Иситиш мавсумида айрим тоифа оилаларга 1 млн сўмдан моддий ёрдам ажратилади
2025/2026 йилги иситиш мавсумида аҳолининг эҳтиёжманд қатламини қўшимча моддий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш мақсадида жорий йилнинг ноябрь ойида айрим тоифа оилаларга 1 миллион сўмдан бир марталик моддий ёрдам ажратилади.
- Реестрларга киритилган оилаларга;
- «маҳалла еттилиги» хулосаси асосида Реестрларга киритилмаган, бироқ ёрдамга муҳтож оилаларга. Бунда «маҳалла еттилиги» томонидан қўшимча рўйхат шакллантирилишида, биринчи навбатда, қуйидагилар инобатга олинади:
- боқувчисини йўқотган оилалар;
- аъзолари I ёки II гуруҳ ногирони бўлган шахслардан иборат бўлган оилалар;
- ногиронлиги бўлган болаларни парваришлаётган оилалар;
- узоқ муддатли даволанишни талаб этадиган касалликлар билан касалланган шахслар яшовчи оилалар;
- ўзгалар парваришига муҳтож бўлган ёлғиз яшовчи шахслар ҳамда ёлғиз яшовчи кексалар;
- ногиронлиги бўлган шахслар;
- 3 ва ундан ортиқ оила яшайдиган хонадонларда ҳамда газ таъминоти бўлмаган ва марказлаштирилган тартибда иситилмайдиган кўп қаватли уйларда яшовчи оилалар.
Қўшимча равишда шакллантириладиган рўйхатдаги оилалар сони Реестрларга киритилган оилалар сонининг 40 фоизидан ошмаслиги лозим.

Согласно постановлению президента, в целях оказания дополнительной материальной поддержки нуждающемуся населению в отопительный сезон 2025/2026 годов в ноябре текущего года будет выделена единовременная материальная помощь в размере 1 млн. сумов следующим семьям:
• семьям, включенным в Реестры;
• семьям, которые на основании заключения «махаллинской семерки» не включены в Реестры, но нуждаются в помощи. При этом, при формировании «махаллинской семеркой» дополнительного списка в первую очередь будут учитываться:
• семьи, потерявшие кормильцев;
• семьи, в составе которых есть инвалиды I или II группы;
• семьи, воспитывающие детей с ограниченными возможностями;
• семьи, в которых есть люди с заболеваниями, требующими длительного лечения;
• одинокие люди и одинокие пожилые люди, нуждающиеся в постороннем уходе;
• лица с инвалидностью;
• семьи, проживающие в квартирах по 3 и более семей, а также семьи, проживающие в многоэтажных домах без газоснабжения и централизованного отопления.
Количество семей в списке, подлежащем формированию дополнительно, не должно превышать 40 процентов от числа семей, включенных в Реестры.