Migratsiya agentligi DXX tomonidan e’lon qilingan korrupsiya xabariga munosabat bildirdi
Tarmoqlarda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligining ayrim xodimlari pul evaziga Koreya Respublikasiga ishga yuborish bilan shug‘ullangani hamda ularga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgani haqida xabarlar berilgandi.
Agentlik mazkur holat bo‘yicha quyidagilarni ma’lum qilgan:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 17-oktyabrdagi PF–162-sonli Farmoni bilan Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi qayta tashkil etilgandan so‘ng, bugungi kungacha Koreyaga E–9 vizasi uchun hech qanday tanlovlar o‘tkazilmagan.
Ayrim xodimlar tomonidan yo‘l qo‘yilgan qoidabuzarliklardan keyin, Migratsiya agentligi faoliyatida Janubiy Koreyaga yuborish bilan bog‘liq kadrlar, shu jumladan, Seuldagi vakolatxonasida faoliyat yuritgan barcha xodimlar to‘liq o‘zgartirildi.
"Agentlik xodimlari orasida o‘z kasbiga xiyonat qilgan, fuqarolarning ishonchi va haq-huquqlarini suiiste’mol qilgan shaxslarning harakatlari keskin qoralanadi.
Migratsiya agentligi fuqarolarni yana bir bor ogohlantiradi:
Agar faoliyatimiz bilan bog‘liq shubhali holatlar yoki qoidabuzarliklarga guvoh bo‘lsangiz, Migratsiya agentligining Komplayens xizmatiga darhol, 71–202–44–11 telefon orqali yoki 12-82 qisqa raqam orqali murojaat qilishingizni so‘raymiz", deyiladi xabarda.

Агентство по миграции прокомментировало информацию о случае коррупции в системе на 700 тысяч долларов.
В сетях появились сообщения о том, что некоторые сотрудники Агентства по миграции при Кабинете Министров занимались отправкой граждан на работу в Республику Корея за денежное вознаграждение, и в отношении них было возбуждено уголовное дело.
Агентство по данному факту сообщило следующее:
После реорганизации Агентства по миграции при Кабинете Министров в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан №ПФ–162 от 17 октября 2024 года до настоящего времени никаких отборов для получения визы E–9 в Корею не проводилось.
После выявленных нарушений, допущенных отдельными сотрудниками, в деятельности Агентства по миграции были полностью заменены все кадры, связанные с отправкой в Южную Корею, включая сотрудников представительства в Сеуле.
«Действия сотрудников Агентства, предавших свою профессию, злоупотребивших доверием граждан и их законными правами, решительно осуждаются.
Агентство по миграции еще раз предостерегает граждан:
Если вы станете свидетелями подозрительных случаев или нарушений, связанных с нашей деятельностью, просим вас немедленно обратиться в службу комплаенс Агентства по телефону 71–202–44–11 или по короткому номеру 12–82», – говорится в сообщении.