Endi O‘zbekistonda ham ismni mashinaga raqam qilib qo‘ysa bo‘ladi
2026-yil 1-yanvardan boshlab «Uzavtomotobelgi» davlat unitar korxonasiga aholining talab va taklifidan kelib chiqqan holda avtomototransport vositalari uchun oltitagacha harf va (yoki) raqamlar kombinatsiyasidan iborat bo‘lgan «noyob» davlat raqami belgilarini ochiq kim oshdi elektron savdolarini o‘tkazish orqali berish huquqi berildi.
Bunda «noyob» davlat raqami belgilari amaldagi davlat raqami belgilarini takrorlamasligi, qonunchilikka va axloqiy normalarga xilof ma’noga ega bo‘lmasligi kerak.
Masalan, endi ko‘chalarda «ELYOR», «ELBEK», «AZIZA», «ODIL» yoki «BUXORO» deb yozilgan raqamli mashinalarni ko‘rishimiz mumkin.

Теперь и в Узбекистане можно будет устанавливать имя в качестве автомобильного номера. Это закреплено в постановлении правительства № 562.
С 1 января 2026 года государственному унитарному предприятию «Uzavtomotobelgi» предоставлено право, исходя из спроса и предложений населения, выдавать для автотранспортных средств «уникальные» государственные номера, состоящие из комбинации до шести букв и (или) цифр, через проведение открытых электронных аукционов.
При этом «уникальные» государственные номера не должны повторять действующие номера, а также содержать значения, противоречащие законодательству и моральным нормам.