100 минг кишидан кам бўлмаган жамоага қонунчиликка таклиф киритиш ҳуқуқи берилади
100 минг нафардан кам бўлмаган фуқаролар, Сенат, Омбудсман ва Марказий сайлов комиссиясига қонунчилик таклифларини Қонунчилик палатасига киритиш ҳуқуқи берилмоқда.
Қонунчилик палатасида депутатлар қонун ижодкорлиги фаолиятини тартибга солувчи қонунларни янги таҳрирдаги Конституцияга мувофиқлаштиришга қаратилган нормаларни кўриб чиқишди. Мазкур лойиҳа билан 13 та қонун, 1 та кодексга тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш белгиланмоқда.
Парламент Қуйи палатаси ахборот хизматнинг таъкидлашича, мазкур норма давлат ишларини бошқаришда фуқароларнинг иштирокини янада кенгайтиради. Шунингдек, ислоҳотларнинг ташаббускори сифатида инсонлар ўзларининг келажаги, орзу-мақсадларини рўёбга чиқариш учун муҳим қарорлар қабул қилишда, жамиятдаги муаммоларни ўз вақтида хал этишда тўғридан-тўғри иштирок этишлари учун шароит яратилади.

Коллективу численностью не менее 100 тыс. человек предоставляется право вносить предложения в законодательство
Постановили, что не менее 100 тысяч граждан, Сенат, Омбудсман и Центральная избирательная комиссия имеют право вносить законодательные предложения в Законодательную палату.
В Законодательной палате депутаты рассмотрели нормы, направленные на приведение законов, регулирующих правотворческую деятельность, в новую редакцию Конституции. Согласно этому проекту планируется внести изменения и дополнения в 13 законов и 1 кодекс.
В информационной службе нижней палаты парламента заявили, что эта норма еще больше расширит участие граждан в управлении государственными делами. Также как инициатору реформ будут созданы условия для непосредственного участия людей в принятии важных решений для реализации своего будущего, мечтаний и целей, своевременного решения проблем в обществе.