Ҳар биримиз фарзандларимизнинг ёрқин келажаги ҳақида орзу қиламиз. Янада самарали сармоя — бу фарзанд таълими учун ажратилган сармоядир. Айнан ота-оналар келажак авлодларимизнинг асосий сармоядорлари ҳисобланадилар. «Ўзбектелеком» АК ота-оналар ва уларнинг фарзандларига ZiyoNET.UZ таълим порталидан тез-тез фойдаланиб туришларини тавсия этади. Бугунги кунда таълим ва ривожланиш учун порталда 6000 га яқин фойдали сайтлар мавжуд.
«Ўзбектелеком» АК «UZMOBILE» уяли алоқа абонентларига ZiyoNETнинг мавжуд хизматини — ёшлар ва ўсиб келаётган авлоднинг интеллектуал савиясини оширувчи ўқув ва билим манбаларига тўғридан-тўғри уланишни ташкил этишни таклиф қилади.
Статистика маълумотларига кўра, Ўзбекистонда 30 ёшгача бўлган ёшлар республика аҳолисининг 60 фоизидан зиёдни ташкил этади. Ўзбекистонда замонавий ёшларнинг интеллектуал, маънавий ва жисмоний ривожланиши масаласи давлат сиёсати даражасигача кўтарилган.
ZiyoNET ахборот таълим тармоғи портали ёшлар, ўқитувчилар, шунингдек бошқа қизиқувчи шахслар учун барча зарур маълумотларни ўзида мужассам этган ҳамда қизиқиш уйғотган зарур маълумотларга эга бўлиш, ахборот технологиялари соҳасида замонавий кўникмаларга мурожаат қилиш, мулоқот қилиш ва тажриба алмашиш учун зарур бўлган қулай воситалар тўпламидир.
Интернетнинг яхши томонларини ва улар билан боғлиқ хавфларни тушунадиган аксарият ота-оналар «қора рўйхат»га киритилган маълум манбаларга киришни чекловчи турли «ота-оналар назорати» тизимларидан фойдаланадилар. Бироқ бу услуб ҳар доим ҳам ўзини оқламаган — биринчидан, бир кун ичида интернет тармоғида бир неча минглаб зарарли сайтлар пайдо бўлади ва тизим ушбу манбаларни ҳам қамраб олишига кафолат йўқ. Иккинчидан, замонавий болалар технология билан ишлаш нуқтаи назаридан ота-оналарига нисбатан анча ривожланган бўлиб, ўрнатилган чекловларга барҳам беришлари ҳам мумкин.
ZiyoNET тармоғининг «оқ рўйхати» вазифасини ўтайдиган Ахборот манбалари Ягона реестри бугунги кунда Интернет тармоғининг миллий ҳамда хорижий сегментларининг илмий-таълим, маънавий-маърифий ва бошқа билим манбаларини ўз ичига олган 6000 га яқин сайтларни ўзида мужассам этган.

ZiyoNET — инвестируем в будущее наших детей!
Каждый из нас мечтает о прекрасном будущем для наших детей. Наиболее эффективная инвестиция —это инвестиция в образование вашего ребёнка. Именно родители главные инвесторы в наше будущее поколение. АК «Узбектелеком» рекомендует родителям и их детям чаще посещать образовательный портал ZiyoNET.UZ, где сегодня размещено около 6000 тысяч самых полезных сайтов для образования и развития.
АК «Узбектелеком» предлагает абонентам мобильной связи UZMOBILE доступную услугу «ZiyoNet» — организация прямого доступа к образовательным и познавательным ресурсам, повышающим интеллектуальный уровень молодежи и подрастающего поколения.
По данным статистики, в Узбекистане молодежь до 30 лет составляет более 60% населения республики. Вопрос интеллектуального, духовного и физического развития современной молодежи в Узбекистане воздвигнут в ранг государственной политики.
Портал Информационной образовательной сети ZiyoNET включает в себя всю необходимую информацию для молодежи, преподавателей, а также других заинтересованных лиц и представляет собой комплекс удобных инструментов, необходимых для получения интересующей информации, приобщения к современным навыкам в сфере ИТ, общения и обмена опытом, и много другого.
Многие родители, понимающие полезную сторону интернета и соответствующих рисков, используют различные системы «родительского контроля», блокирующие доступ к определенным ресурсам, включенным в «черный список». Но этот метод не всегда оправдывает себя — во-первых, только за один день в интернете появляются несколько тысяч вредоносных сайтов, и нет гарантии, что система покрывает все эти ресурсы, во-вторых, современные дети более продвинуты с точки зрения владения технологиями, чем их родители, и могут обходить установленные ограничения.
Единый реестр информационных ресурсов (ЕРИР) сети ZiyoNET, выступающий в роли «белого списка», включающего в себя научно-образовательные, духовно-просветительские и другие ресурсы познавательного характера как национального, так и зарубежного сегмента сети интернет включает в себя сегодня около 6000 тысяч сайтов.