Муфтий Усмонхон Алимов жаҳоннинг энг нуфузли мусулмонлари рўйхатидан ўрин олди
Ўзбекистон мусулмонлари диний идораси раҳбари, муфтий Усмонхон Алимов жаҳоннинг энг нуфузли 500 мусулмони — «The Muslim 500» рўйхатидан жой олди. Бу ҳақда «Podrobno.uz» хабар берди.
Иордания пойтахти Аммандаги Подшоҳлик стратегик тадқиқотлар ислом маркази Жоржтаундаги Мусулмон-насроний англашув маркази кўмагида энг нуфузли 500 мусулмоннинг навбатдаги рўйхатини тайёрлади. Рўйхат 2009 йилдан бери ҳар йили мунтазам эълон қилиб борилади.
Бу йилги рўйхат бошида Туркия президенти Ражаб Тоййиб Эрдўғон турибди — ўтган йили Туркия етакчиси бешинчи бўлганди. Ундан кейин Саудия Арабистони подшоҳи Салмон ибн Абдулазиз, учинчи ўринда эса Иордания подшоҳи Абдулла Иккинчи ибн ал-Ҳусайн жой олган.
Машҳурлардан Туркия собиқ президенти Абдуллоҳ Гул, Туркия собиқ ташқи ишлар вазири Аҳмед Давутўғли, Чеченистон раҳбари Рамзон Қодиров, Тожикистон президенти Эмомали Раҳмон, Туркманистон президенти Гурбанлуги Бердимуҳамедов ҳам рўйхатга киритилган.
Бу йилги рўйхатдан илк бор аралаш жанг санъати бўйича жаҳон чемпиони, россиялик спортчи Ҳабиб Нурмагомедов ҳам ўрин олди. Бошқа спортчилардан «Арсенал» футбол клуби ярим ҳимоячиси Месут Ўзил, «Ливерпуль» ҳужумчиси Муҳаммад Салоҳ, енгил атлетикачи, тўрт карра Олимпиада чемпиони Мо Фарани кўрсатиш мумкин.

Муфтий Усмонхон Алимов вошел в рейтинг 500 самых влиятельных мусульман
Председатель Управления мусульман Узбекистана муфтий Усмонхон Алимов вошел в список 500 самых влиятельных мусульман The Muslim 500, сообщает «Podrobno.uz».
Королевский исламский центр стратегических исследований Аммана при поддержке Центра мусульманско-христианского взаимопонимания в Джорджтауне составил очередной список 500 самых влиятельных мусульман (The Muslim 500). Список публикуется ежегодно с 2009 года.
Из числа известных личностей в The Muslim 500 вошли также бывший президент Турции Абдуллах Гюль, экс-министр иностранных дел Турции Ахмед Давудоглу, глава Чечни Рамзан Кадыров, президент Таджикистана Эмомали Рахмон, президент Туркменистана Гурбангулу Бердымухаммедов.
В этом году впервые в список наиболее влиятельных мусульман вошел чемпион мира по смешанным единоборствам, российский спортсмен Хабиб Нурмухаммедов. Из других спортсменов в списке можно увидеть имена двух футболистов – полузащитника "Арсенала" Месута Озила, нападающего "Ливерпуля" Мухаммеда Салаха и легкоатлета, четырехкратного олимпийского чемпиона Мо Фара.