Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиевнинг таклифига биноан 11 ноябрь куни амалий ташриф билан Боку шаҳрига келди.
Ҳайдар Алиев номидаги халқаро аэропортда давлатимиз раҳбарини Озарбайжон иқтисодиёт вазири Микойил Жабборов ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
Ташриф дастурида Ўзбекистон етакчисининг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Иқлим ўзгариши тўғрисидаги ҳадли конвенцияси Томонлари конференциясининг 29-сессияси (COP29) тадбирларида иштирок этиши кўзда тутилган.
Мамлакатимиз Президенти, шунингдек, хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлар раҳбарлари билан бир қатор учрашувлар ўтказади.
COP29 доирасида делегациямиз томонидан ерларнинг таназзулга учраши ва чўлланишга қарши курашиш, экологик таълимни ривожлантириш ҳамда иқлим кун тартибини илгари суришда ёшларнинг ўрнига бағишланган юқори даражадаги тадбирлар ўтказилади.
Ўзбекистон Республикасининг махсус ташкил этилган Миллий павильонида Оролбўйи минтақасининг ижтимоий-экологик муаммоларини ҳал этиш, «яшил» иқтисодиётни ривожлантириш, қайта тикланувчи энергия ва сув тежовчи технологияларни жорий қилиш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, биохилма-хилликни асраш ва бошқа йўналишларда 20 дан ортиқ қўшимча тадбир ўтказилиши режалаштирилган.

![Шавкат Мирзиёев прибыл в Баку](http://static.xabar.uz/crop/2/2/720_460_95_2207813760.jpeg)
По приглашению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 ноября прибыл с рабочим визитом в город Баку.
В международном аэропорту имени Гейдара Алиева главу нашего государства встретили министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров и другие официальные лица.
Программой пребывания предусматривается участие лидера Узбекистана в мероприятиях 29-й сессии Конференции сторон Рамочной Конвенции ООН об изменении климата (СОР29).
Президент нашей страны также проведет ряд встреч с главами зарубежных государств и руководителями международных организаций.
В рамках СОР29 нашей делегацией будет организована серия мероприятий высокого уровня, посвященных вопросам борьбы с деградацией земли и опустыниванием, развития экологического образования и роли молодежи в продвижении климатической повестки.
На специально созданном Национальном павильоне Республики Узбекистан запланировано проведение свыше 20 сайд-ивентов, в том числе по решению социально-экологических проблем региона Приаралья, развитию «зеленой» экономики, внедрению возобновляемой энергетики и водосберегающих технологий, обеспечению продовольственной безопасности, сохранению биоразнообразия и других.