«Менинг фикрим» портали — жамият кўзгуси
Мисоллар эса кўп. Улардан бири: «Менинг фикрим» сайтида фойдаланувчиларнинг фаоллиги. Портални яратишдан асосий мақсад ҳам фуқароларнинг жамият ва давлат бошқарувидаги иштирокини кенгайтириш эди.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 35-моддасида қайд этилганидек: «Ҳар бир шахс бевосита ўзи ва бошқалар билан биргаликда ваколатли давлат органларига, муассасаларига ёки халқ вакилларига ариза, таклиф ва шикоятлар билан мурожаат қилиш ҳуқуқига эга».
Дарахтларни кесишми ёки автомобилдаги ойналарни тонировка қилишми, Наманган вилоятида пиёдалар учун кўприк ўрнатишми ёки Оролбўйи ҳимояси муаммоларими — бугунги кундаги барча долзарб мавзулар шу порталда мавжуд. Ушбу сатрлар ёзилаётган пайтда порталда жами 3 285 та жамоавий мурожаат бўлиб, уларга 24 524 та изоҳ келиб тушганди. Одамларимиз бефарқмас. Таклифларнинг ҳаммаси ҳам Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг палаталари томонидан кўриб чиқилиши учун етарли 10 мингта овоз йиғмайди. Аммо барча мурожаатлар эътиборга олиниши — шубҳасиз ҳақиқат.
IMEI феномени
Ўтган ҳафта «Менинг фикрим» веб-порталидаги «Мобил қурилмаларнинг IMEI-кодларини рўйхатдан ўтказишни соддалаштириш ҳақида» таклиф феноменал тарзда тез 10 мингта овоз йиғди. Муаллиф фикрига кўра, рўйхатдан ўтказишни соддалаштириш, тўловни эса умуман бекор қилиш керак. Чунки, муаллиф ёзишича, «ҳозирги глобаллашув даврида аҳолини қўллаб-қувватлаш, ортиқча тўловларни бекор қилган маъқул».
Таклиф кенг омма томонидан қўллаб-қувватлангани тушунарли. Балки автомобиль ва тонировка масаласи барчага ҳам қизиқмасдир, лекин мамлакатимизда телефонлар сони автомобилларга қараганда ўн баробар кўп.
Таъкидлаш керакки, таклиф мобил қурилманинг халқаро идентификатори ҳисобланган IMEI-кодини рўйхатдан ўтказишни бекор қилишга чақирмаяпти.
IMEI-кодининг фойда ва аҳамияти тўғрисида жамоатчиликни хабардор қилиш учун олиб борилган тушунтириш ишлари ўз самарасини берди. Истеъмолчилар, масалан, IMEI рақамига кўра, кулранг импортга қарши курашиш ва ўғирланган телефонларни масофадан туриб ҳам блокировка қилиш мумкинлигини тушунмоқдалар.
Телефонларни ўғирлаш энди бефойда
Бизда халқаро тажрибага мурожаат қилишни унча хуш кўрмайдилар. Ҳар доим: «Бизни Франция билан таққосламанг?» дейдиган инсон топилади, масалан. Узоққа бормаймиз.
Украина. Барча мобил қурилмаларни мажбурий IMEI рўйхатдан ўтказиш 2009 йилда жорий этилган.
Озарбайжон. IMEI рўйхатга олиш тизими 2013 йил май ойида ишлай бошлади.
Қозоғистон. IMEI-код + СИМ-карта + шахсий СТИР схемаси бўйича қурилмаларни мажбурий рўйхатдан ўтказиш қоидалари 2019 йилда кучга кирган.
Қўшниларимиз айтишмоқчи: «Қозоғистонда уяли телефонларни ўғирлашни бефойда юмушга айлантирдик».
Туркия. Мавзу бўйича кўплаб мақолалардан кўра зиёд маълумот берувчи жуда қизиқ бир факт: 2006—2010 йилларда Туркияда IMEI бошқарув тизими 10,5 миллиард АҚШ доллари миқдорида қўшимча солиқ даромадини олиб келди. Уяли телефонларни ўғирлаш ҳолатлари деярли 95 фоизга камайди.
Россия Федерацияси. Солиқдан бўйин тортиб ноқонуний ёки ҳисобга олинмаган ҳолда мобил қурилмаларни олиб кириш натижасида Россия бюджетининг зарари йилига умумий ҳажми 16,6 миллиард рубл (260 миллион АҚШ долларидан ортиқ)ни ташкил этади.
Қаршилик. «Cui bono?» «Бундан кимга наф?»
«Менинг фикрим» веб-порталида фақат мобил қурилмаларнинг IMEI-кодларини рўйхатдан ўтказишни соддалаштириш ва уни бепул қилиш таклиф этилаётган бўлса, рўйхатга олишни тўлиқ олиб ташлашни таклиф қилаётган баъзи доиралар ҳам бор.
Шу ўринда бундай таклифлар қаердан оёқ олаётгани қизиқ.
Муаммонинг моҳиятини тушуниш учун биз Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Шуҳрат Шамсутдинов келтирган бир нечта рақамларга назар ташлаймиз. Уларни диққат билан кўздан кечиринг.
2018 йил. Мамлакатимизга умумий қиймати 1,8 миллион долларга тенг 13,5 минг дона телефон олиб келинган.
2019 йил. Ўн ой давомида, январдан-октябргача 5,5 миллион долларлик 80 мингта телефон олиб кирилган. Икки ой ичида эса, яъни 2019 йилнинг ноябрь-декабрь ойларида Ўзбекистонга расман олиб кирилган мобил телефонлар сони 460,8 мингтани, қиймати эса 17,4 миллион долларни ташкил этган.
2020 йил. Январь ва февралда мамлакатга умумий қиймати 8,5 миллион АҚШ долларига тенг 110,4 мингта мобил қурилма олиб кирилган.
Рақамлар гўёки 2019 йил охирига келиб мамлакатимизга мобил қурилмалар импорти кескин ўсганига ишора қилаётгандек. Аммо, шуниси ҳам борки, 2018 йилда 13,5 мингта эмас, балки 400 мингдан 500 мингтагача телефон олиб кирилгандир, бунча қурилма олиб кирилмаганига ҳеч ким кафолат беролмайди.
Бемалол айтиш мумкинки, бозорларимизда юз минглаб телефонлар ноқонуний равишда сотилган, уларнинг сотувидан тушган маблағлар давлат бюджетини айланиб ўтиб кетган...
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг «Ўзбекистон Республикасида мобил қурилмаларни ҳисобга олиш тизимини тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қароридан сўнг, ушбу норматив ҳужжатда белгиланган қоидалар натижасида бюджет даромадлари мобил қурилмалар импортидан сезиларли даражада ошди.
Мана статистика.
2018 йил. 5,1 миллиард сўм келиб тушди.
2019 йил. Январь-октябрь. 10,3 миллиард сўм келиб тушди.
2019 йил. Ноябрь-декабрь. 27,2 миллиард сўм келиб тушди.
2020 йил. Январ ва февраль ойининг биринчи яримида 22,2 миллиард сўм маблағ келиб тушди.
Шунча пул панада ётганди. Адолатсиз рақобат йўлига ўтиб олган, солиқлардан бўйин товлаб юрганларга бу хуш келмаслиги аниқ эди. Мобил қурилмаларни қонуний равишда олиб кириб сотаётганлар учун эса қабул қилинган қарор ҳалол рақобат курашида фақат ёрдам бермоқда.
Кўпми ё оз?
Энди савол туғилади: нима учун IMEI-кодларини рўйхатдан ўтказишда жисмоний шахслар 44 600 сўм тўлайдилар (IMEI-кодига базавий ҳисоблашдан 20 фоиз)?
Чиндан ҳам жуда кўпми? Статистикага кўра, фойдаланувчилар ўртача ҳар икки йилда мобил телефон ва смартфонларни ўзгартирадилар. Агар жами тўловни икки йилга бўлсангиз, ойига 1858 сўмдан бўлади. Телефонни ҳар йили ўзгартирсангиз ҳам ойига 3717 сўм.
Ойига тўланган 3717 сўм қаерга кетмоқда?
Биринчи навбатда, IMEI асосида рўйхатга олиш тизими учун ускуналар ва технологиялар учун.
Мамлакатда, айниқса қишлоқ ва чекка ҳудудларда, сайёҳлик ва дам олиш жойларида телекоммуникация инфратузилмасини ривожлантириш билан боғлиқ лойиҳаларни амалга ошириш учун.
Давлат муассаларида замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этишга қаратилган лойиҳаларни молиялаштириш учун.
Ана шу хайрли ишлар учун ажратилган маблағлардан мақсадли фойдаланиш парламент томонидан назорат қилинадики, бу ҳам маълумотлар шаффофлигини таъминлайди.
«Қош қўяман деб...»
Мобил қурилмаларнинг IMEI-кодларини рўйхатдан ўтказиш мавзуси ҳар биримиз учун тааллуқли эканини айни масала атрофидаги қизғин баҳс-мунозаралар ҳам тасдиқлайди. Муҳокамага қўйилган таклифни саноқли кунлар ичида 74 мингдан ортиқ инсон ўқиди, 400 дан зиёд фикрлар қолдирилди.
Фақат ана шу рўйхатга олиш нархи, жараённи осонлаштириш борасидаги баҳсларда «қош қўяман деб кўз чиқариб қўймаслик», «кулранг бозор» тарафдорларига ютқазиб қўймаслик муҳимлигини унутмаслигимиз лозим.
IMEI-кодларни рўйхатга олиш ҳаётийлигини ва фойдалилигини кўрсата олди.
У миллиардлаб ноқонуний молиявий оқимларни ёпиб, бюджетга қайтариш орқали биз, фуқаролар турмушининг фаровонлигига хизмат қилади.

IMEI и каждый из нас
Примеров этому множество. Один из них: активность пользователей на веб-портале «Mening fikrim». Портал и разработан был именно для того, чтобы расширить участие граждан в управлении делами общества и государства. Точно так, как предусмотрено статьёй 35 Конституции Республики Узбекистан: «Каждый имеет право, как отдельно, так и сообща с другими лицами, обращаться с заявлениями, предложениями и жалобами».
На портале все злободневные темы сегодняшнего дня. Будь это вырубка деревьев или тонировка стёкол автомобилей, установка пешеходного моста в Наманганской области или защита Приаралья. На момент написания этих строк на портале было 3 285 коллективных обращений, которые получили 24 524 комментариев. Наш человек неравнодушен.
Не все предложения набирают 10 тысяч голосов, чтобы оно было рассмотрено палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан. Но то, что все принимаются во внимание: бесспорно.
Феномен IMEI
На прошлой неделе на веб-портале «Mening fikrim» предложение «Об упрощении регистрации IMEI-кода мобильных устройств» феноменально быстро набрало 10 тысяч голосов. Автор предложения считает, что регистрацию нужно упростить, а плату отменить вовсе. Потому что, пишет автор, «в эпоху глобализации считаю важным упразднить излишние сборы».
Понятен массовый отклик. Если автомобиль и тонировка не каждого касается, то телефонов в стране раз десять больше, чем автомобилей.
Особо нужно отметить, что данное предложение не призывает отменить регистрации IMEI-кода, международного идентификатора мобильного устройства.
Разъяснительная работа, проведённая по информированию населения о пользе и значении IMEI-кода дала свои плоды. Потребители понимают, что по номеру IMEI  например позволяется вести борьбу с серым импортом и удалённое блокирование украденных телефонов.
Кража телефонов стала бесполезной
У нас не очень любят, когда ссылаются на международный опыт. Всегда найдётся человек, который скажет: «Что вы нас сравниваете с Францией?», например. Мы не будем ходить так далеко.
Украина. Обязательная регистрация IME) всех мобильных аппаратов введена в 2009 году.
Азербайджан: система регистрации начала действовать в мае 2013 года.
Казахстан. Правила обязательной регистрации устройств по схеме IMEI-код + SIM-карта + ИИН лица вступили в действие в 2019 году.
Турция. Очень интересный факт, который скажет больше, чем много статей на эту тему: в Турции система контроля IMEI только за период с 2006 по 2010 г. принесла 10,5 млрд долларов США дополнительной налоговой прибыли. Количество же краж сотовых телефонов упало почти на 95%.
Российская Федерация. Совокупный объём потерь бюджета России от неуплаты налогов при нелегальном или неучтенном ввозе мобильных устройств достигает 16,6 млрд рублей (свыше 260 млн. долларов США) в год.
Как сказали наши соседи: «Мы сделали кражу мобильных телефонов на территории Казахстана бесполезной».
Противодействие. «Cui bono?» — «Кому это выгодно?»
Если на веб-портале «Mening fikrim» предлагается лишь упростить регистрацию IMEI-кода мобильных устройств и сделать бесплатной, то есть определенные круги, предлагающие отмерить регистрацию вовсе.
Вот тут уже интересно посмотреть: откуда растут ноги у таких предложений.
«Cui bono?» — «Кому это выгодно?»
Чтобы понять суть проблемы, рассмотрим несколько цифр, которые приводит Шухрат Шамсутдинов, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса. Внимательно вникайте в цифры.
2018 год. В страну завезли 13,5 тысяч телефонов на общую сумму 1,8 миллиона долларов.
2019 год. За десять месяцев, в период с января по октябрь, завезли 80 тысяч телефонов на сумму 5,5 миллиона долларов. А за два месяца, в ноябре-декабре 2019 года, количество официально импортированных в Узбекистан мобильных телефонов составило уже 460,8 тысяч единиц на сумму 17,4 миллиона долларов.
2020 год. Только за полтора месяца в страну завезли 110,4 тысячи устройств на сумму 8,5 млн долларов.
По цифрам выходит, что импорт мобильных устройств в стране к концу 2019 года резко увеличился. Но на самом деле никто не может гарантировать, что и в 2018 году в Узбекистан завезли не 13,5 тысяч телефонов, а не менее 400 тысяч - 500 тысяч устройств.
Скажем больше: можно с большой долей уверенности предположить, что сотни тысяч телефонов нелегально реализованы на наших рынках и поступления от таких продаж обошли государственный бюджет.
После выхода Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по упорядочению системы учета мобильных устройств в Республике Узбекистан», в результате правил, установленных этим нормативным документом, поступления в бюджет от импорта мобильных устройств значительно возросли. Вот статистика.
2018 год. Поступило 5,1 млрд. сумов.
2019 год. Январь-октябрь. Поступило 10,3 млрд. сумов.
2019 год. Ноябрь-декабрь. Поступило 27,2 млрд. сумов.
2020 год. За первые полтора месяца поступило 22,2 млрд. сумов.
Эти денежные средства вышли из тени. И кому-то, кто выигрывал от уклонения от налогов в целях недобросовестной конкуренции, это явно не нравится.
Тем же, кто легально завозит и реализует мобильные устройства, принятое Постановление только помогает побеждать в честной конкурентной борьбе.
Много ли это или мало?
Теперь к вопросу о том, почему при регистрации кодов IMEI физические лица платят 44 600 сумов (20% от базового расчета на код IMEI).
Много ли это в действительности? По статистике пользователи в среднем меняют мобильные телефоны и смартфоны раз в два года. Если разложить сумму на два года, то получится 1858 сумов в месяц. Даже если менять телефон каждый год, то 3717 сумов.
Куда же идут уплаченные нами 3717 сумов в месяц?
В первую очередь на оборудование и технологии для системы регистрации на основе IMEI.
Для реализации проектов, связанных с развитием телекоммуникационной инфраструктуры в стране, особенно в сельских и отдаленных районах, туристических и рекреационных зонах.
Для целенаправленного финансирования проектов, направленных на внедрение современных информационных и коммуникационных технологий в государственных органах.
Целевое использование средств для таких хороших целей контролируется Парламентом, что обеспечивает прозрачность данных.
«Не выплеснуть с водой ребёнка»
Тот неоспоримый факт, что тема регистрации IMEI-кода мобильных устройств касается каждого, подтверждается живым интересом. За считанные дни его просмотрело более 74 тысяч человек, которые оставили свыше 400 комментариев.
Только в спорах о стоимости регистрации, упрощении процесса важно «не выплеснуть с водой ребёнка», не проиграть сторонникам «серого рынка».
Регистрация IMEI-кода показала свою жизнеспособность и полезность.
Это делает нашу жизнь безопаснее.
Делает нас, граждан страны, богаче, через перекрытие многомиллиардных незаконных финансовых потоков, которые вернулись в бюджет.