Ushbu tadbir doirasida Nukus shahridagi 12 ta oilaviy poliklinika va 3 ta jamoat maskanida aholi diagnostikadan o‘tkazilmoqda.
Shuningdek, bemorlarni yo‘naltirish va raqamlashtirish tizimi joriy etilmoqda. Shifokorlarning hamkorlikdagi sa’y-harakatlari va AI TOP-3 CDSS, MuxlisaMED AI, AI Mammo singari sun’iy intellekt yechimlari joriy etilishi natijasida yanada tezkor va aniq tibbiy yordam ko‘rsatish imkoni yaratilyapti.
Atigi to‘rt kun ichida qariyb 12 ming nafar fuqaro ko‘rikdan o‘tdi, shulardan 1 700 dan ortig‘i chuqur tekshiruvlardan o‘tkazildi, 116 nafari esa davolanishga yo‘naltirildi.
«Qoraqalpog‘iston tibbiyot instituti bolalar jarrohligi bo‘limida murakkab operatsiyalarni boshdan kechirgan kichik bemorlar bilan uchrashib, suhbatlashdik. Ularning matonati va samimiy tabassumlari beixtiyor har birimizni ta’sirlantirdi.
Ikkita yangi loyiha ishga tushirildi — raqamli oilaviy pasportni joriy etishga asoslangan «Oilaviy salomatlik maktabi» hamda yoshlar ko‘magida aholi tibbiy savodxonligini oshirishni ko‘zda tutuvchi «Salomatlik volontyorlari» shular jumlasidan», – deb yozadi Mirziyoyeva.
Administratsiya rahbari, shu bilan birgalikda, sog‘liqni saqlashni zamon talablariga mos hamda har bir inson uchun qulay va foydali tizimga aylantirishni maqsad qilgan «Tibbiyot novatorlari» jamoasidagi yosh mutaxassislarga o‘z minnatdorligini bildirgan.

В Каракалпакстане проходит общенациональный марафон здоровья «Саломатлик марафони», направленный на то, чтобы забота о себе и близких стала естественной частью жизни. Руководитель Администрации президента Саида Мирзиёева ознакомилась с ходом данного марафона.
Сообщается, что в 12 семейных поликлиниках и трёх общественных местах Нукуса проводится диагностика населения.
Внедряется маршрутизация и цифровизация пациентов. Благодаря совместной работе врачей и внедрению решений AI TOP-3 CDSS, MuxlisaMED AI и AI Mammo помощь становится быстрее и точнее.
Всего за четыре дня обследовано почти 12 тысяч человек, более 1 700 прошли углублённые исследования, 116 направлены на лечение.
«Мы также посетили детскую хирургию Каракалпакского мединститута — встретились с детьми, перенёсшими сложные операции. Их мужество и улыбки тронули каждого из нас», — написала Саида Мирзиёева.
Также запущены два новых проекта — «Школа семейного здоровья» с цифровым семейным паспортом и «Волонтёры здоровья», где молодёжь помогает повышать медицинскую грамотность населения.
«Я искренне благодарна молодым специалистам сообщества «Новаторы медицины», вдохновлённым идеей сделать здравоохранение современным и доступным для всех», — заключила Мирзиёева.