Tarixiy xotira – millat kelajagining mustahkam poydevori. O‘zbekistonning mustaqil davlat sifatida shakllanishi, davlatchilik asoslarining barpo etilishida Birinchi Prezident Islom Karimovning xizmatlari beqiyos ekani chuqur hurmat va e’tirof bilan yodga olinadi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tashabbusi va e’tibori bilan Birinchi Prezidentning xotirasi abadiylashtirildi, Samarqandda uning maqbarasi barpo etildi. Islom Karimov tavallud topgan 30 yanvar sanasini nishonlash ezgu an’anaga aylandi.
Marosim davomida Qur’on tilovat qilinib, duo o‘qildi. Birinchi Prezidentning Vatan manfaatlari yo‘lidagi faoliyati, insoniy fazilatlari yodga olindi.
Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasida bo‘lib o‘tgan marosimda Oliy Majlis palatalari, Prezident Administratsiyasi va hukumat vakillari, ilm-fan va madaniyat namoyandalari, jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Shuningdek, Birinchi Prezidentning Samarqand va Qarshi shaharlaridagi haykallari poyiga ham gullar qo‘yilib, xotirasiga ehtirom ko‘rsatildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 30 января возложил цветы к подножию памятника Исламу Каримову в городе Ташкенте.
Благодаря инициативе и вниманию главы нашего государства Шавката Мирзиёева память о Первом Президенте была увековечена, в Самарканде был построен его мавзолей. Стало доброй традицией проводить поминальные мероприятия 30 января – в день рождения Ислама Каримова.
В ходе церемонии были прочитаны суры из Корана и дуа. Говорилось о деятельности Первого Президента во благо Родины и его человеческих качествах.
В церемонии, состоявшейся в Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Ислама Каримова, приняли участие представители палат Олий Мажлиса, Администрации Президента и правительства, деятели науки и культуры, представители общественности.
Память Первого Президента также почтили возложением цветов к его памятникам в городах Самарканде и Карши.