Beeline Uzbekistan 100 нафар ўқитувчига сунъий интеллект ва кибергигиенани ўзлаштиришда кўмаклашди
Тошкент шаҳридаги давлат ва хусусий мактабларнинг 100 нафар информатика ўқитувчиси «Нейрон тармоқлар ва сунъий интеллектни қўллаш» ҳамда «Киберхавфсизлик ва кибергигиена» дастурлари бўйича малака ошириш курсларини якунлади. Педагоглар учун таълим дастури Tashkent International University of Education (TIUE)да Beeline Uzbekistan билан ҳамкорликда амалга оширилди.
2024 йил декабрь ойида Тошкент шаҳридаги 77 та давлат умумтаълим мактаби ва 10 та хусусий мактабдан 100 нафар ўқитувчи курсларни муваффақиятли тамомлаганлиги тўғрисидаги сертификатларни қўлга киритди. Ўқитувчилар учун ушбу таълим дастурида рақамли муҳит хавфсизлиги, нейрон тармоқлар ва сунъий интеллектга алоҳида эътибор қаратилди. Мураббийлар сифатида Рақамли технологиялар ва сунъий интеллектни ривожлантириш илмий-тадқиқот институти ҳамда «Киберхавфсизлик» маркази мутахассислари таклиф этилди.
АКТ мутахассисларининг миллий захирасини яратиш мактабдаёқ бошланиши керак — бу фикрни ҳокимият, олий ўқув юртлари ва мамлакатнинг етакчи компаниялари вакиллари қўллаб-қувватламоқда. TIUE ва Beeline Uzbekistan қўшма дастури бўйича таълим олаётган ўқитувчилар мактаб ўқувчиларини энг замонавий технологияларга қизиқтиришлари лозим. 2024 йилда Beeline Academy’да ўқитувчилар малакасини ошириш дастури бўйича биринчи дипломларни Тошкентдан 110 нафар ўқитувчи олди. Улар Python дастурлаш тилини ўрганишди, 3D графика воситалари ва Frontend дастурлаш асосларини ўзлаштиришди.
– Бугунги кунда технологиялар, айниқса IT соҳасидаги ўзгаришлар бошқа соҳаларга қараганда анча тез ривожланмоқда. Ўқувчиларга ҳақиқатан ҳам муҳим ва замонавий билимларни бериш уларнинг келажакдаги муваффақияти учун зарурдир. Бу жараёнда ўзгариш ва янгиликлардан хабардор бўлиш жуда муҳим. Шундагина биз болаларни Ўзбекистоннинг ривожланаётган соҳаларида касб танлашга жалб қила оламиз ва қўллаб-қувватлай оламиз. Ташкилотчиларга ушбу фойдали билимларни берганлик учун ташаккур айтаман, — деди Тошкент шаҳридаги 17-умумтаълим мактабининг информатика ва ахборот технологиялари фани ўқитувчиси Маҳмуда Ҳабибуллаева.
– AI1440 компаниямизнинг ривожланиш стратегияси, Ўзбекистоннинг бутун рақамли иқтисодиёти каби, IT соҳасига янги ғоялар ва мазмун олиб кириши керак бўлган ёш истеъдодли мутахассисларга асосланган. Шунинг учун биз бўлажак касбга биринчи қизиқиш пайдо бўладиган етакчи олий ўқув юртлари ва мактаблар билан ҳамкорлик қиламиз. Ишончим комилки, дастур битирувчилари нафақат мамлакатнинг янги рақамли элитасини шакллантиришга ёрдам беради, балки уларнинг ўзлари бизнинг интеллектуал элитамизнинг бир қисмига айланади, – деди Beeline Uzbekistan бош директори Андрей Пятахин.
Beeline Academy 2023 йил октабр ойида Beeline Uzbekistan ва Тошкент халқаро таълим университети (TIUE) билан ҳамкорликда ташкил этилди. Академия Ўзбекистоннинг ёш истеъдодлари, ўқитувчилари ва бошқа IT-мутахассисларига мамлакат иқтисодиётининг турли соҳалари учун кадрлар тайёрлаш мақсадида ахборот технологиялари ва киберхавфсизлик соҳасида онлайн ва офлайн таълим олиш имкониятини тақдим этади. 2023 йилда бутун мамлакатдан 50 нафар грант танлови ғолиблари киберхавфсизлик соҳасида малака оширганлик тўғрисидаги биринчи сертификатларни олишди.
«Unitel» МЧЖ 2006 йил 12 сентябрдан бошлаб Beeline Uzbekistan савдо белгиси остида хизмат кўрсатиб келмоқда. Beeline Uzbekistan бош қароргоҳ Дубай (БАА) жойлашган VEON халқаро телекоммуникация холдинги таркибига киради. 2024 йилда Top Employer сертификатига эга бўлди.
VEON — бу 160 миллионга яқин мижозларга конвергент алоқа ва рақамли хизматларни тақдим этувчи рақамли оператор. Дунё аҳолисининг 7 фоизидан ортиғи яшайдиган олтита мамлакатда фаолият юритувчи VEON одамларни қўллаб-қувватлайдиган ва иқтисодий ўсишни таъминлайдиган технологияларга асосланган хизматлар орқали ҳаётни ўзгартирмоқда. VEON акциялари NASDAQ фонд биржасида рўйхатга олинган.
Beeline Uzbekistan’да 1,9 мингга яқин ходим ишлайди. 2006 йилда Ўзбекистон бозорига киргандан сўнг, VEON мамлакат телекоммуникация саноатига 1,4 миллиард АҚШ долларидан ортиқ сармоя киритди. «Unitel» МЧЖ Ўзбекистондаги энг йирик солиқ тўловчилардан бири ҳисобланади. Beeline Ўзбекистондаги фаолияти давомида тахминан 2 миллиард АҚШ доллари миқдорида солиқ тўлаган.

Beeline Uzbekistan помог 100 учителям освоить ИИ и кибергигиену
100 учителей информатики из государственных и частных школ Ташкента прошли курсы повышения квалификации по программам «Применение нейросетей и искусственного интеллекта» и «Кибербезопасность и кибергигиена». Образовательная программа для педагогов реализована в Tashkent International University of Education (TIUE) в партнёрстве с Beeline Uzbekistan.
В декабре 2024 года сертификаты об успешном прохождении курсов получили 100 учителей из 77 государственных общеобразовательных и 10 частных школ Ташкента. В этом образовательном потоке для педагогов акцент был сделан на безопасности в цифровой среде, нейросетях и AI. В качестве преподавателей были приглашены эксперты из НИИ развития цифровых технологий и искусственного интеллекта и центра кибербезопасности «Киберхавфсизлик».
Создание национального пула IT-специалистов должно начинаться еще в школе – в этом уверены представители власти, вузов, ведущих компаний страны. Прививать школьникам интерес к новейшим технологиям предстоит педагогам, проходящим обучение по совместной программе TIUE и Beeline Uzbekistan. Первые дипломы по программе повышения для педагогов в Beeline Academy в 2024 получили 110 учителей из Ташкента. Они получили навыки программирования на Python, овладели инструментами 3D-графики и основами Frontend-разработки.
«Хочу поблагодарить организаторов за полезные знания. Пожалуй, сейчас нет другой такой сферы, где технологии эволюционировали бы с такой скоростью, как в IT. Нужно быть в курсе этих изменений, чтобы давать ученикам действительно актуальную информацию, быть для них авторитетом. Только так можно увлечь ребят и помочь им с выбором профессии в отрасли, которая так быстро развивается в Узбекистане», – сказала Анора Мулдабекова, учитель информатики и информационных технологий частной школы "WUNDERKIND" города Ташкента.
«Стратегия развития нашей компании AI1440, как и всей цифровой экономики Узбекистана, основывается на молодых талантливых специалистах, которые должны привнести новые идеи и смыслы в сферу IT. Поэтому мы сотрудничаем с ведущими вузами и со школами, где формируется первый интерес к будущей профессии. Уверен, что выпускники программы помогут не просто сформировать новую цифровую элиту страны – они сами станут частью нашей интеллектуальной элиты», – говорит Андрей Пятахин, генеральный директор Beeline Uzbekistan.
Beeline Academy была открыта в октябре 2023 года на базе и в сотрудничестве компании Beeline Uzbekistan и Tashkent International University of Education (TIUE). Академия предлагает молодым талантам Узбекистана, преподавателям и другим специалистам в области IT доступ к онлайн- и офлайн-обучению в сфере информационных технологий и кибербезопасности с целью подготовки кадров для различных секторов экономики страны. В 2023 году первые свидетельства о повышении квалификации в области кибербезопасности получили 50 победителей грантового конкурса со всей страны.
ООО Unitel предоставляет услуги под торговой маркой Beeline Uzbekistan с 12 сентября 2006 года. Beeline Uzbekistan является частью международного телекоммуникационного холдинга VEON со штаб-квартирой в Дубай (ОАЭ). Обладатель сертификата Top Employer 2024.
VEON – глобальный провайдер телекоммуникационных и интернет-услуг с более чем 160 млн пользователей в шести динамично развивающихся странах мира. Его акции котируются на фондовом рынке NASDAQ.