Ўзбекистонда қутқарувчилар кунини белгилаш режалаштириляпти
Ҳужжат лойиҳасида миллий ва хорижий тажрибалар ҳамда соҳанинг келиб чиқиш тарихини ўрганиш натижаларини, шунингдек, Ўзбекистон Президентининг соҳани тубдан такомиллаштиришга қаратилган Фармон ва қарорлари қабул қилинган кунни инобатга олиб 20 октябрни «Ўзбекистон қутқарувчилар куни» деб белгилаш назарда тутилган.
Мазкур Қонун лойиҳасининг мақсади Қутқарувчилар кунини расман белгилаш ва қутқарувчи шарафли касб эканлигини аҳоли ўртасида кенг тарғиб этиш  ва соҳа вакилларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашдан иборат.
Қонун қабул қилиниши билан мамлакатимизда «Қутқарувчилар куни» расман нишонланади. Мазкур касб байрамини иқтисодиёт объектларидаги штатдаги ва штатдан ташқари тузилган қутқарув тузилмалари ходимлари, шунингдек, қутқарувчи – волонтёрлар синфи томонидан ҳам байрам сифатида нишонланиши йўлга қўйилади.
Маълумот учун, Россия, Қозоғистон, Қирғизистон, Белорус, Украина, Арманистон ва Корея Республикаларида соҳа вакилларига алоҳида эътибор қаратилиб давлат миқиёсида «Қутқарувчилар куни»ни касб байрами сифатида нишонлаш жорий этилган. Шу билан бирга халқаро ҳамжамият томонидан ҳам қутқарувчилар касбига бўлган ҳурматни эътироф этиш мақсадида 1989 йилда БМТ томонидан октябр ойининг иккинчи чоршанбаси, 2017 йилдаги тегишли резолюцияси билан эса 13 октябр «Халқаро табиий офатлар хавфини камайтириш куни» этиб белгиланган.

МЧС разработало законопроект об установлении Дня спасателей в Узбекистане.
В проекте документа, с учётом изучения национального и зарубежного опыта, истории становления отрасли, а также даты принятия указов и постановлений Президента Республики Узбекистан, направленных на коренное совершенствование сферы, предлагается установить 20 октября как «День спасателей Узбекистана».
Целью данного законопроекта является официальное учреждение Дня спасателей, широкая пропаганда среди населения того, что профессия спасателя является почётной, а также всесторонняя поддержка представителей данной сферы.
С принятием закона в стране «День спасателей» будет официально отмечаться. Предусматривается, что этот профессиональный праздник будут отмечать сотрудники штатных и внештатных спасательных формирований на объектах экономики, а также спасатели-волонтёры.
Для справки: в России, Казахстане, Кыргызстане, Беларуси, Украине, Армении и Республике Корея на государственном уровне уделяется особое внимание представителям данной сферы и введено празднование «Дня спасателей» как профессионального праздника. Кроме того, международным сообществом в целях признания уважения к профессии спасателя в 1989 году ООН была установлена вторая среда октября, а соответствующей резолюцией 2017 года 13 октября объявлено Международным днём по снижению риска стихийных бедствий.