Ўзсаноатқурилишбанк ва Франция тараққиёт агентлиги ўртасида техник кўмаклашув битими имзоланди
Жорий йилнинг 30 январь куни Ўзсаноатқурилишбанк ва Франция тараққиёт агентлиги (ФТА) ўртасида қиймати 400 минг еврога тенг техник кўмаклашув бўйича битим имзолаш маросими бўлиб ўтди. Тадбир ФТАнинг Туркия, Марказий Осиё, Кавказ ва Ғарбий Болқон мамлакатлари бўйича минтақавий директори Сесиль Купри раҳбарлигидаги делегациянинг давлатимизга ташрифи доирасида ташкил этилди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг ўтган йил 21-22 ноябрь кунлари Францияга расмий ташрифи доирасида Ўзбекистон ҳукумати ва Франция тараққиёт агентлиги ўртасида 2025 йилга мўлжаллаб янги стратегик ҳамкорлик дастури имзоланди. Ҳужжатга асосан ФТАнинг Ўзбекистондаги фаолияти қишлоқ хўжалиги, энергетика, яшил иқтисодиёт, банк-молия, шаҳар шароитларини яхшилаш (сув таъминоти, чиқиндилар ва канализация тизимларини бошқариш), транспорт соҳаси каби бир нечта йўналишларга кенгайди. Франция тараққиёт агентлиги ва Ўзсаноатқурилишбанк ўртасида қиймати 30 млн. еврога тенг кредит битими тузилди.
Жорий битим ушбу келишувнинг мантиқий давоми бўлиб, унга кўра ФТАнинг Банк томонидан иқлимга оид лойиҳаларни ишлаб чиқишда 4 йил давомида техник кўмак кўрсатишини ифодалайди.
Бунда иқлим билан боғлиқ лойиҳалар учун техник-иқтисодий асосларни ишлаб чиқиш, лойиҳалар мақбуллигини баҳолаш, кредит линиясини техник ва молиявий баҳолаш, мониторинг қилиш ва қўллаб-қувватлаш, шунингдек, экологик ва ижтимоий таваккалчиликларни бошқариш ва маркетинг қилиш ҳамда коммуникация фаолиятга кўмаклашиш каби ишлар кўзда тутилган.
Таъкидлаш жоизки, Ўзсаноатқурилишбанк Марказий Осиёда биринчилардан бўлиб ФТАдан давлат кафолатисиз тўғридан-тўғри молиялаштиришни қўлга киритган молия институти саналади.
ФТАнинг ушбу қарз маблағлари Банкнинг яшил лойиҳаларни илгари суриш ва амалга ошириш борасидаги фаолиятига ҳисса қўшади.
Маълумот учун. 1941 йилда ташкил этилган Франция тараққиёт агентлиги (ФТА) давлат молиявий муассаса ҳисобланиб, қароргоҳи Париж шаҳрида (Франция) жойлашган. Бугунги кунда дунё бўйича 85 та хорижий ваколатхонага эга бўлган ташкилот фолияти Франциянинг денгизорти ҳудудлари ва 115 мамлакатда иқлим ўзгариши, биохилма-хиллик, гендер тенглиги, таълим ва соғлиқни сақлаш йўналишларидаги 4 мингдан зиёд лойиҳаларни амалга оширишда кўмаклашишга қаратилган.

Между Узпромстройбанком и Французским агентством развития подписано Соглашение о техническом содействии
30 января текущего года между Узпромстройбанком и Французским агентством развития (ФАР) состоялась церемония подписания Соглашения о техническом содействии стоимостью 400 тысяч евро. Мероприятие организовано в рамках визита в нашу страну делегации ФАР во главе с региональным директором по Турции, странам Центральной Азии, Кавказа и Западного Балкана Сесиль Купри.
В ходе официального визита Президента Шавката Мирзиёева 21-22 ноября прошлого года во Францию между Правительством Узбекистана и Французским агентством развития была подписана Программа нового стратегического сотрудничества на 2025 год. Согласно документу, деятельность ФАР в Узбекистане расширилась на ряд таких направлений, как сельское хозяйство, энергетика, зеленая экономика, банковско-финансовая сфера, улучшение условий города (водоснабжение, управление отходами и системой канализации), транспортная отрасль. Между Французским агентством развития и Узпромстройбанком подписано кредитное соглашение стоимостью 30 млн. евро.
Нынешнее соглашение является логическим продолжением данного договора, в соответствии с которым ФАР в течение 4 лет будет оказывать техническое содействие разработке Банком климатических проектов.
При этом предусмотрены меры по выработке технико-экономического обоснования для разработки проектов, связанных с климатом, а также оценке приемлемости проектов, поддержке технической и финансовой оценки, мониторингу и реализации кредитной линии, а также содействию в управлении экологическими и социальными рисками, маркетинговой и коммуникационной деятельности.
Следует отметить, что Узпромстройбанк стал одним из первых финансовых институтов в Центральной Азии, получивших прямое финансирование от ФАР без государственной гарантии.
Данные заемные средства ФАР внесут вклад в деятельность Банка по продвижению и реализации зеленых проектов.
Справочно. Французское агентство развития (ФАР), созданное в 1941 году, является государственным финансовым учреждением, штаб-квартира находится в городе Париже (Франция). В настоящее время деятельность организации, имеющей 85 зарубежных представительств по всему миру, направлена на содействие реализации более 4 тысяч проектов в заморских территориях Франции и 115 странах в таких направлениях, как изменение климата, биоразнообразие, гендерное равенство, образование и здравоохранение.