Мўғул ёшларининг Ўзбекистон ОТМларида таълим олиши қайта тикланади
Мўғулистон Давлат саройида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсухнинг тор доирадаги ва расмий делегациялар иштирокидаги музокаралари бўлиб ўтди.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари Мўғулистон етакчисига самимий қабул ҳамда ушбу мамлакатга жавоб давлат ташрифи билан келиш таклифи учун миннатдорлик билдирди.
Икки томонлама муносабатлар тарихида биринчиси бўлган ушбу ташриф кўп қиррали Ўзбекистон-Мўғулистон алоқаларини ривожлантиришда янги босқични бошлаб бериши алоҳида таъкидланди. Ўзбекистон Президенти Мўғулистон томонини яқинлашиб келаётган Халқ инқилоби куни билан ҳам табриклади.
Ўзбекистон-Мўғулистон дўстлик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Барча даражадаги алоқалар ва алмашинувлар фаоллашди. Товар айирбошлаш кўрсаткичлари жадал ўсиб бормоқда. Қўшма корхоналар сони кўпаймоқда, соғлиқни сақлаш, таълим, электрон савдо, қишлоқ хўжалиги, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш соҳаларида илк кооперация лойиҳаларини амалга ошириш бошланди.
Куни кеча икки мамлакат ишбилармон доиралари ва идоралари вакиллари иштирокида қўшма бизнес форуми муваффақиятли ўтказилди, Улан-Батор шаҳрида Ўзбекистон маҳсулотларининг шоурумига эга савдо уйи очилди.
Музокараларда иқтисодий кооперацияни чуқурлаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Яқин йилларда ўзаро савдони, энг аввало, талаб юқори бўлган маҳсулотлар номенклатураси ва ҳажмини ошириш ҳисобига каррасига кўпайтириш учун салмоқли салоҳият мавжудлиги қайд этилди.
Шу мақсадда имтиёзли савдо ва инвестицияларни ҳимоя қилиш тўғрисидаги битимларни қабул қилишни тезлаштириш муҳимлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари иқтисодиётнинг муайян тармоқларида саноат кооперациясини чуқурлаштириш муҳимлигини таъкидлади. Ҳамкорликнинг қатор истиқболли йўналишлари устувор этиб белгилаб олинди.
Бу, аввало, тоғ-кон соҳасидаги шериклик, жумладан, геология-қидирув дастурини ишлаб чиқиш, хомашё ресурслари конларини ўзлаштириш, технологиялар трансфери, тажриба алмашиш ва кадрлар тайёрлаш соҳалари.
Шу маънода, соҳадаги лойиҳаларни илгари суриш мақсадида Улан-Батор шаҳрида Ўзбекистон геология вазирлигининг ваколатхонаси очилгани мамнуният билан қайд этилди.
Қўшма кластерлар ташкил этиш, гўшт-сут, жун ва чарм маҳсулотларини қайта ишлаш ва ишлаб чиқариш бўйича кооперация лойиҳаларини илгари суриш асосида қишлоқ хўжалигида комплекс ҳамкорликни чуқурлаштиришдан манфаатдорлик билдирилди.
Транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш ва янги логистика йўналишларини ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Йил якунига қадар пойтахтлар ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновларни йўлга қўйиш режалаштирилган.
Денгизга чиқиш имконияти бўлмаган мамлакатлар учун халқаро таҳлил институти билан биргаликда энг қисқа ва самарали транспорт йўлакларини аниқлаш бўйича амалий тадқиқотлар ўтказиш таклифи билдирилди.
Фаол маданий-гуманитар алмашинувларни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди. Шу кунларда Улан-Батор шаҳрида Ўзбекистон маданияти кунлари, санъат ва туризм тадбирлари ўтаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Олий таълим муассасалари ўртасидаги ҳамкорликни фаол ривожлантириш, ажратилаётган квоталар доирасида мўғул ёшларининг Ўзбекистондаги олий таълим муассасаларида таълим олишини қайта тиклашга келишиб олинди.
Эришилган келишувларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш бўйича "йўл харитаси"ни қабул қилиш юзасидан аҳдлашилди.
Якунда давлатимиз раҳбари Мўғулистон Президентини жавоб ташрифи билан Ўзбекистонга келишга таклиф этди.

В Государственном дворце Монголии состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Монголии Ухнаагийна Хурэлсуха в узком составе и с участием официальных делегаций.
В начале встречи глава нашего государства выразил искреннюю признательность лидеру Монголии за теплый прием и приглашение посетить эту страну с ответным государственным визитом, который стал первым в истории двусторонних отношений.
Особо подчеркнуто, что нынешний визит открывает новый этап в развитии узбекско-монгольских многоплановых связей. Президент Узбекистана также поздравил монгольскую сторону с наступающим Днем Народной революции.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-монгольских отношений дружбы и многопланового сотрудничества.
Активизировались контакты и обмены на всех уровнях. Динамично растут показатели товарооборота. Расширяется число совместных предприятий, начата реализация первых проектов кооперации в сферах здравоохранения, образования, электронной торговли, сельского хозяйства, производства строительных материалов.
Накануне успешно проведен совместный бизнес-форум с широким участием деловых кругов и отраслевых ведомств двух стран, открыт торговый дом c шоурумом узбекской продукции в городе Улан-Баторе.
В ходе переговоров особое внимание уделено углублению экономической кооперации.
Отмечен значительный потенциал для кратного увеличения взаимной торговли в ближайшие годы, прежде всего за счет расширения номенклатуры и объемов поставок востребованной продукции.
В этих целях подчеркнута важность ускорения принятия соглашений о преференциальной торговле и защите инвестиций.
Глава нашего государства выступил за углубление промышленной кооперации в конкретных отраслях экономики. В качестве приоритетов определен ряд перспективных направлений взаимодействия.
Прежде всего это партнерство в добывающем секторе, включая разработку программы геологоразведки, освоение месторождений сырьевых ресурсов, трансфер технологий, обмен опытом и подготовку кадров.
В данном контексте с удовлетворением отмечено открытие в городе Улан-Баторе представительства министерства геологии Узбекистана в целях продвижения проектов в этой отрасли.
Выражена заинтересованность в углублении комплексного сотрудничества в сельском хозяйстве на основе создания совместных кластеров и продвижения проектов кооперации по переработке и производству мясомолочной, шерстяной и кожевенной продукции.
Отдельное внимание уделено вопросам укрепления транспортной взаимосвязанности и развития новых логистических маршрутов.
Намечены планы по запуску до конца года прямого авиасообщения между столицами.
Предложено провести прикладные исследования по определению кратчайших и наиболее эффективных транспортных коридоров совместно с Международным аналитическим институтом для стран, не имеющих выхода к морю.
Подчеркнута важность продолжения активных культурных и гуманитарных обменов. С удовлетворением отмечено, что в эти дни в городе Улан-Баторе проходят Дни узбекской культуры, мероприятия в сфере искусства и туризма.
Достигнута договоренность об активном развитии сотрудничества между высшими учебными заведениями, возобновлении обучения в вузах Узбекистана монгольской молодёжи в рамках выделяемых квот.
Согласовано принятие «дорожной карты» по своевременной и качественной реализации достигнутых договорённостей.
В завершение глава нашего государства пригласил Президента Монголии посетить Узбекистан с ответным визитом.