Chirchiqdagi «shov-shuvli ish» yakunlandi. Shifokorlarga nisbatan sud hukmi o‘qildi
Bugun, 5-aprel kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Chirchiq shahar sudida Toshkent viloyati yuqumli kasalliklar shifoxonasi bosh shifokori Guljahon Yo‘ldosheva va boshqalarga nisbatan sud hukmi o‘qildi.
Oliy sud matbuot xizmati xabariga ko‘ra, sudlanuvchilar Guljahon Yuldashova (1975-yilda Samarqand viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlanmagan, Toshkent viloyati yuqumli kasalliklar shifoxonasi bosh shifokori), Shihnazar Ro‘zmetov (1990-yilda Xorazm viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlanmagan, Toshkent viloyati yuqumli kasalliklar shifoxonasi shifokori), Jaxongir Ziyadullayev (1986-yilda Toshkent viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlanmagan, Toshkent viloyati ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi shifokori), Alisher Dadamatov (1990-yilda Toshkent viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlanmagan, Toshkent viloyati yuqumli kasalliklar shifoxonasi bosh hisobchisi) va Janar Akimova (1977-yilda Toshkent viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlanmagan, Toshkent viloyati yuqumli kasalliklar shifoxonasi bosh hisobchisi vazifasini vaqtincha bajaruvchisi, iqtisodchisi) ga nisbatan jinoyat ishini ko‘rib chiqish bo‘yicha ochiq sud jarayoni nihoyasiga yetdi.
Ushbu jinoyat ishi jinoyat ishlari bo‘yicha Chirchiq shahar sudi raisi S.Avlakulov raisligida ko‘rib chiqildi.
E’lon qilingan sud hukmiga ko‘ra, G. Yuldashova Jinoyat kodeksining 25,167-moddasi 3-qismi «a» bandi bilan reabilitatsiya qilinib, Jinoyat kodeksining 167-moddasi (o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) 2-qismi «a», «b», «v», «g» bandlari, 207-moddasi (mansabga sovuqqonlik bilan qarash) 3-qismi «a» bandi va 209-moddasi (mansab soxtakorligi) 2-qismi «a» bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybdor deb topildi. Unga 3 yil muddatga mansabdorlik va moddiy javobgarlik yuklatilgan lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilib, 4 yil muddatga ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi.
Sh. Ro‘zmetov Jinoyat kodeksining 116-moddasi (kasb yuzasidan o‘z vazifalarini lozim darajada bajarmaslik) 3-qismi hamda 228-moddasi (hujjatlar, shtamplar, muhrlar, blankalar tayyorlash, ularni qalbakilashtirish, sotish yoki ulardan foydalanish) 2-qismi «a», «b» bandlari va 3-qismida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybdor deb topilib, unga 1 yil muddatga mansabdorlik va moddiy javobgarlik yuklatilgan lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilib, 3 yil muddatga ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi.
J. Ziyadullayev Jinoyat kodeksining 228-moddasi 3-qismi bilan reabilitatsiya qilinib, Jinoyat kodeksining 116-moddasi 3-qismi va 28,228-moddasi 2-qismi «b» bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybdor deb topildi. Unga 2 yil muddatga mansabdorlik va moddiy javobgarlik yuklatilgan lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilib, 3 yil 6 oy muddatga ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi.
A. Dadamatov Jinoyat kodeksining 25,167-moddasi 3-qismi «a» bandi bilan reabilitatsiya qilinib, Jinoyat kodeksining 167-moddasi 2-qismi «b», «v», «g» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybdor deb topildi. Unga 2 yil muddatga mansabdorlik va moddiy javobgarlik yuklatilgan lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilib, oylik ish haqining 20 foizini davlat daromadi hisobiga ushlab qolgan holda 2 yil muddatga axloq tuzatish ishlari jazosi tayinlandi.
J. Akimova Jinoyat kodeksining 167-moddasi 2-qismi «b», «v», «g» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybdor deb topilib, unga 2 yil muddatga mansabdorlik va moddiy javobgarlik yuklatilgan lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilib, oylik ish haqining 15 foizini davlat daromadi hisobiga ushlab qolgan holda 2 yil muddatga axloq tuzatish ishlari jazosi tayinlandi.
Shuningdek, jinoyat natijasida yetkazilgan moddiy zararni sudlanuvchilardan solidar tartibda undirish belgilandi.
Ushbu jinoiy ish bo‘yicha sudga raislik qiluvchi tomonidan sudlanuvchilarga va boshqa tomonlarga hukm ustidan shikoyat qilish tartibi va muddati tushuntirildi.
Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yilning avgust oyida Toshkent viloyati yuqumli kasalliklar shifoxonasining bosh shifokori — viloyat bosh infeksionisti Guljahon Yo‘ldosheva hibsga olinishi ortidan katta shov-shuv kelib chiqqandi. Oradan bir oy o‘tib, jamoatchilikning bosimi natijasida olti farzandning onasi bo‘lgan G. Yo‘ldoshevaga nisbatan qo‘llangan «qamoqqa olish» ehtiyot chorasi «uy qamog‘i»ga o‘zgartiriladi. Unga nisbatan qo‘llangan ehtiyot chorasi o‘zgartirilgan kuni esa Toshkent viloyati yuqumli kasalliklar shifoxonasining boshqa shifokori  qo‘lga olingandi. Keyinchalik Bosh shifokorga oid shov-shuvli jinoyat ishi sudga oshirilib, sudlanuvchi bitta emasligi ma’lum bo‘lgandi.

Суд огласил приговор в отношении Гульжахон Юлдашевой
В Чирчикском городском суде по уголовным делам 5 апреля завершилось открытое судебное разбирательство по уголовному делу бывшего главного врача Ташкентской областной инфекционной больницы, главного инфекциониста Ташкентской области Гульжахон Юлдашевой, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
Председательствующий судья Сунатилло Авлакулов признал подсудимую виновной:
• по пунктам «а», «б», «в», «г» части 2 статьи 167 Уголовного кодекса (хищение путем присвоения или растраты, совершённое в крупном размере, повторно или опасным рецидивистом, по предварительному сговору группой лиц и путём злоупотребления должностным положением). Наказание — ограничение свободы на 3 года с лишением права занимать руководящие и материально-ответственные должности в течение трёх лет;
• по пункту «а» части 3 статьи 207 УК (должностная халатность, повлёкшая смерть человека). Наказание — ограничение свободы на 3 года с лишением права занимать руководящие и материально-ответственные должности в течение трёх лет;
• по пункту «а» части 2 статьи 209 УК (должностной подлог, совершённый повторно или опасным рецидивистом). Наказание — ограничение свободы на 3 года с лишением права занимать руководящие и материально-ответственные должности в течение двух лет.
Путём частичного сложения наказаний Гульжахон Юлдашева приговорена к 4 года ограничения свободы с лишением права занимать руководящие и материально-ответственные должности в течение трёх лет.
Другой подсудимый Шихназар Рузметов (врач Ташкентской областной инфекционной больницы) признан виновным по части 3 статьи 116 (Ненадлежащее исполнение своих профессиональных обязанностей, повлёкшее по неосторожности смерть человека), пункту «а», «б» части 2 статьи 228 (изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование, совершённые повторно или опасным рецидивистом и по предварительному сговору группой лиц) и части 3 статьи 228 (использование заведомо подложного документа) УК и приговорён к 3 годам ограничения свободы с лишением права занимать должностные и материально-ответственные положения в течение одного года.
Из обвинения Жахонгира Зиядуллаева (врач Ташкентского областного многопрофильного медицинского центра) исключена часть 3 статьи 228 (использование заведомо подложного документа). При этом он признан виновным по части 3 статьи 116 (ненадлежащее исполнение своих профессиональных обязанностей, повлёкшее по неосторожности смерть человека) и пункту «б» части 2 статьи 228 через статью 28 (покушение на изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование по предварительному сговору группой лиц) и приговорён к 3 годам и 6 месяцам ограничения свободы с лишением права занимать должностные и материально-ответственные положения в течение двух лет.
Из обвинения Алишера Дадаматова (бывший главный бухгалтер Ташкентской областной инфекционной больницы, и. о. главного бухгалтера медицинского объединения Кибрайского района) исключены пункт «а» части 3 статьи 167 через статью 25 (покушение на хищение путем присвоения или растраты в особо крупном размере). При этом он признан виновным по пунктам «б», «в», «г» части 2 статьи 167 Уголовного кодекса (хищение путем присвоения или растраты, совершённое повторно или опасным рецидивистом, по предварительному сговору группой лиц и путём злоупотребления должностным положением) и приговорён к 2 годам исправительных работ с лишением права занимать должностные и материально-ответственные положения в течение двух лет, с удержанием из зарплаты 20% в пользу государства.
Жанар Акимова (и. о. главного бухгалтера Ташкентской областной инфекционной больницы) признана виновной по пунктам «б», «в», «г» части 2 статьи 167 Уголовного кодекса (хищение путем присвоения или растраты, совершённое повторно или опасным рецидивистом, по предварительному сговору группой лиц и путём злоупотребления должностным положением) и приговорена к 2 годам исправительных работ с лишением права занимать должностные и материально-ответственные положения в течение двух лет, с удержанием из зарплаты 15% в пользу государства.
Напомним, Гульжахон Юлдашеву задержали 8 сентября в Чирчике. Ее привлекли к уголовному делу в качестве обвиняемой по пункту «а» части 3 статьи 167 (хищение путем присвоения или растраты в особо крупном размере) и пункту «а» части 3 статьи 207 (должностная халатность, повлекшая смерть человека).