O‘zbekistonda qutqaruvchilar kunini belgilash rejalashtirilyapti
Hujjat loyihasida milliy va xorijiy tajribalar hamda sohaning kelib chiqish tarixini o‘rganish natijalarini, shuningdek, O‘zbekiston Prezidentining sohani tubdan takomillashtirishga qaratilgan Farmon va qarorlari qabul qilingan kunni inobatga olib 20-oktyabrni «O‘zbekiston qutqaruvchilar kuni» deb belgilash nazarda tutilgan.
Mazkur Qonun loyihasining maqsadi Qutqaruvchilar kunini rasman belgilash va qutqaruvchi sharafli kasb ekanligini aholi o‘rtasida keng targ‘ib etish  va soha vakillarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashdan iborat.
Qonun qabul qilinishi bilan mamlakatimizda «Qutqaruvchilar kuni» rasman nishonlanadi. Mazkur kasb bayramini iqtisodiyot ob’yektlaridagi shtatdagi va shtatdan tashqari tuzilgan qutqaruv tuzilmalari xodimlari, shuningdek, qutqaruvchi – volontyorlar sinfi tomonidan ham bayram sifatida nishonlanishi yo‘lga qo‘yiladi.
Ma’lumot uchun, Rossiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Belorus, Ukraina, Armaniston va Koreya Respublikalarida soha vakillariga alohida e’tibor qaratilib davlat miqiyosida «Qutqaruvchilar kuni»ni kasb bayrami sifatida nishonlash joriy etilgan. Shu bilan birga xalqaro hamjamiyat tomonidan ham qutqaruvchilar kasbiga bo‘lgan hurmatni e’tirof etish maqsadida 1989-yilda BMT tomonidan oktyabr oyining ikkinchi chorshanbasi, 2017-yildagi tegishli rezolyusiyasi bilan esa 13-oktyabr «Xalqaro tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish kuni» etib belgilangan.

МЧС разработало законопроект об установлении Дня спасателей в Узбекистане.
В проекте документа, с учётом изучения национального и зарубежного опыта, истории становления отрасли, а также даты принятия указов и постановлений Президента Республики Узбекистан, направленных на коренное совершенствование сферы, предлагается установить 20 октября как «День спасателей Узбекистана».
Целью данного законопроекта является официальное учреждение Дня спасателей, широкая пропаганда среди населения того, что профессия спасателя является почётной, а также всесторонняя поддержка представителей данной сферы.
С принятием закона в стране «День спасателей» будет официально отмечаться. Предусматривается, что этот профессиональный праздник будут отмечать сотрудники штатных и внештатных спасательных формирований на объектах экономики, а также спасатели-волонтёры.
Для справки: в России, Казахстане, Кыргызстане, Беларуси, Украине, Армении и Республике Корея на государственном уровне уделяется особое внимание представителям данной сферы и введено празднование «Дня спасателей» как профессионального праздника. Кроме того, международным сообществом в целях признания уважения к профессии спасателя в 1989 году ООН была установлена вторая среда октября, а соответствующей резолюцией 2017 года 13 октября объявлено Международным днём по снижению риска стихийных бедствий.