Йўл қоидасида ўзгариш. Энди кундузи яқинни ёритувчи чироқ ёқиб юрилади
Кундуз куни транспорт воситалари чироқларни ёқиб ҳаракатланиши шартлиги белгиланди. Йўл ҳаракати қоидаларига ўзгартириш киритиш тўғрисида қабул қилинган Ҳукумат қарорида (292-сон, 09.04.2019 й.) шу ва бошқа ўзгаришлар баён қилинган. Бу янгилик хусусида «Ҳуқуқий ахборот» каналида маълум қилиб ўтилди.
Ўзгартиришларга мувофиқ эндиликда йўл ҳаракати хавфсизлигига қуйидаги қоидалар киритилмоқда:
— светофорнинг тақиқловчи ишорасида тўхташ чизиғи олдида тўхтаганда транспорт воситасининг энг олдинги нуқтаси тўхташ чизиғи устига чиқиб кетмаслиги керак;
— Тошкент шаҳар ва вилоят ҳокимлари айрим йўл участкаларида ҳаракат тезлигини (тегишли йўл белгиларини ўрнатиш) пасайтиришга ваколатли;
— аҳоли пунктларида иккита ҳаракат бўлаги бўлган ва ўртада трамвай изи бўлмаган бир томонлама ҳаракатли йўлларда тўхташга рухсат этилади;
— айланма ҳаракат чорраҳасида ҳаракатланаётган транспорт воситаси айланага кириб келаётган транспорт воситларига нисбатан устунликка эга;
— куннинг ёруғ вақтида барча автомототранспорт воситалари яқинни ёритувчи чироқларни ёки кундузги чироқларни ёқиб ҳаракатланиши шарт;
— қурилиш материаллари, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари, озиқ овқат ва шу каби тўкилувчи товарларини ташишда юк мажбурий тартибда брезент ёки бошқа қалин материал ёпилган бўлиши керак;
— велосипед ва мопед ҳайдашда рулни ушламасдан ёки бир қўлда ушлаб ҳаракатланиш тақиқланади.
Бундан ташқари ўзгартиришлар билан 28 та янги йўл белгилари киритилди. Қизил чироқда ўнгга ҳаракатланиш, радар, пиёда ва велосипедчилар учун ташкил этилган йўлак каби белгилар шулар жумласидандир.
Шу ўринда таъкидлаб ўтиш лозим, илгари айланма ҳаракат чорраҳасида ўнг қўл қоидаси амалда бўлиб, чорраҳага кирган улов ўнг томондан келаётган транспорт воситасини ўтказиб юбориши шарт эди. Ҳозирча ушбу ўзгаришлар қачондан амалга жорий этилиши ҳақида аниқ маълумот берилмаган. Бу ҳақида қўшимча маълумот берилиши кутилмоқда.

В ПДД внесли изменения. Теперь водители и днем будут ездить с включенными фарами
Принято постановление Правительства от 09 апреля 2019 года «О внесении изменений в Правила дорожного движения». Об этом сообщается в Телеграм-канале «Правовая информация».
В соответствии с изменениями:
- при остановке на запрещающем сигнале светофора или регулировщика самая передняя часть транспортного средства не должна преступать стоп-линию;
- хокимы города Ташкент и Ташкентской области правомочны понижать скоростной режим (с установкой соответствующих дорожных знаков) на отдельных участках дорог;
- остановка разрешается в населённых пунктах на дорогах с двойной полосой движения и на дорогах с односторонним движением без трамвайных путей посередине;
- транспортное средство, движущееся по кольцевой имеет приоритет перед транспортным средством, въезжающим в кольцевую;
- транспортным средствам в дневное время суток обязательно передвигаться с включенным ближним светом фар или дневным светом;
- при перевозке строительных материалов, сельскохозяйственной продукции, продовольственных, а также иных сыплющихся товаров в обязательном порядке они должны быть покрыты брезентом или иным толстым материалом;
- запрещается вождение велосипеда или мопеда, не держа руль или держа его одной рукой.
Кроме того, изменениями внесено 28 новых дорожных знаков.
В их числе знаки, разрешающий проезд на красный цвет, радара, дорожки для пешеходов и велосипедистов.