Франк-Валтер Штайнмайер Ўзбекистон президенти ва халқимизни Мустақиллик куни билан табриклади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 29 август куни Германия Федератив Республикаси Президенти Франк-Вальтер Штайнмайер билан телефон орқали мулоқот қилди.
Кўп қиррали Ўзбекистон-Германия ҳамкорлигини янада ривожлантириш ҳамда минтақавий шерикликнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида Германия Президенти давлатимиз раҳбари ва кўп миллатли халқимизни мамлакатимиз мустақиллигининг 31 йиллиги билан самимий қутлади. Кейинги йилларда амалга оширилаётган ислоҳотлар дастурининг натижалари алоҳида қайд этилди, Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган демократик ва иқтисодий янгиланишлар қўллаб-қувватланди.
Етакчилар олий даражадаги келишувларни амалга ошириш натижасида икки томонлама муносабатларда юксак даражага эришилганини мамнуният билан қайд этдилар.
Жорий йил бошида ўзаро товар айирбошлаш 60 фоизга ўсди. Мамлакатимиздан Германиянинг 200 дан зиёд етакчи компаниялари муваффақиятли фаолият юритмоқда. Ўтган ойда «Knauf», «Papenburg» ва «Falk Porsche» каби таниқли корхоналарда Ўзбекистонда ўзларининг янги заводларини ишга туширди.
Шу йилнинг июль ойида Германия бизнесининг 100 дан ортиқ вакиллари иштирокида ўтган Ўзбекистон-Германия ишбилармонлар кенгашининг навбатдаги йиғилишидан сўнг иқтисодиётнинг юқори технологик тармоқларида 24 та янги инвестиция лойиҳаларини тайёрлаш ва амалга ошириш бошланди.
Ўзаро манфаатли молиявий-техник ва маданий гуманитар ҳамкорлик кенгайиб бормоқда. Юртимизда Гёте институти, Конрад Аденауэр ва Фридрих Эберт фондлари, Германиянинг бошқа ташкилотлари фаол иш олиб бормоқда.
Ўзбекистон ва Германия Президентлари амалий ҳамкорликнинг кенгайиши, шунингдек, узоқ муддатли шерикликни ривожлантиришга қаратилган қўшма дастур ва лойиҳаларнинг илгари сурилишини қўллаб-қувватладилар.
Минтақавий ҳамкорлик, шу жумладан Европа Иттифоқи доирасидаги конструктив мулоқотни ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Афғонистонда узоқ муддатли тинчликни таъминлаш ва унинг ижтимоий-иқтисодий тикланишига кўмаклашиш мақсадида фаол ҳамкорликни давом эттириш муҳим экани таъкидланди.
Ўзбекистон ва Германия Президентларининг телефон орқали мулоқоти ҳар доимгидек самимий, очиқ ва дўстона руҳда ўтди, дейилади хабарда.

Франк-Вальтер Штайнмайер поздравил президента и народ Узбекистана с Днем независимости
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 августа провел телефонный разговор с Президентом Федеративной Республики Германия Франком-Вальтером Штайнмайером.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-германского многопланового сотрудничества, а также регионального взаимодействия.
В начале беседы Президент Германии искренне поздравил главу нашего государства и наш многонациональный народ с 31-й годовщиной независимости страны. Особо отмечены результаты осуществляемой программы реформ последних лет, выражена поддержка реализации демократических и экономических преобразований в Новом Узбекистане.
Лидеры с удовлетворением отметили высокий уровень двусторонних отношений, достигнутый благодаря реализации договоренностей на высшем уровне.
С начала этого года взаимный товарооборот вырос на 60 процентов. В нашей стране успешно работают свыше 200 ведущих немецких компаний. В прошлом месяце такие известные предприятия, как «Knauf», «Papenburg» и «Falk Porsche» запустили свои новые заводы в Узбекистане.
По итогам очередного заседания Узбекско-Германского делового совета, прошедшего в июле этого года с участием более 100 представителей бизнеса Германии, начаты подготовка и реализация 24 новых инвестиционных проектов в высокотехнологичных отраслях экономики.
Расширяется взаимовыгодное финансово-техническое и культурно-гуманитарное сотрудничество. В нашей стране активно работают Институт имени Гёте, фонды имени Конрада Аденауэра и Фридриха Эберта, другие германские организации.
Президенты Узбекистана и Германии поддержали расширение практического взаимодействия, а также продвижение совместных программ и проектов, направленных на углубление долгосрочного партнерства.
Особое внимание было уделено вопросам регионального взаимодействия, в том числе в рамках развития конструктивного диалога по линии Европейского Союза. Отмечена важность продолжения активного сотрудничества в целях содействия обеспечению долгосрочного мира и социально-экономическому восстановлению Афганистана.
Телефонный разговор Президентов Узбекистана и Германии состоялся в традиционно теплой, открытой и дружественной атмосфере.