Ta’kidlanishicha, mazkur korxona mamlakatimizda infuzion dori vositalarini ishlab chiqarish bo‘yicha yetakchilardan biri hisoblanadi. Bugungi kunda O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan infuzion eritmalarning 20 foizi aynan ushbu korxonaga to‘g‘ri keladi.
Bunday dori vositalari bemor hayoti uchun eng muhim tibbiy mahsulotlardan biri sanaladi. Ularni tayyorlash oddiy tabletkalar ishlab chiqarishdan ancha murakkab. Chunki bu turdagi eritmalar to‘g‘ridan-to‘g‘ri qon tomirlariga yuboriladi. Demak, ular mutlaq steril sharoitda, yuqori aniqlik va xalqaro standartlarga to‘liq javob bergan holda ishlab chiqarilishi shart.
Loyihaning umumiy qiymati 30 million dollardan ortiq bo‘lib, hozirgi kunda korxonada 750 nafar odam doimiy ish bilan ta’minlangan. Korxona yiliga 135 milliard so‘mlik qiymatda 70 turdagi, umumiy hisobda 114 million dona dori vositalarini ishlab chiqarmoqda. Mahsulotlarning 20 foizi eksport qilinayotgani korxonaning xalqaro raqobatbardoshligini ko‘rsatadi.
Noyabr oyida loyihaning ikkinchi bosqichi ishga tushirilib, ishlab chiqarish quvvatlari yanada kengaytirildi. Korxona 30 million dona infuzion eritmalar, 70 million donadan ortiq quruq antibiotiklar va qariyb 20 million dona ko‘z-burun tomchilarini ishlab chiqaradi.
Davlat rahbariga korxona mahsulotlari va navbatdagi rejalari haqida ma’lumot berildi.
Kelgusida korxonada ishlab chiqariladigan mahsulot turlari 200 xilga yetkaziladi. Bu bosqichda shisha va plastik idishlardagi in’yeksiya uchun eritmalar, shuningdek, tabletka hamda kapsulalar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Ish o‘rinlarining soni mingtagacha oshiriladi.
Prezident shu yerda viloyat faollari va nuroniylar bilan muloqot qildi.
Iqtisodiyot, sanoat, qishloq xo‘jaligi, yoshlar tarbiyasi va hududning kelajagiga oid muhim masalalar yuzasidan ochiq suhbat bo‘ldi. Davlatimiz rahbari odamlardagi tashabbuskorlik islohotlar samarasini oshirishda hal qiluvchi omil ekanini ta’kidladi.
«O‘zgarishlar, avvalo, mahallalarda sezilishi kerak. Sizlar odamlar bilan doimiy muloqotda bo‘lib, yoshlarga to‘g‘ri yo‘l ko‘rsatishingiz zarur. Hammamiz uyg‘oq va faol bo‘lsak, harakatlarimiz, olib borayotgan islohotlarimiz albatta natija beradi. Sirdaryoga katta rejalar bilan kelganmiz. Sizlarni eshitib, bamaslahat bu rejalarni amalga oshiramiz», dedi Prezident.

Президент Шавкат Мирзиёев 4 декабря начал поездку в Сырдарьинскую область. Первым пунктом визита стало посещение предприятия «River Med Pharm» в Сырдарьинском районе.
Это фармацевтическое предприятие входит в число лидеров по производству инфузионных препаратов. Сегодня на ее долю приходится 20 процентов от общего объема выпуска инфузионных растворов в Узбекистане.
Такие лекарственные средства считаются одними из важнейших медицинских продуктов. Их производство требует более сложных технологических решений, чем изготовление стандартных таблетированных препаратов, так как раствор непосредственно поступает в кровеносную систему. Следовательно, они должны изготавливаться в условиях абсолютной стерильности, с высокой точностью и в полном соответствии с международными стандартами.
Общая стоимость проекта превышает 30 миллионов долларов, в настоящее время численность персонала предприятия составляет 750 человек. Годовая мощность - 114 миллионов единиц лекарственных средств 70 наименований на общую сумму 135 миллиардов сумов. Они востребованы на внешнем рынке, 20 процентов продукции направляется на экспорт.
В ноябре этого года был запущен второй этап проекта, обеспечивший дальнейший прирост производственных мощностей. Объем выпуска оставит 30 миллионов единиц инфузионных растворов, более 70 миллионов единиц сухих антибиотиков и почти 20 миллионов единиц глазных и назальных капель.
Глава государства ознакомился с продукцией и презентацией о следующем этапе проекта.
В перспективе номенклатура выпускаемой на предприятии продукции будет увеличена до 200 наименований. На данном этапе будет освоен выпуск растворов для инъекций в стеклянных и пластиковых флаконах, а также таблеток и капсул. Количество рабочих мест будет увеличено до тысячи.
Здесь же Президент побеседовал с активом региона.
Состоялась открытая дискуссия по важным вопросам, касающимся экономики, промышленности, сельского хозяйства, образования молодежи и будущего региона. Глава нашего государства подчеркнул, что инициативность граждан – решающий фактор повышения эффективности реформ.
«Изменения должны ощущаться, прежде всего, в махаллях. Вам необходимо постоянно общаться с людьми и указывать молодежи правильный путь. Если мы все будем активными, наши действия и проводимые реформы обязательно дадут результаты. Мы приехали в Сырдарью с большими планами. Мы вместе обсудим и реализуем эти планы», – сказал Президент.