Ushbu tashabbus doirasida nom berilgan birinchi havo kemasi UK32070 ro‘yxat raqamiga ega Airbus yo‘lovchi samolyoti bo‘ladi. Unga buyuk davlat arbobi va sarkarda — Amir Temur nomi beriladi. Mazkur tanlov ramziy ma’noda buyuk ajdodimizning tavallud ayyomiga to‘g‘ri keladi.
Mazkur tashabbus tarixiy merosni ommalashtirishga qaratilgan bo‘lib, ajdodlarimiz tarixi va ularning hissasiga hurmatni aks ettiradi hamda kompaniya qadriyatlari va madaniy missiyasining muhim qismi hisoblanadi.
Amir Temur tarixga buyuk sarkarda va davlat arbobi sifatida kirgan bo‘lib, uning davrida Samarqand ilm-fan, madaniyat va savdo-sotiqning muhim markaziga aylangan, Sharq va G‘arb o‘rtasidagi xalqaro aloqalar esa faol rivojlangan. Bugungi kunda aviatsiya ko‘p jihatdan aynan shu missiyani davom ettirib, mamlakatlarni bog‘lamoqda, xalqaro aloqalar va madaniy almashinuvni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Centrum Air asoschisi va bosh direktori Abdulaziz Abduraxmanov shunday dedi:
«Tariximizdagi buyuk shaxslar madaniyatlarni birlashtirgani, savdo-sotiqni rivojlantirgani va xalqlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlagani kabi aviatsiya ham shaharlar va mamlakatlarni birlashtiradi. Samolyotlarimizdan biriga Amir Temur nomining berilishi — bu merosga bo‘lgan hurmat belgisi, shuningdek, insonlarni birlashtirish hamda yangi ufqlarni ochish missiyasini davom ettirayotganimiz ramzidir».
Mazkur tashabbus doirasida xoldingning barcha 25 ta havo kemasiga, jumladan, My Freighter yuk aviakompaniyasi flotiga ham ulug‘ tarixiy shaxslarning nomlari beriladi. Samolyotlar davlatchilik, fan, madaniyat va xalqaro aloqalar rivojiga ulkan hissa qo‘shgan buyuk ajdodlarimiz nomlari bilan ataladi. Shu tariqa Centrum Air mamlakatning boy tarixiy merosini xalqaro maydonda tanitib, o‘ziga xos madaniy missiyani amalga oshiradi.

Centrum Air запускает проект: первый самолет имени Амира Темура
Авиакомпания Centrum Air объявляет о запуске новой инициативы, направленной на поддержку исторических и культурных ценностей, в рамках которой воздушным судам авиакомпании будут присваиваться имена выдающихся исторических личностей.
Первым бортом, получившим имя в рамках данной инициативы, станет пассажирский самолёт Airbus с регистрационным номером UK32070, которому будет присвоено имя великого государственного деятеля и полководца – Амира Темура. Выбор символично приурочен к дате его рождения.
Данная инициатива направлена на популяризацию исторического наследия и отражает уважение к истории и вкладу наших предков, что является важной частью ценностей компании и её культурной миссии.
Амир Темур вошёл в историю как великий полководец и государственный деятель, при котором Самарканд стал важным центром науки, культуры и торговли, а международные связи между Востоком и Западом получили активное развитие. Сегодня авиация во многом продолжает эту миссию, соединяя страны и способствуя укреплению международных связей и культурного обмена.
Основатель и генеральный директор Centrum Air Абдулазиз Абдурахманов отметил:
«Авиация соединяет города и страны, так же как когда-то великие личности нашей истории объединяли культуры, развивали торговлю и укрепляли связи между народами. Присвоение имени Амира Темура одному из наших самолётов – это знак уважения к наследию и одновременно символ того, что мы продолжаем миссию объединять людей и открывать новые горизонты».
В рамках данной инициативы имена выдающихся исторических личностей будут присвоены всем 25 воздушным судам холдинга, включая флот грузовой авиакомпании My Freighter. Самолёты получат имена великих предков, внесших значительный вклад в развитие государственности, науки, культуры и международных связей. Таким образом, Centrum Air будет нести культурную миссию, представляя богатое историческое наследие страны на международной арене.