, туризм ва транспорт хизматлари ҳисобидан таъминланмоқда.
Лекин тўқимачилик экспорти 825 миллион доллар, яъни ўтган йилгидан 175 миллион долларга кам бўлди.
«Кўпчилик сифатга ишлаётгани билан буни кўрсатиб бера олмаяпти. Биздаги маҳсулотларнинг «номи чиқмагани» учун ташқарида жуда арзон сотилаяпти. Маҳсулот сифатини кўрсатиб, уни қиммат бозорларга олиб чиқадиган энг асосий калит, бу — халқаро сертификатлар», — деди Президент.
Тўқимачилик соҳасидаги 1,5 мингдан зиёд йирик ва ўрта корхонадан фақат 244 тасида халқаро сертификат бор.
Савдо-саноат палатаси ҳар бир корхонага бориб, сертификат олишга кўмаклашса, қўшилган қийматни ҳам, экспортни ҳам ошириш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди.
Шу муносабат билан Қорақалпоғистон, Қашқадарё, Навоий Сирдарё, Сурхондарё, Хоразм вилоятларида халқаро сертификатга эга корхоналарни 20 тага етказиш, қолган ҳудудларда яна 10 тадан корхонага сертификат олишга кўмаклашиш вазифаси қўйилди.

На совещании было отмечено, что за первые 4 месяца экспорт вырос на 20%. Высокие темпы роста обеспечиваются в основном за счёт продукции химической промышленности, пищевой отрасли, плодоовощной продукции, а также IT, туризма и транспортных услуг.
Однако экспорт текстильной продукции составил 825 миллионов долларов, что на 175 миллионов долларов меньше по сравнению с прошлым годом.
«Несмотря на то, что многие работают качественно, они не могут это продемонстрировать. Из-за того, что наши товары неизвестны, они продаются за рубежом по очень низкой цене. Ключ к выходу на дорогие рынки — международные сертификаты, которые демонстрируют качество продукции», — заявил президент.
Отмечается, что из более чем 1500 крупных и средних предприятий в текстильной отрасли, только 244 имеют международные сертификаты. Торгово-промышленной палате поручено посещать каждое предприятие и оказывать содействие в получении сертификатов, что увеличит как добавленную стоимость, так и экспорт.
В этой связи поставлены задачи довести число предприятий с международными сертификатами до 20 в Республике Каракалпакстан, Кашкадарьинской, Навоийской, Сырдарьинской, Сурхандарьинской и Хорезмской областях, а также оказать содействие получению международных сертификатов еще 10 предприятиям в остальных регионах.