«Ўзмиллийбанк» АЖ мижозларни ҳушёрликка чорлайди
Сўнгги пайтларда киберфирибгарлар томонидан ўзларини Ўзмиллийбанкнинг «Мижозларга хизмат кўрсатиш бўлими» ходимлари сифатида таништириб, фуқаролардан шахсий маълумотларини сўраш ва бу саволларга жавоб олингач, мижозларнинг ҳисоб рақамларидаги мавжуд маблағларни ўзлаштириш ҳолатлари кузатилмоқда.
«Ўзмиллийбанк» АЖ мижозларни ҳушёрликка чақирган ҳолда, банкда «Мижозларга хизмат кўрсатиш бўлими» мавжуд эмаслиги (шунга ўхшаш «Мижозларга хизмат кўрсатиш маркази» мавжуд) асосийси, банк ходимлари томонидан уларга тегишли бўлган шахсий маълумотлар ҳамда телефон хабарномасига келган кодни сўраб мурожаат этмаслигини маълум қилади.
Агарда фирибгарлар томонидан худди шундай ўзини банк ходими сифатида ишончли тарзда таништириб, фуқарога оид бўлган маълумотларни сўраш ва юборилган кодни айтиш бўйича талаб қўйиладиган бўлса, мижозлар ушбу ҳолатга ойдинлик киритиш учун банкнинг расмий веб сайтига ёки ишонч рақамларига қўнғироқ қилишлари ҳамда фирибгарлар алдовини фош этишлари мумкин.
Фуқаролар ҳар қандай ҳолатда ҳам шахсий маълумотларини учинчи шахсга ошкор этмасликлари уларни фирибгарлар тузоғидан халос этади.

Национальный банк призывает своих клиентов к бдительности
В последнее время наблюдаются случаи, когда кибер-мошенники, представившись сотрудниками «Отдела обслуживания клиентов» НБУ, запрашивают у граждан их персональные данные и, получив ответы на свои вопросы, присваивают имеющиеся средства на счетах клиентов.
Национальный банк призывая своих клиентов к бдительности, сообщает, что в банке нет «Отдела обслуживания клиентов», а главное, что персонал банка не запрашивает у клиентов персональные данные и код, пришедший на телефон уведомлением.
Если мошенники так же уверенно идентифицируют себя как сотрудник банка, запрашивают информацию, относящуюся к гражданину, и требуют сообщить отправленный код, клиенты могут обратиться на официальный сайт банка или позвонить по номерам доверия, чтобы прояснить ситуацию, а также разоблачить обман мошенников.
Граждане ни в коем случае не должны раскрывать свои личные данные третьим лицам! Это предотвратит их становление жертвами мошенничества.