Бухорода табиий газ қазиб чиқариш ва қайта ишлаш ишлари ҳолатини ўрганилди — «Ўзбекнефтгаз» (фото)
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» аъзолари томонидан геологик излов-қидирув ишлари, конларда газ қудуқларини бурғилаш, капитал таъмирлаш ҳамда технологик жараёнлар борасида олиб борилаётган чора-тадбирлар, амалга оширилаётган лойиҳалар ҳолати ўрганилмоқда.
Жумладан, «Ишчи гуруҳ»нинг навбатдаги манзили Бухоро вилоятидаги нефть ва газ қазиб чиқариш бошқарма ва заводлари бўлди.
Бошқарув раиси бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» томонидан Газли нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармасида ташкил этилган штабда департамент бошлиқлари, бошқарма директори, ўринбосарлари ва мутахассислари иштирокида тезкор йиғилиши ўтказилди.
Унда Газли регионидаги конларда олиб борилаётган геологик излов-қидирув ишлари танқидий муҳокама қилинди. Бундан ташқари, «Учқир» кони атрофида углеводородлар захирасини ўстириш ҳамда 3D сейсмик-қидирув ишлари ҳолати ҳам таҳлил қилинди.
Бошқарув раиси томонидан янги майдонларни очиш, газ захираларини оширишга қаратилган тадбирлар ижроси борасида қилинаётган ҳар бир иш муҳокама қилиниб, тегишли департамент бошлиқларига кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, Бошқармада 2021 йил якуни билан углеводородлар қазиб чиқариш режа кўрсаткичларини бажарилиши, газ қазиб олишни кўпайтириш учун қилинаётган тадбирларнинг самарадорлиги таъминлаш масалалари кўриб чиқилди ва бурғилаш ишларини, конларни ўзлаштириш учун газ қувурларини қуриш лойиҳаларини жадаллаштириш бўйича тегишли департамент ва бошқарма бошлиқларига вазифалар белгилаб берди.
Қудуқлардан табиий газ қазиб олишни жадаллаштириш бўйича капитал таъмирлаш ва интенцификация ишларини олиб боришдаги муаммолар ва уларнинг ечимлари борасида сўз юритилди. Интенцификация ишларида янги технологияларни кенг қўллаш, муҳандис-техник ходимларнинг малакасини доимий ошириш, мавжуд масалаларни ҳал этиш, куз-қиш мавсумида ишчи ходимларнинг яшаш шароитини яхшилаш бўйича тегишли масъуллар, раҳбарларга топшириқлар берилди.
Кун тартибидаги яна бир масала, Газли газни қайта ишлаш заводида суюлтирилган газ ишлаб чиқаришни кўпайтиришга қаратилган чора-тадбирларни ўз ичига олган «Йўл харитаси»нинг ижро ҳолати ҳам муҳокама қилиниб, унда белгиланган ишларнинг самарадорлиги баҳоланди, белгилаб олинган кейинги босқичдаги ишларни амалга оширишни тезлаштириш бўйича мавжуд муаммоли масалалар кўриб чиқилди.
Куз-қиш мавсумида Республика аҳолиси учун суюлтирилган газни барқарор етказиб берилишини таъминлаш мақсадида, бошқарма раҳбарияти ва департамент бошлиқларига «Йўл харитаси» бандларини ўз вақтида бажарилишини таъминлаш вазифаси топширилди.
Ташриф доирасида, «Ишчи гуруҳ» конлардаги янги қудуқларни бурғилаш қурилмаларида ва қудуқларни капитал таъмирлаш ускуналарида меҳнат қилаётган мастер, кузатувчилар ҳамда барча ишчи-ходимлар учун яратилган шароитлар билан танишиб, уларга қўшимча қулайликлар яратиш чоралари белгиланди.
Куз-қиш мавсумига тайёргарлик кўриш масаласи, шунингдек газни қайта ишлаш заводи қурилмаларини қишки мавсумга ҳозирлаш бўйича олиб борилаётган ишлар жойидан ўрганилди. Йўл қуйилган камчиликларни бартараф этиш бўйича бошқарма ва завод раҳбарларига тадбирларни тўлиқ бажариш талаби қуйилди.
Бошқармада транспорт хизматларини кўрсатиш тизими самардорлигини ошириш, ёқилғи-мойлаш материаллари харжатларини камайтириш учун, Газли шаҳарчасидаги автогараж ўрнига Газли заводи ҳудудида автотранспорт воситаларини сақлаш учун қурилаётган автомобиллар сақлаш биноси қурилиш ишлари жойидан ўрганилди.
Бошқарув раиси жорий йилда совуқ ҳаво ҳарорати кутилганидан аввалроқ бошланганини инобатга олган ҳолда, қурилиш ишларини тезлаштириш учун енгил конструкцияли металлоконструкция ва қурилиш материалларидан фойдаланиш зарурлиги таъкидлади.

«Узбекнефтегаз»: Рабочая группа во главе с Председателем Правления изучила состояние добычи и переработки природного газа в Бухаре (фото)
Члены Рабочей группы во главе с Председателем Правления АО "Узбекнефтегаз" Мехриддином Абдуллаевым изучают геологоразведочные работы, мероприятия, проводимые в областях бурения газовых скважин, капитального ремонта и технологических процессов, состояние реализованных проектов.
В частности, следующим адресом «Рабочей группы» стали нефтегазодобывающие управления и заводы Бухарской области.
Рабочая группа, во главе с Председателем Правления, провела оперативное совещание с участием руководителей департаментов, директоров управлений, должностных лиц и специалистов в штабе, организованное нефтегазодобывающим управлением Газли.
В нем критически обсуждались геологоразведочные работы, проведенные на месторождениях региона Газли. Кроме того, были проанализированы состояние запасов углеводородов и 3D сейсморазведочные работы  вокруг месторождения «Учкир».
Председатель Правления обсудил всю проводимую работу по открытию новых площадок, реализации мероприятий по увеличению запасов газа, дал поручения руководителям профильных ведомств.
Также был рассмотрен вопрос выполнения управлением планов по добыче углеводородов до конца 2021 года, эффективность принимаемых мер по увеличению добычи газа, а также определены задачи для руководителей соответствующих департаментов и управлений по ускорению буровых работ, проектам строительства газопроводов для разработки месторождений.
Состоялся разговор о проблемах проведения капитального ремонта и интенсификации работ по ускорению добычи природного газа из скважин и их решениях. Соответствующим должностным лицам и руководителям были даны указания по широкому применению новых технологий в работе по интенсификации, постоянному повышению квалификации инженерно-технического персонала, решению существующих проблем, улучшению условий жизни работников в осенне-зимний сезон.
Еще одним пунктом повестки дня стала реализация «Дорожной карты», которая включает меры, направленные на увеличение производства сжиженного газа на газоперерабатывающем заводе, была проведена оценка эффективности выявленных в ней работ, рассмотрены существующие проблемные вопросы по ускорению выполнения выявленных работ на следующем этапе.
В целях обеспечения стабильных поставок сжиженного газа населению Республики в осенне-зимний период перед руководством управления и руководителями ведомств была поставлена задача обеспечить своевременное выполнение пунктов «Дорожной карты».
В рамках визита «Рабочая группа» ознакомилась с условиями, созданными для мастеров, наблюдателей и всех работников, работающих при бурении новых скважин на месторождениях и в оборудовании для капитального ремонта скважин, и были приняты меры по созданию для них дополнительных условий.
На месте прорабатывались вопросы подготовки к осенне-зимнему сезону, а также работы по подготовке оборудования газоперерабатывающего завода к зимнему сезону. Начальнику управления и руководителям завода были даны задания принять все меры по устранению недостатков.
На месте было изучено состояние работ по строительству здания для хранения автомобилей, взамен гаража в городе Газли, которое послужит повышению эффективности системы транспортного обслуживания, снижения стоимости горюче-смазочных материалов.
Учитывая, что холода в этом году начались раньше, чем ожидалось, Председатель подчеркнул необходимость использования легких металлических конструкций и строительных материалов для ускорения строительства.