Toshkent xalqaro aeroportining Aviatsiya xavfsizlik xizmati qo‘riqlash nazoratchilar bo‘linmasi nazoratchisi A.B. xizmat mavqeidan foydalangan holda o‘zganing ishonchiga kirib, uning pul mablag‘ini noqonuniy tarzda o‘zlashtirishni reja qiladi.
Dastlab u ijtimoiy tarmoq orqali jabrlanuvchi bilan tanishadi va uning qarindoshini Toshkent xalqaro aeroportining Aviatsiya xavfsizlik xizmati qo‘riqlash nazoratchilar bo‘linmasiga nazoratchi sifatida ishga kiritib qo‘yish evaziga 2 ming AQSh dollari talab qiladi. Lekin, jabrlanuvchi 1800 AQSh dollari berishini ma’lum qiladi.
2023 yilning 6 dekabr kuni Davlat xavfsizlik xizmati va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda, A.B. 1800 AQSh dollarini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Holat yuzasidan A.B. ga nisbatan Jinoyat Kodeksining 25,168-moddasi va 28,211-moddasi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borildi. Jinoyat ishlari bo‘yicha Mirobod tuman sudi tomonidan esa A.B. ga nisbatan 2 yil muddatga ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi.

Задержан контролёр Службы авиабезопасности аэропорта Ташкента
Мирабадский районный суд по уголовным делам приговорил бывшего контролёра отдела охраны Службы авиационной безопасности Международного аэропорта Ташкента А. Б. к 2 годам ограничения свободы. Об этом сообщила Служба государственной безопасности Узбекистана.
Сообщается, что А. Б. познакомился в соцсетях с мужчиной и пообещал помочь трудоустроить его родственника в Службу авиационной безопасности. За свои услуги он запросил 2000 долларов, но мужчина сказал, что сможет заплатить только 1800 долларов.
6 декабря 2023 года в ходе оперативного мероприятия, проведённого СГБ и Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре, А. Б. был задержан при получении 1800 долларов.
Было возбуждено уголовное дело по статьям 168 (мошенничество) и 211 через статью 28 (соучастие в даче взятки) Уголовного кодекса Узбекистана.