​​No photo No video! Ўзбекистонда тасвирга олиш тақиқланган жойлар рўйхати тузилади
2019 йилнинг 5 январь куни Ўзбекистон Президенти «Туризм тармоғини жадал ривожлантиришга оид чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорни имзолади.
Унга кўра, Молия вазирлиги туризм лойиҳаларини молиялаштириш мақсадида 2019-2021 йилларда ҳар йили 1 февралга қадар Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Тадбиркорлик фаолиятини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш давлат жамғармасига 5 миллион АҚШ доллари эквивалентидаги пул маблағларини ўтказади.
Шунингдек, Ички ишлар вазирлиги Мудофаа вазирлиги, ДХХ Чегара қўшинлари, бошқа вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2019 йилнинг 1 февралига қадар фото ва видеотасвирга олиш мумкин бўлмаган ҳудудлар ва жамоат жойларининг объектлари рўйхатини тасдиқлаши керак.
Қорақалпоғистон Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ўша тасдиқланган рўйхатга мувофиқ 2019 йилнинг 1 мартига қадар фото ва видеотасвирга олиш тақиқланган тегишли кўрсаткич белгиларни икки ва ундан ортиқ (инглиз, рус ва бошқа) тилларда ўрнатиши лозим. Тегишли белгилар бўлмаган жойда фото ва видеотасвирга олишга тўсқинлик қилинмайди.

​​No photo No video! В Узбекистане составят список мест, запрещенных для съемки
Согласно документу, в целях финансирования туристических проектов Министерство финансов ежегодно в течение 2019–2021 годов до 1 февраля будет переводить денежные средства в эквиваленте 5 миллионов долларов США в Государственный фонд поддержки развития предпринимательской деятельности при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
Кроме того, Министерство внутренних дел совместно с Министерством обороны, Пограничными войсками Службы государственной безопасности Республики Узбекистан, иными заинтересованными министерствами и ведомствами в срок до 1 февраля 2019 года должен утвердить перечень объектов, общественных мест и территорий, на которых запрещено осуществление фото- и видеосъемок.
До 1 марта 2019 года будут установлены соответствующие указатели о запрете осуществления фото- и видеосъемок на двух и более иностранных языках (английский, русский и другие). При этом, в случае отсутствия указателей, фото- и видеосъемки осуществляются без каких-либо ограничений.