Байден G7 саммитида қироллик протоколини бузди
AҚШ президенти Жо Байден Буюк Британиянинг Корнуолл шаҳрида бўлиб ўтган «Катта еттилик» (G7) саммитида қироллик протоколини бузди, деб хабар берди Daily Star.
Қоидага кўра, қирол оиласи аъзолари тадбирга охирги бўлиб келиши ва биринчи бўлиб кетиши керак.
Бироқ Байден ва унинг рафиқаси Жилл белгиланган учрашувга Буюк Британия қироличаси Елизавета II ва қирол оиласининг бошқа аъзоларидан бир неча дақиқадан сўнг етиб келишди.
Шунга қарамай, бу ҳодиса Елизавета II нинг кайфиятига таъсир қилмади, дея таъкидлашмоқда журналистлар. У Aмерика раҳбарини яхши кутиб олган. У билан лавозимга киришганидан бери биринчи марта кўришди.
11 июнь куни Оқ уй матбуот котиби Жен Псаки қироличанинг Байден билан учрашувидан олдин Елизавета II унвонини номлашда иккита хатога йўл қўйганди. Хусусан, уни «Aнглия қироличаси» деб атаган. Ваҳоланки, бу атама 1707 йилдан бери қўлланилмаяпти.
Куни кеча — 12 июнь куни Буюк Британия қироличаси Елизавета II 95 ёшга тўлгани расман нишонланди. Монархнинг таваллуд куни анъанавий тарзда июнь ойининг иккинчи шанбасида байрам қилинади.

Байден нарушил королевский протокол на саммите G7
Американский лидер Джо Байден нарушил королевский протокол на саммите G7 в Великобритании. По правилам Елизавета II с членами своей семьи прибывают на мероприятие в последнюю очередь. Но Байден с женой опоздали на встречу, сообщила газета Daily Star.
Чета Байденов приехала всего на несколько минут позже королевы, принца Уильяма, Кейт Миддлтон, принца Чарльза и Камиллы Паркер Боулз. Несмотря на опоздание политика, Елизавета II не стала выказывать своё недовольство. Напротив, она приветливо общалась с гостями.
Королева побеседовала и с президентом США. Она встретилась с ним впервые с момента его вступления в должность главы государства.
По протоколу гости не только не должны приезжать позже королевской семьи, но и не имеют права уезжать с мероприятия, пока его не покинет королева.
Ранее странное поведение Байдена на саммите G7 сняли на видео: он потерялся на веранде. Он сначала бодро зашёл туда, а потом резко остановился и стал озираться.