Xivada temiryo‘l va vokzal ochildi
Davlatimiz rahbari 2017-yil yanvar oyida Xorazm viloyatiga tashrifi chog‘ida Xiva shahriga temir yo‘l olib kelish bo‘yicha topshiriqlar bergan edi. Shu asosda Urganchdan Xivagacha 30 kilometr «po‘lat iz» yotqizilib, Xiva shahrida vokzal barpo etildi. Shuningdek, zarur infratuzilma inshootlari, qo‘riqlash punktlari, yo‘l o‘tkazgich va ko‘priklar qurildi.
Prezidentimiz Xiva vokzalida yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.
Vokzal binosi yo‘lovchilarga qulaylik va xavfsizlik talablari asosida qurilgan. Devor va ustunlar Xorazmning qadimiy me’morchilik an’analariga xos bezatilgan. Bu yerda bir vaqtning o‘zida 200 yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatilishi mumkin. Zamonaviy VIP zallar, ona va bola, tibbiyot xonalari tashkil etilgan. Turistlar uchun axborot beruvchi belgilar, planshetlar qo‘yilgan. Vokzaldagi 20 o‘rinli mehmonxona yurtdoshlarimiz va turistlarga qo‘shimcha qulaylik yaratadi.
Prezidentimiz ko‘rsatmasiga muvofiq vokzal qadimiy Xiva qal’asi yaqinida qurilgani katta ahamiyatga ega. Bu shaharga sayyohlarni ko‘proq jalb etish, hududning turizm salohiyatidan samarali foydalanish uchun keng imkoniyat yaratadi.
Urganch - Xiva temir yo‘l yo‘nalishi va Xiva vokzali rasman ochildi. Kelgusida Xivagacha «Afrosiyob» tezyurar poyezdi qatnovini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.

В Хорезме открыты новая железнодорожная линия и вокзал
Президент Шавкат Мирзиёев 29 ноября прибыл из Ургенча в Хиву на поезде, пишет пресс-служба Президента.
Глава государства в ходе поездки в Хорезмскую область в январе 2017 года поручил протянуть железную дорогу к Хиве. За минувший период с Ургенча до Хивы проложено 30 километров стальных путей, в Хиве построен железнодорожный вокзал. Также возведены необходимые объекты инфраструктуры, пункты охраны, путепроводы и мосты.
Президент ознакомился с созданными здесь условиями.
При строительстве вокзала учтены современные требования по удобству и безопасности. Здание оформлено в духе древних традиций хорезмской архитектуры. Вокзал способен обслуживать одновременно 200 пассажиров. Действуют современные VIP-залы, комната матери и ребенка, медицинский кабинет. Установлены указатели и информационные табло. Дополнительным удобством для туристов является гостиница на 20 мест при вокзале.
По указанию главы государства вокзал построен недалеко от Кухна Арка - старой крепости Хивы, что способствует более широкому привлечению туристов в город, эффективному использованию туристического потенциала региона.
Президент дал указания по расширению спектра услуг для пассажиров, созданию туристам дополнительных удобств и льгот.
Состоялось официальное открытие железнодорожной линии "Ургенч-Хива" и вокзала Хивы. В дальнейшем планируется продление движения высокоскоростных поездов “Afrosiyob” до Хивы.