Toshkent shahrida elektr energiyasi ta’minotida so‘nggi paytlarda uzilishlar ko‘paygani aholining kundalik hayoti, ijtimoiy soha ob’yektlari va tadbirkorlik faoliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Aholi va tadbirkorlar tomonidan elektr ta’minotidagi 3–4 soatlik uzilishlar bo‘yicha ko‘plab murojaatlar bildirilmoqda. Ushbu uzilishlar nafaqat fuqarolarning kundalik turmush tarziga, balki tadbirkorlik sub’yektlari faoliyatiga ham salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Ijtimoiy infratuzilma ob’yektlarining barqaror ishlashida ham muammolar yuzaga kelmoqda.
Xususan, svetoforlar faoliyatidagi uzilishlar transport harakatini tartibga solishda qiyinchilik tug‘dirmoqda, bu esa yo‘l harakati xavfsizligiga tahdid solmoqda. Shuningdek, ishlab chiqarish va savdo ob’yektlarida sovutish tizimlarining ishdan chiqishi natijasida yirik moliyaviy zararlar yuzaga kelayotgani, xonadonlarda esa maishiy texnika vositalarining ishdan chiqishi holatlari aniqlanmoqda.
Ma’lumot uchun, «Elektr energetikasi to‘g‘risida»gi Qonunning 39-moddasiga ko‘ra, elektr energiyasi iste’molchilari sifatli va barqaror elektr energiyasini olish huquqiga ega. Shuningdek, ushbu Qonunning 61-moddasida ta’kidlanishicha, ta’minotni to‘xtatish yoki cheklash faqatgina baxtsiz hodisalarning oldini olish yoki avariyalarni bartaraf etish maqsadida amalga oshirilishi mumkin.
Shu munosabat bilan Senatning Agrar, suv xo‘jaligi masalalari va ekologiya qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Sayyora Abdikarimova tomonidan tegishli tushuntirishlar berish maqsadida energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov nomiga senator so‘rovi yuborildi.

Министру энергетики направлен сенаторский запрос относительно проблем с электроснабжением в городе Ташкенте. Об этом сообщает пресс-служба Сената.
Отмечается, что в последнее время в Ташкенте участились перебои с электроснабжением, что негативно сказывается на повседневной жизни населения, объектах социальной сферы и предпринимательской деятельности.
Население и предприниматели обращаются с многочисленными жалобами на 3-4-часовые перебои с электроснабжением, которые негативно сказываются не только на повседневной жизни граждан, но и на деятельности субъектов предпринимательства. Возникают проблемы и в стабильной работе объектов социальной инфраструктуры.
Так, перебои в работе светофоров затрудняют регулирование дорожного движения, что представляет угрозу для его безопасности. Кроме того, фиксируются случаи выхода из строя систем охлаждения на производственных и торговых объектах, что приводит к значительным финансовым потерям. В жилых домах наблюдаются поломки бытовой техники, вызванные перебоями в электроснабжении.
Согласно статье 39 Закона «Об электроэнергетике», потребители электроэнергии имеют право на получение качественной и стабильной электроэнергии. Также в статье 61 данного Закона закреплено, что прекращение или ограничение снабжения может осуществляться только в целях предотвращения несчастных случаев или ликвидации аварий.
Заместитель председателя Комитета Сената по аграрным, водохозяйственным вопросам и экологии Сайёра Абдикаримова в этой связи направила сенаторский запрос министру энергетики Республики Узбекистан Журабеку Мирзамахмудову с просьбой дать необходимые разъяснения.