Бу Россия ва Ўзбекистоннинг соғлиқни сақлаш соҳасидаги ҳамкорлигини ривожлантиришда муҳим қадамдир. Ҳужжат икки давлат ўртасида дори воситалари маркировка кодларини ўзаро тан олишни назарда тутади.
«Бу қадам 2024 йил 9 сентябрда Тошкентда Россия ва Ўзбекистон ўртасида имзоланган келишувнинг давоми ҳисобланади. Ҳужжат Россиянинг «Честний знак» маркировкалаш тизими ва Ўзбекистоннинг ASL BELGISI тизими ўртасида маълумотлар алмашинувини назарда тутади. Бу мамлакатларимиз ўртасида дориларни етказиб беришни сезиларли даражада осонлаштиради», - дея изоҳ берди CRPT директорлар кенгаши аъзоси Александр Демянов.
Маркировка тизими операторлари ахборот ҳамкорлиги регламентини ишлаб чиқдилар: унда маълумотлар алмашиш тартиби ва муддатлари, узатиладиган маълумотлар таркиби белгиланган. «Иннопром»да ҳужжатнинг техник, якуний қисми имзоланди. Имзолаш кодларни ўзаро тан олиш механизмининг тўлиқ амалга оширилишини таъминлайди.
«Ҳужжат 2025 йил 1 майдан кучга киради. Бу Россия ва Ўзбекистон ўртасида соғлиқни сақлаш соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш учун муҳим воқеадир. Маркировка кодларини ўзаро тан олиш нафақат логистика ва дори воситаларини етказиб беришни соддалаштиради, балки икки мамлакат фармацевтика бозорига бўлган ишончни мустаҳкамлайди», - деди CRPT ТУРОН бош директори Анатолий Бачикалов.
Маълумот учун:
Истиқболли технологияларни ривожлантириш маркази (ITRM ёки CRPT) оператори бўлган «Честний Знак» давлат маркировка тизими Россияда 2019 йилдан бошлаб босқичма-босқич жорий этилмоқда. Унинг мақсади бозорда маҳсулотларнинг ноқонуний айланишига қарши курашишдир. Бугунги кунда маркировка 27 та товар гуруҳини қамраб олади, яна 13 тасида бепул ихтиёрий тажрибалар ўтказилмоқда.

Это важный шаг в развитии взаимодействия России и Узбекистана в области здравоохранения. Документ подразумевает взаимное признание кодов маркировки лекарственных средств между двумя странами.
«Этот шаг – продолжение соглашения, которое Россия и Узбекистан подписали в Ташкенте 9 сентября 2024 года. Документ предусматривает обмен данными между российской системой маркировки «Честный знак» и узбекской системой ASL BELGISI. Это значительно упростит поставки медикаментов между нашими странами», – прокомментировал член совета директоров ЦРПТ Александр Демьянов.
Операторы системы маркировки разработали регламент информационного взаимодействия: в нем определены порядок и сроки обмена данными, состав передаваемых сведений. На «Иннопроме» подписана техническая, финальная часть документа. Подписание обеспечивает полномасштабную реализацию механизма взаимного признания кодов.
«Документ вступит в силу 1 мая 2025 года. Это знаковое событие для развития сотрудничества между Россией и Узбекистаном в сфере здравоохранения. Взаимное признание кодов маркировки не только упростит логистику и поставки лекарственных средств, но и укрепит доверие к фармацевтическому рынку обеих стран», – отметил генеральный директор CRPT TURON Анатолий Бачикалов.
Государственная система маркировки «Честный знак», оператором которой выступает Центр развития перспективных технологий (ЦРПТ), внедряется в России поэтапно с 2019 года. Ее цель – противодействовать нелегальному обороту продукции на рынке. Сегодня маркировка охватывает 27 товарных групп, еще в 13 проходят бесплатные добровольные эксперименты.