Фарғонада божхона пости бошлиғи пора билан ушланди
Фарғона вилоятидаги чегара-божхона постларидан бирининг бошлиғи ўз хизмат мавқеидан фойдаланиб, фуқаронинг Қирғиз Республикасидан олиб келган 80 дона “Iphone-16” русумли уяли телефон аппаратларини тегишли расмийлаштирувларсиз божхона постидан ноқонуний ўтказиб берганлиги эвазига 5000 АҚШ доллари ҳамда 1 дона “Iphone-16 Pro” телефон аппарати талаб қилади.
Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда божхона органлари подполковниги ушбу моддий қийматликларни олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди.
Ҳозирда мазкур мансабдор шахсга нисбатан Жиноят Кодексининг 210-моддаси (пора олиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилди.

В Ферганской области задержан начальник таможенного поста. Об этом сообщила пресс-служба СГБ.
Начальник одного из погранично-таможенных постов Ферганской области, используя своё служебное положение, потребовал 5000 долларов США и один телефон Iphone 16 Pro за незаконное проведение через таможенный пост 80 мобильных телефонов марки iPhone 16, ввезённых гражданином из Кыргызской Республики без соответствующего оформления.
В ходе оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками СГБ, подполковник таможенных органов был задержан с вещественными доказательствами в момент получения указанных материальных ценностей.
В настоящее время в отношении данного должностного лица возбуждено уголовное дело по статье 210 Уголовного кодекса (получение взятки), применена мера пресечения в виде заключения под стражу.