O‘zbekistonga Volga bo‘yidan salqin havo kirishi kutiladi
O‘zbekiston hududi bo‘yicha iyun oyi oxirida kuzatilgan anomal issiq ob-havo davrdan so‘ng, kecha va bugun issiq asta-sekin pasayib bormoqda.
Bugun kunduzi respublika bo‘yicha havo harorati 35-38° atrofida bo‘ladi.
Dam olish kunlari issiq yana ko‘tarila boshlaydi. Yakshanba kuniga kelib, harorat 38-41° gacha ko‘tariladi.
Ushbu kunlarda janubiy hududlarning eng chekka qismida 43-45° gacha bo‘lgan harorat bilan juda issiq ob-havo saqlanib turadi.
Biroq, bu issiq uzoq vaqt davom etmaydi. Keyingi haftaning boshidan esa respublika hududiga Volga bo‘yi hududlaridan salqin havo kirib keladi. Dushanba kunidan harorat asta-sekin pasayishni boshlaydi va haftaning aksariyat qismida 30-35° atrofida, ba’zi joylarda 37-38° gacha bo‘ladi.
Respublika hududining katta qismida bugun va dam olish kunlari asosan kam bulutli ob-havo kuzatiladi, faqat Qoraqalpog‘istonda 3-iyulda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin.
Respublika bo‘yicha ba’zi joylarda shamol 15-20 m/s gacha kuchayishi, ba’zi joylarda chang-to‘zonlari kuzatilishi mumkin. 3-iyulda shimolda va cho‘l hududlarda shamol 23-28 m/s gacha kuchayishi mumkin.
1-3-iyulda Farg‘ona viloyatining tog‘ oldi va tog‘li hududlarida sel-suv toshqin hodisalari yuzaga kelishi mumkin.

На выходных ожидается жаркая погода, а на следующей неделе жара начнет спадать
После периода аномально жаркой погоды, которая наблюдалась по территории Узбекистана в конце июня, ожидается спад жары. Об этом сообщает Республиканский центр гидрометеорологической службы.
В выходные дни жара вновь будет нарастать. К воскресенью температура повысится до 38-41°. По крайним южным районам в эти дни сохранится очень жаркая погода с температурой до 43-45°.
Однако, эта жара будет непродолжительной. Уже с начала следующей недели на территорию республики осуществится вторжение прохладного воздуха с районов Поволжья. С понедельника температура начнет постепенно снижаться и большую часть недели будет в пределах 30-35°, местами до 37-38°.
По большей части территории республики сегодня и в выходные дни будет преобладать малооблачная погода, лишь по Каракалпакстану 3 июля возможен кратковременный дождь, гроза.
Местами по республике возможно усиление ветра до 15-20 м/c, в отдельных районах с пыльным поземком. 3 июля по северу и пустынной зоне возможны порывы до 23-28 м/с.
1-3 июля по предгорной и горной территории Ферганской области возможно прохождение гляциальных (ледниковых) селевых паводков.