MIB nopok xodimlardan tozalanmoqda
Fuqarodan uning nomiga avtomashinani rasmiylashtirib berish va ijro ishini tugatish uchun pora olgan MIB xodimi qo‘lga olindi. Bu haqda Bosh prokuratura xabar bermoqda.
Bosh prokuratura huzuridagi MIB xodimlari tomonidan fuqaro S.F.ning arizasiga asosan o‘tkazilgan tezkor tadbirda, Shayxontohur tumani, A.Qodiriy ko‘chasida joylashgan «N» kafesi oldida MIBning Shayxontohur tuman bo‘limi davlat ijrochisi F.E. ish yurituvidagi fuqarolik ishlari bo‘yicha Shayxontohur tuman sudining 11.04.2019 yildagi javobgarlar M.F. va boshqalardan da’vogar S.F. foydasiga ulushni pul miqdorida ajratish hamda egalik huquqini belgilash haqidagi ijro varaqasi yuzasidan yuritilgan ijro ishi bo‘yicha javobgarlarga tegishli bo‘lgan avtomashinani S.F.ning nomiga rasmiylashtirib berish va ijro ishini tugatish uchun tamagirlik yo‘li bilan undan 750.000 so‘m miqdoridagi pullarni pora tariqasida olayotgan vaqtda ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Aniqlanishicha, F.E. muqaddam ham fuqaro S.F.dan yuqorida qayd etilgan fuqarolik ishi yuzasidan yuritilgan ijro ishini tugatish to‘g‘risidagi qarorni chiqarib, natijada «Mersedec-Benz 320Ye» rusumli avtomashinani uning nomiga rasmiylashtirib berish uchun 2.400 AQSh dollari va 300.000 so‘m miqdoridagi pullarni pora tariqasida olgan.
Mazkur holat yuzasidan Shayxontohur tuman prokuraturasi tomonidan F.E.ga nisbatan JKning 210-moddasi 2-qismi «a, v» bandlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

Задержан сотрудник БПИ, вымогавший у гражданина деньги за свою «помощь»
Задержан сотрудник Бюро принудительного исполнения, вымогавший у гражданина деньги за оформление автомобиля на его имя и прекращение исполнительного производства, сообщает Генпрокуратура Узбекистана.
В частности, в проведенном сотрудниками БПИ при Генеральной прокуратуре на основании заявления гражданина С.Ф. оперативном мероприятии государственный инспектор Шайхантахурского отдела БПИ Ф.Э., в производстве которого было исполнительное дело по выданному от 11.04.2019 года исполнительнему листу Шайхантахурским районным судом по гражданским делам о взыскании доли с ответчиков М.Ф. и других лиц в пользу истца С.Ф. в денежном выражении а также установлении права собственности, находившись  рядом с кафе «Н», расположенным на улице А.Кадыри, в момент получения путем вымогательства 750.000 сумов в качестве взятки за оформление принадлежащего ответчикам автомобиля на имя С.Ф. и прекращения исполнительного производства был задержан  с вещественными доказательствами.
Установлено, что Ф.Э. ранее вынес решение о прекращении исполнительного производства по вышеуказанному гражданскому делу и в результате этого взамен на оформление на имя С.Ф. автомобиля марки «Mersedec-Benz 320Е» получил в качестве взятки 2.400 долларов США и 300.000 сумов.
По данному факту прокуратурой Шайхантахурского района в отношении Ф.Э. было возбуждено уголовное дело по пунктам «а, в» части 2 ст. 210 УК, ведутся следственные действия.