Фаст-фудлар депрессияга олиб келиши аниқланди
Британиянинг Манчестер университети олимлари фаст-фудларни кўп истеъмол қилиш инсонда депрессия - тушкунлик юзага келиш хавфини 40 фоизга оширади, деган хулосага келди. Бу ҳақда «Корреспондент.net» хабар бермоқда.
Мутахассислар таом ва тушкунлик ўртасидаги боғлиқликни ўрганиш мақсадида 11 та тадқиқот ўтказишди. Аниқланишича, фаст-фуд ва углевод ёғлари миқдори кўп бўлган бошқа таомларни истеъмол қилувчилар 1,4 баробар кўпроқ тушкунликдан азият чекишган.
Олимларнинг фикрича, фойдали овқатлар руҳий бузилишларнинг юзага келиш эҳтимолини пасайтиради. Шунингдек, улар зарарли овқатларни истеъмол қилиш истаги тушкунликнинг сабаби эмас, балки натижаси бўлиши мумкинлигини ҳам айтмоқда.

Ученые выяснили что фаст-фуды вызывают депрессию
Употребление фаст-фуда повышает риск развития депрессии на 40%. К такому выводу пришли британские ученые из Городского университета Манчестера, сообщает «Корреспонден.net».
Специалисты проанализировали 11 исследований, посвященных поиску связи между депрессией и употреблением пищи. Оказалось, что любители фаст-фуда и другой вредной еды с большим количеством углеводов и жиров в 1,4 раза чаще страдали от депрессии или похожих симптомов.
По словам ученых, пища, богатая клетчаткой и полезными веществами, может способствовать снижению риска развития психических расстройств. При этом они не исключают, что желание употреблять вредную пищу является не причиной, а следствием депрессии.