Комил Алламжонов ЛГБТ ҳақида: Аслида, бунақа гаплар одам эшитганда сесканадиган...
Ижтимоий тармоқларда Тошкентдаги Амир Темур хиёбонида рўй берган ҳолатлар бўйича турли хабарлар тарқалганди. Миллий масс-медиани қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди раиси Комил Алламжонов бунга ўз муносабатини билдирди.
«Хорижий ташкилотлар Ўзбекистон ёки бошқа ҳар қандай давлатга бирор талаб қўйишдан олдин миллатнинг менталитети, дини, маданияти, урф-одатларини инобатга олиши керак.
Албатта, инсон ҳуқуқлари муҳим масала ва ҳар бир фуқаро юриш-туришидан қатьи назар, давлат ҳимоясида бўлади. Лекин асосий қисмини мусулмонлар ташкил этган бизнинг юртда ғайритабиий эркак ва аёлларни жамият қабул қилмайди! Муқаддас Ислом динимиз, маданиятимиз бунга йўл қўймайди.
Мана, Бозоров мисолини олайлик, ўйлаб-ўйламай гапиришнинг ўзи қандай оқибатларга олиб келди?!
Аслида, бизники каби давлатларда бесоқолбозликка қарши қонунлар енгиллаштирилса ҳам, жамият буни қабул қилмайди ва бу қуруқ қоғозда қолиб кетаверади. Чунки, жазо бекор қилиниб, бундай тоифалар бемалол кўча-кўйда ўзини кўрсата бошласа, «самосуд»лар кўпайиб кетиши мумкин. Расмий жазо белгиланмаган тақдирда ҳам, мусулмонлардан иборат жамият уларни барибир қўймайди. Ўз-ўзидан кичик бетартибликлар катта муаммоларни келтириб чиқаради.
Шунинг ўзи — ҳамма саволга жавоб бўлиши керак!
Ўрни келганда, барча оммавий ахборот воситалари, блогерларни ЛГБТ мавзусини тинимсиз ёритишни тўхтатишга чақираман. Бу масаланинг ҳадеб муҳокама қилиниши одамларнинг этини ўлдиради. Ўта ёқимсиз мавзуни оддий ҳолдек қабул қила бошлаймиз, бу кетишда. Аслида, бунақа гаплар одам эшитганда сесканадиган даражада кам қулоққа чалиниши керак.
Оммавий муҳокама кимларнингдир (айниқса, руҳияти тўлиқ шаклланмаган ўсмир-ёшларнинг) беихтиёр қизиқишини оширади. Натижада, ушбу ярамас ҳолат жамият онгига киши билмас сингдирилади. Ақлни ишлатайлик, провокацияларга берилмайлик.
Демократия сўзининг туб маъноси — халқ ҳокимияти, дегани. Модомики, халқнинг асосий қисми нимагадир қарши экан, демак, унинг хоҳиш-танловини инобатга олиш шарт, ана шу — демократия!
Куни-кеча бўлиб ўтган воқеаларнинг сабабчилари — блогерлар фаолиятига АОКА қонуний баҳо бериши ва қонунни бузган барчага жазо қўлланилиши зарур.

Комил Алламжонов об ЛГБТ: «Наша священная религия, наша культура не позволяют этого»
Глава попечительского совета Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа Комил Алламжонов прокомменитировал последние события, связанные с акцией протеста против ЛГБТ людей.
«Прежде чем предъявлять какие-либо требования Узбекистану или любой другой стране, иностранные организации должны учитывать менталитет, религию, культуру и традиции нации.
Конечно, права человека — это важный вопрос и каждый гражданин, вне зависимости от своих взглядов, находится под защитой государства. Но в нашей стране, где большинство мусульман, общество не принимает мужчин и женщин с нетрадиционной ориентацией. Наша священная религия, наша культура не позволяют этого.
Возьмите, например, Базарова, к чему привели его необдуманные высказывания?!
Даже если законы, направленные против лиц с нетрадиционной ориентацией, будут смягчены, общество не примет это, и они останутся только на бумаге.
Потому что, если отменят наказание, и такие группы начнут свободно показывать себя на улице, количество самосудов может увеличиться в разы. Даже если не будет официального наказания, общество, состоящее из мусульман, всё равно не оставит их в покое. Мелкие беспорядки приведут к большим проблемам.
Это и есть ответ на все вопросы!
Я призываю все СМИ и блогеров прекратить освещать тему ЛГБТ. Постоянное освещение этой темы притупляет чувствительность людей. Если так пойдёт, мы начнем принимать как норму эту очень неприятную (мягко говоря) тему. На самом деле мы должны вздрагивать, когда слышим такие разговоры. Публичная дискуссия увеличивает непроизвольный интерес некоторых слоёв общества (особенно подростков, психика которых ещё не сформирована) к данной теме. В результате это порочное явление бессознательно поглощается общественным сознанием. Давайте руководствоваться здравым смыслом и не поддаваться на провокации.
Слово «демократия» обозначает власть народа. Поскольку большинство людей против чего-то, необходимо учитывать их пожелания. Это — демократия!
АИМК должно дать правовую оценку причине вчерашних событий — блогерам и их деятельности, а все, кто нарушил закон, должны быть наказаны.