«O‘zkimyosanoat» va «Qirg‘iziston o‘g‘it yetkazib beruvchilar assotsiatsiyasi» o‘rtasida anglashuv memorandumi imzolandi
Qirg‘iziston Respublikasi Prezidentining davlat tashrifi doirasida «O‘zkimyosanoat» aksiyadorlik jamiyatida «Qirg‘iziston o‘g‘it yetkazib beruvchilar assotsiatsiyasi» yuridik shaxslar uyushmasi vakillari ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda «O‘zkimyosanoat» AJ vakillari «Qirg‘iziston o‘g‘it yetkazib beruvchilar assotsiatsiyasi» yuridik shaxslar uyushmasi raisi E.Akunbekov bilan muzokalar olib bordi. Tadbir davomida Qirg‘iziston Respublikasiga mineral o‘g‘itlar va kimyoviy mahsulotlar yetkazib berish bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv so‘nggida tomonlar «O‘zkimyosanoat» AJ tomonidan 2021-2022 yillarda Qirg‘iziston Respublikasiga qiymati 25 mln. dollarlik 120 ming tonna mineral o‘g‘it yetkazib berish bo‘yicha tijorat shartnomasi imzolandi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi va Qirg‘iziston Respublikasining mavjud mineral xom-ashyo resurslaridan foydalangan holda agromineral va bioorganik o‘g‘itlar ishlab chiqarishni tashkil etish bo‘yicha qiymati 1,5 mln. dollarlik anglashuv memorandumi imzolandi.

Подписан меморандум о взаимопонимании между акционерным обществом «Узкимёсаноат» и «Кыргызская ассоциация поставщиков удобрений»
В рамках государственного визита Президента Кыргызской Республики в акционерном обществе «Узкимёсаноат» состоялась встреча с представителями объединения юридических лиц «Кыргызская ассоциация поставщиков удобрений».
На встрече представители АО «Узкимёсаноат» провели переговоры с председателем объединения юридических лиц «Кыргызская ассоциация поставщиков удобрений» Э.Акунбековым. В ходе встречи обсуждались вопросы двустороннего сотрудничества в сфере поставок минеральных удобрений и химической продукции в Республику Кыргызстан.
По итогам встречи стороны подписали подписан контракт на поставку АО «Узкимёсаноат» в Республику Кыргызстан 120 тысяч тонн минеральных удобрений на сумму 25 млн. долларов в 2021-2022 годах.
А также сторонами был подписан меморандум о взаимопонимании стоимостью 1,5 млн. долларов по организации производства агроминеральных и биоорганических удобрений с использованием существующих минерально-сырьевых ресурсов Республики Узбекистан и Республики Кыргызстан.