«Ўзкимёсаноат» ва «Қирғизистон ўғит етказиб берувчилар ассоциацияси» ўртасида англашув меморандуми имзоланди
Қирғизистон Республикаси Президентининг давлат ташрифи доирасида «Ўзкимёсаноат» акциядорлик жамиятида «Қирғизистон ўғит етказиб берувчилар ассоциацияси» юридик шахслар уюшмаси вакиллари иштирокида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда «Ўзкимёсаноат» АЖ вакиллари «Қирғизистон ўғит етказиб берувчилар ассоциацияси» юридик шахслар уюшмаси раиси Э.Акунбеков билан музокалар олиб борди. Тадбир давомида Қирғизистон Республикасига минерал ўғитлар ва кимёвий маҳсулотлар етказиб бериш бўйича икки томонлама ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув сўнггида томонлар «Ўзкимёсаноат» АЖ томонидан 2021-2022 йилларда Қирғизистон Республикасига қиймати 25 млн. долларлик 120 минг тонна минерал ўғит етказиб бериш бўйича тижорат шартномаси имзоланди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси ва Қирғизистон Республикасининг мавжуд минерал хом-ашё ресурсларидан фойдаланган ҳолда агроминерал ва биоорганик ўғитлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича қиймати 1,5 млн. долларлик англашув меморандуми имзоланди.

Подписан меморандум о взаимопонимании между акционерным обществом «Узкимёсаноат» и «Кыргызская ассоциация поставщиков удобрений»
В рамках государственного визита Президента Кыргызской Республики в акционерном обществе «Узкимёсаноат» состоялась встреча с представителями объединения юридических лиц «Кыргызская ассоциация поставщиков удобрений».
На встрече представители АО «Узкимёсаноат» провели переговоры с председателем объединения юридических лиц «Кыргызская ассоциация поставщиков удобрений» Э.Акунбековым. В ходе встречи обсуждались вопросы двустороннего сотрудничества в сфере поставок минеральных удобрений и химической продукции в Республику Кыргызстан.
По итогам встречи стороны подписали подписан контракт на поставку АО «Узкимёсаноат» в Республику Кыргызстан 120 тысяч тонн минеральных удобрений на сумму 25 млн. долларов в 2021-2022 годах.
А также сторонами был подписан меморандум о взаимопонимании стоимостью 1,5 млн. долларов по организации производства агроминеральных и биоорганических удобрений с использованием существующих минерально-сырьевых ресурсов Республики Узбекистан и Республики Кыргызстан.