Prezident Shavkat Mirziyoyev favqulodda vaziyatlarning oldini olish hamda ularni bartaraf etish tizimini takomillashtirishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizda aholi xavfsizligi aziz ne’mat sifatida muhofaza qilinadi. Turli xatarlar paydo bo‘layotgan hozirgi zamonda favqulodda vaziyatlar organlari tizimini ham takomillashtirish zarurati tug‘ilmoqda.
Sohada 30 dan ortiq qonun hujjatlari qabul qilingani bilan haligacha favqulodda vaziyatlar muhofazasi bo‘yicha kompleks dastur yo‘q. Bundan 16 yil oldin qabul qilingan “Yong‘in xavfsizligi to‘g‘risida”gi qonun ham eskirgan.
Shu bois, favqulodda vaziyatlarni oldindan baholab, tezkor va proaktiv ishlaydigan tizim yaratish vazifasi qo‘yilgan.
Taqdimotda mutasaddilar shu boradagi tahlil natijalari, mavjud muammolar va takliflarini bayon qildi.
Hozir favqulodda vaziyatlarning oldini olish bo‘yicha profilaktika ishlari asosan davlat idoralarida amalga oshirilyapti. Lekin bunday holatlarning 70 foizdan ortig‘i aholi xonadonlarida nosoz, muddati o‘tgan gaz va elektr jihozlaridan foydalanish, xavfsizlik madaniyatiga rioya qilmaslik oqibatida yuzaga kelyapti.
Shuning uchun tizim ishini mahallalarda tashkil etib, favqulodda vaziyatlarning oldini olish, xavfsizlik madaniyatini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar bilan har bir mahalla, har bir ko‘cha va xonadonni qamrab olishi zarurligi ta’kidlandi.
Sohada raqamli texnologiyalar va zamonaviy texnik vositalardan foydalanish darajasi ancha past, bu boradagi ishlar xanuzgacha zamon talablariga moslashtirilmagan.
Shu bois, sohada raqamli infratuzilma yaratish, favqulodda vaziyat haqida xabar berishdan boshlab, uni to‘liq bartaraf etishgacha bo‘lgan hamma jarayonlarni raqamlashtirish, shuningdek, yangi ishlash mexanizmlarini joriy etish bo‘yicha topshiriq berildi.
Favqulodda vaziyatlarni tezkor bartaraf qilish uchun zamonaviy texnika va jihozlarni ko‘paytirish, ularni o‘zimizda ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish lozimligi ko‘rsatib o‘tildi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda barcha tarmoqlar transformatsiya bo‘lyapti, qurilish industriyasi o‘zgarmoqda. Hamma sohalarda “yashil” texnologiyalar keng joriy qilinmoqda. Ular orqali yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan yangi turdagi texnogen xavflarni baholab, oldini olish uchun zamonaviy kadrlar tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirishning uzluksiz tizimini yaratish dolzarbligi qayd etildi.
Shu munosabat bilan Favqulodda vaziyatlar vazirligi akademiyasida dual ta’limni yo‘lga qo‘yish va malaka oshirish markazini tashkil etish, professional qutqaruvchilarni tayyorlash, o‘qitish va ilmiy tadqiqotlar ko‘lamini kengaytirish topshirildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по совершенствованию системы предупреждения и устранения чрезвычайных ситуаций.
В нашей стране безопасность граждан рассматривается как величайшая ценность. Однако в условиях появления новых рисков возникает необходимость дальнейшего совершенствования системы органов по чрезвычайным ситуациям.
Несмотря на то, что в данной сфере принято более 30 законодательных актов, комплексной программы защиты от чрезвычайных ситуаций до сих пор не существует. Закон «О пожарной безопасности», принятый шестнадцать лет назад, уже не отвечает современным требованиям.
В связи с этим поставлена задача создания проактивной системы, способной заблаговременно оценивать риски и действовать максимально быстро и эффективно.
В ходе презентации ответственные руководители представили результаты анализа текущей ситуации, выявленные проблемы и практические предложения.
Отмечено, что профилактическая работа сегодня в основном сосредоточена в государственных структурах. Между тем свыше 70 процентов чрезвычайных происшествий происходит именно в домах населения – из-за неисправных или устаревших газовых и электрических приборов, а также несоблюдения элементарной культуры безопасности.
Поэтому Президент подчеркнул необходимость выстраивания работы системы на уровне махаллей, чтобы охватить каждую улицу и каждый дом мерами по предупреждению чрезвычайных ситуаций и повышению культуры безопасности.
Отдельное внимание уделено внедрению цифровых технологий и современного технического оборудования. Подчеркнуто, что в сфере этот процесс пока идет крайне медленно и не отвечает требованиям времени.
В этой связи поручено создать цифровую инфраструктуру, полностью оцифровать все процессы – от поступления сигнала о чрезвычайной ситуации до ее ликвидации, а также внедрить новые механизмы работы.
Для повышения оперативности реагирования необходимо увеличить парк современной техники и оборудования, наладить их производство внутри страны. С учетом того, что в последние годы в различных сферах появляются новые материалы и технологии, поручено создать непрерывную систему подготовки и переподготовки кадров, которая позволит своевременно выявлять и предупреждать новые виды техногенных угроз.
Поручено организовать дуальное образование и центр повышения квалификации, наладить подготовку профессиональных спасателей, расширить образовательные программы и научные исследования в Академии Министерства по чрезвычайным ситуациям.