Маҳаллий йўналишлардаги поездларда юк ташиш тарифлари ошириляпти
2024 йил 1 декабрдан маҳаллий қатновда «Ўзбекистон темир йўллар» АЖга тегишли (инвентар) вагонларда юк ташишда ташиш тарифлари вагон туридан (универсал, махсуслаштирилган ва цистерна) келиб чиқиб, тариф ставкаларидаги вагон қисми 30 фоиз миқдорида оширилади.
«Ўзбекистон темир йўллари» АЖ матбуот хизматига кўра, бу тўғридаги қарор компания томонидан кўрсатилаётган юк ташиш хизматларида вагон қисмига боғлиқ харажатларнинг ошиши ҳамда ушбу харажатларни қисман қоплаш ва юк вагон паркини янгилаш мақсадида қабул қилинган.
Эслатиб ўтамиз, 2023 йил 10 октябрдаги «Ўзбекистон Республикаси темир йўл транспорти соҳасини тубдан ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПҚ-329-сонли қарорига мувофиқ 2024 йил 1 январдан бошлаб юк вагонлари ва контейнерларни тақдим этиш хизматлари тарифларини давлат томонидан тартибга солиш амалиётидан воз кечиб, уларни бозор тамойиллари асосида тартибга солиш механизмига ўтиш амалга оширилмоқда.

«Узбекистон темир йуллари» повышает тарифы на грузоперевозки внутри страны
С 1 декабря 2024 года тарифы на использование вагонов АО «Узбекистон темир йуллари» при внутренней транспортировке грузов вырастут на 30%, сообщили в пресс-службе компании.
Данное повышение обусловлено необходимостью покрыть увеличивающиеся расходы на обслуживание и модернизацию вагонного парка, и оно затронет тарифы на универсальные, специализированные вагоны и цистерны.
В компании подчеркнули, что это решение соответствует указу президента Узбекистана, действующему с января 2024 года, который предусматривает переход от государственного регулирования тарифов на аренду грузовых вагонов и контейнеров к рыночному подходу.